Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Νέα απόφαση για τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την εκτός σχεδίου δόμηση


dimitris GM

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμβούλευα τους συναδέλφους που αγχώνονται με την παραπάνω απόφαση, να μην το κάνουν. Όσες δηλώσεις Ν.651/77 έχουν υπογραφεί σε τυφλά γήπεδα άνω των 4 στρεμμάτων, είναι απόλυτα σύμφωνες με την υφιστάμενη πολεοδομική νομοθεσία.

Οι αποφάσεις του ΣτΕ δεν αποτελούν νομοθεσία, αλλά υποχρεώνουν (φαντάζομαι) την διοίκηση να νομοθετήσει ("κάποια στιγμή") σύμφωνα με το πνεύμα της απόφασης. Και αυτό δεν έχει γίνει έως τώρα.

Το ότι βέβαια εκτιθέμεθα απέναντι στον πελάτη, σε κάποιο βαθμό ισχύει, αλλά δεν είναι από τις περιπτώσεις που μπορούμε να κάνουμε κάτι, δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τέτοιο καιρό είχα κάνει τοπογραφικό σε τυφλό στην Χαλκιδική, άρτιο & οικοδομήσιμο, από τον Δεκέμβριο είμαστε σε διαδικασίες για την πώληση, την προηγούμενη Πέμπτη ήταν να υπογράψουν συμβόλαιο, αφού με έλουσε κρύος ιδρώτας το Σάββατο, την Δευτέρα ενημέρωσα την συμβολαιογράφο κ ευτυχώς δεν είχαν υπογράψει ακόμα, αλλά η πώληση εν τέλει ακυρώθηκε. Εγώ δεν έχω μεν ευθύνη αφού η δήλωση μου είναι περσινή αλλά εν τοις πράγμασι ο πελάτης τώρα θεωρεί ότι του χάλασα την δουλειά.... 

Link to comment
Share on other sites

κακώς το "χαλασες"

Η βεβαιωση σου θα ηταν:

"Το γηπεδο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα τους ορους του νομου"

[και οχι των δικαστικων αποφασεων...]

Δλδ οι χιλιαδες αδειες που εχουν εκδοθει, τελούν ολες υπο καθεστως ομηριας,  στις ορεξεις καθε παροδιου..;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MK-ATM said:

...ο πελάτης τώρα θεωρεί ότι του χάλασα την δουλειά.... 

Αν η δουλειά χάλασε εξ αιτίας της ανόητης κίνησής σου, θα έχει κάθε δίκιο να σκέφτεται έτσι. Και θα πρέπει να του χρωστάς ευγνωμοσύνη αν δεν το τραβήξει περισσότερο

Συμφωνώ απολύτως (για το αυτονόητο) με το Δημήτρη.

Θεωρώ απαράδεκτο να σκάβουμε το λάκο μας, υπακούοντας στα φοβικά μας ένστικτα και αγνοώντας τη φωνή της λογικής. Όσο εφαρμόζουμε την ισχύουσα νομοθεσία (το ΣτΕ ΔΕΝ νομοθετεί)  δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτε. 

Τα τυφλά, προϋπάρχοντα της 31-12-2003, >=4000 μ² ΔΕΝ έχουν χάσει την αρτιότητα-οικοδομησμότητα, εκτός κι αν το επιβάλλουν ειδικές διατάξεις (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, κλπ). 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ στην θεωρία όλα καλά, αν ο αγοραστής πληρώσει 100.000€ για ένα ακίνητο με σκοπό την επένδυση πολλών χιλιάδων € ακόμα για τουριστική μονάδα, και στην πολεοδομία του πουν ότι δεν βγάζεις άδεια, κατά ποιανού θα κινηθεί; Κατά της πολεοδομίας ή κατά του τοπογράφου που του βεβαιώνει (άσχετα αν είναι σε προγενέστερο χρόνο) ότι το ακίνητο που αγοράζει είναι οικοδομήσιμο; Εσύ θα έπαιρνες τέτοιο ρίσκο προσωπικά; Και στην τελική εγώ ενημέρωσα ότι το ακίνητο παραμένει άρτιο & οικοδομήσιμο σύμφωνα με τον νόμο αλλά προς το παρών η οικοδομοσημότητα εξαρτάται από την φοβικότητα του κάθε υπαλλήλου στην ΥΔΟΜ. 

 

Και από την άλλη πλευρά να το πάρουμε, εσύ πως θα ένιωθες αν ήταν να αγοράσεις ένα ακίνητο με τίμημα 100.000+ € και ξαφνικά δεν μπορούσες να το οικοδομήσεις; Δεν θα ήθελες κάποιος να σε είχε ενημερώσει και να αποφασίσεις ανάλογα;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός βεβαιώνει, δηλώνει και υπογράφει για ό,τι ισχύει τη στιγμή της υπογραφής του. 

Αν μετά από μια μέρα αλλάξει ο νόμος, δεν έχει καμία ευθύνη.

Όποιος θεωρεί ότι η εφαρμογή της νομοθεσίας αποτελεί ρίσκο, κακώς είναι ελ. επαγγελματίας. 

Τελεία και παύλα

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κακώς φεύγει η συζήτηση στο τι θα κάνει μια ΥΔΟΜ ή ένας ελεύθερος επαγγελματίας.

Θα κάνουν αυτό που λέει ο νόμος.

Εδώ όμως συζητάμε τις συνέπειες των αποφάσεων του ΣτΕ, που πυκνώνουν τελευταία, και των ακυρώσεων αδειών στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MK-ATM said:

Ναι οκ στην θεωρία όλα καλά, αν ο αγοραστής πληρώσει 100.000€ για ένα ακίνητο με σκοπό την επένδυση πολλών χιλιάδων € ακόμα για τουριστική μονάδα, και στην πολεοδομία του πουν ότι δεν βγάζεις άδεια, κατά ποιανού θα κινηθεί; Κατά της πολεοδομίας ή κατά του τοπογράφου που του βεβαιώνει (άσχετα αν είναι σε προγενέστερο χρόνο) ότι το ακίνητο που αγοράζει είναι οικοδομήσιμο; Εσύ θα έπαιρνες τέτοιο ρίσκο προσωπικά; Και στην τελική εγώ ενημέρωσα ότι το ακίνητο παραμένει άρτιο & οικοδομήσιμο σύμφωνα με τον νόμο αλλά προς το παρών η οικοδομοσημότητα εξαρτάται από την φοβικότητα του κάθε υπαλλήλου στην ΥΔΟΜ. 

 

Και από την άλλη πλευρά να το πάρουμε, εσύ πως θα ένιωθες αν ήταν να αγοράσεις ένα ακίνητο με τίμημα 100.000+ € και ξαφνικά δεν μπορούσες να το οικοδομήσεις; Δεν θα ήθελες κάποιος να σε είχε ενημερώσει και να αποφασίσεις ανάλογα;

Kαι εγώ έχω παρόμοια περίπτωση, σε καταλαβαίνω. Πριν όμως ανησυχήσουμε τους ιδιώτες που δεν κατανοούν αυτά που εμείς διαβάζουμε και ξέρουμε, καλό είναι να εξαντλούμε το θέμα με τους αρμόδιους. Προσωπικά, με την συζήτηση εδώ πέρα και με συζήτηση με γνωστούς σε ΥΔΟΜ κατέληξα πως δεν μπορούν να προχωρήσουν σε καμία άρνηση έκδοσης άδειας αν αρχικά δεν αλλάξει ο νόμος. Από τη στιγμή που ο νόμος ισχύει ακόμα εγώ αυτό που έκανα είναι να συμβουλέψω τον πελάτη μου να μην καθυστερήσει με την έκδοση της ΟΑ για παν ενδεχόμενο 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kan62 said:

Νομίζω ότι κακώς φεύγει η συζήτηση στο τι θα κάνει μια ΥΔΟΜ ή ένας ελεύθερος επαγγελματίας.

Σωστό. 

 

16 minutes ago, kan62 said:

Εδώ όμως συζητάμε τις συνέπειες των αποφάσεων του ΣτΕ, που πυκνώνουν τελευταία, και των ακυρώσεων αδειών στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Για να κλείσω και εγώ, προσωπικά πιστεύω πως το ΣτΕ είναι η πρώτη γραμμή του κράτους στην προσπάθεια κατάργησης της εκτός ορίων οικισμού δόμηση. Αδυνατεί άλλωστε να προχωρήσει στην ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού. Ορισμένοι φορείς είχα διαβάσει πως αντίκειται ακόμα και στον χαρακτηρισμό των δρόμων εκτός σχεδίου καθώς θα "διευκολύνει" την εκτός σχεδίου δόμηση(!!!!!!!), την οποία στόχος είναι να περιορίζουμε και όχι να διευκολύνουμε. Δηλαδή η απλούστευση της νομοθεσίας κατά ορισμένους είναι πρόβλημα και όχι λύση!! 

Το κράτος λογικά κάποια στιγμή θα νομοθετήσει για να συμμορφωθεί με το ΣτΕ. Με αρτιότητα μόνο την κατά κανόνα σε κοινόχρηστο προσώπου 25μ. και 45μ. σε επαρχιακό εθνικό δημοτικό δίκτυο, και σε συνδυασμό με την δυνατότητα συνένωσης σε εκτός σχεδίου περιοχές είναι ξεκάθαρο ποιοι επωφελούνται. Σαν κράτος δεν έχουμε να προσφέρουμε και πολλά σε έναν επενδυτή. Δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο, δεν υπάρχει γρήγορη απόδοση δικαιοσύνης, υπάρχει ιδιαίτερα υψηλή άμεση και έμμεση φορολογία. Εκτός από την δυνατότητα διαμεσολάβησης του Υπουργού, θα υπάρχει και αρκετή διαθέσιμη φθηνή γη για ανοικοδόμηση μεγάλων τουριστικών επενδύσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.