Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Έχεις υπόψιν κάποια πλεονεκτήματα των εν λόγω πάνελ; Άκουσες κάπου κάτι; Τι ζητάς από τα ΦΒ σε βαρύτητα σε σχέση με αξιοπιστία, αντοχή, ενεργειακή απόδοση, κόστος, εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα πιο φτηνά και "διάσημα" που έχω βρει. Φυσικά, έχω ελέγξει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους τα οποία βρήκα πολύ καλά. Επίσης, η Evergreen και η Suntech έχουν αρκετά μεγάλη παραγωγή ετησίως (από τις πρώτες θέσεις). Εν πάσει περιπτώσει, απλά ρώτησα μήπως έχετε εμπειρία με τα συγκεκριμένα πάνελ, θετική ή αρνητική...

Όσον αφορά το διπλό προσανατολισμό της στέγης, οι 2 inverter της δυτικής πλευράς θα δίνουν σε 2 φάσεις ενώ ο τρίτος της ανατολικής πλευράς στην 3η φάση. Νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα που θα υπάρχει αρκετή διαφορά στην ηλιακή ενέργεια που πέφτει στην κάθε πλευρά, πιστεύετε ότι η ασυμμετρία που θα δημιουργηθεί θα έχει επιπτώσεις στην παραγωγή ενέργειας ή/και απόρριψη από τη ΔΕΗ της αίτησης? Συγγνώμη που επιμένω να ρωτάω, αλλά θα ήθελα μια κατατοπιστική απάντηση έαν γνωρίζει κάποιος, καθώς είναι ζωτικής σημασίας για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πρόσφατα οτι η νέα Κυβέρνηση θα καταργήσει το πρόγραμμα εγκαταστασης φωτοβολταϊκων στις στέγες κατοικιών.Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε επι τούτου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά το αντίθετο ότι τι κράτος θα απλοποιήσει τις διαδικασίες (μου το είπε στην έκθεση φωτοβολταικων στο ΜΕΚ εκπρόσωπος εταιρείας).

Αν τα καταργήσουν όμως θα είναι ότι χειρότερο.....εδώ χώρες όπως η Γερμανία παρακινούν τους πολίτες για να βάλουν φωτοβολταικά στις στέγες (με ηλιοφάνεια πολύ μικρότερη από εμάς). Πρόσφατα σε πόλη της Γερμανίας το Δημοτικό συμβούλιο έβγαλε απόφαση για υποχρεωτική τοποθέτηση φωτοβολταικών στις στέγες σπιτιών και όποιος δεν θέλει να βάλει πληρώνει πρόστιμο! Δεν λέω να φτάσουμε μέχρι εκεί αλλά τουλάχιστον να μην καταργήσουμε κάτι το οποίο θα βοηθήσει αρκετά κατά την μόλυνση του περιβάλλοντος.

 

Εγω έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για φ/β στην ταράτσα του σπιτιου μου αλλά περιμένω ένα μήνα την πολεοδομία για την έγκριση εργασιών να μελετήσουν τις ΚΥΑ γιατι είμαι ο πρώτος εδώ στα Μεσόγεια μου είπαν που βάζω φ/β και δεν ξέρουν ακόμα τι να κάνουν (πολεοδομία Μαρκοπούλου)!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει η δημοσίευση της Καθημερινής την οποία έχει δημοσιεύσει ο ckiriako στα νέα τότε υπάρχει περίπτωση να έχει δημιουργηθεί μια περίεργη κατάσταση (κάτω από το τραπέζι) για την οποία δεν έχει ενημερωθεί κανένας επίσημα και δεν ξέρουμε που μπορεί να οδηγήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

η αλήθεια είναι ότι θέλω οπωσδήποτε 10kW όποτε τα thin film τα απορρίπτω (σκέφτομαι βέβαια να τα χρησιμοποιήσω σε 20αρι σε αγροτεμάχιο που έχω).

Θα ρωτήσω βέβαια και τη ΔΕΗ, αλλά πιστεύετε ότι όντως δε θα έχω πρόβλημα με ασυμμετρία φορτίου ή και μειωμένη τελική απόδοση λόγω ασυμμετρίας (επιπλέον μείωση από αυτήν λόγω κακού προσανατολισμού).

Τέλος, σκέφτομαι να βάλω REC, Evergreen Solar ή Suntech. 'Εχετε κάποια άποψη για τα παραπάνω πλαίσια?

 

Η αποψη μου ειναι να δεις τους νεους Inverter της SMA (Tripower). Ειναι πολυ καλοι για την περιπτωση σου (απευθειας 3φασικη εξοδος, 2 MPPT, 10 KW). Αρχιζουν να κυκλοφορουν απο το Δεκεμβρη.

 

Και επειδη δεχθηκα καποιο μηνυμα να αλλαξω τα λεγομενα μου επειδη φαινεται σαν να κανω διαφημιση, να τονισω οτι δεν κανω καμια διαφημιση, ουτε εχω κανενα συμφερον απο την SMA.

Link to comment
Share on other sites

Μην εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκό εάν η μιά στέγη κοιτά ανατολή και η άλλη δύση.

Θα έχεις και ασυμετρία και απώλειες απο το βέλτιστο 20%

 

Διαγραφή σύνδεσης

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που γράφει η Καθημερινή μάλλον θα το σκεφτώ τελικά αν πρέπει να προχωρήσω στην εγκατάσταση των φωτοβολταικών.........

 

Η συμβαση συνδεσης για τα 10αρια, υπογραφεται με την ΔΕΗ ΑΕ και οχι με ΔΕΣΜΗΕ.

Άλλωστε ήδη πληρώνουμε Ειδικό Τέλος Α.Π.Ε. στους λογαριασμούς της ΔΕΗ :)

 

Μην εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκό εάν η μιά στέγη κοιτά ανατολή και η άλλη δύση.

Θα έχεις και ασυμετρία και απώλειες απο το βέλτιστο 20%

 

Διαγραφή σύνδεσης

CostasV

 

Εγώ που ρώτησα ΔΕΗ, δε βλέπω να αγχώνονται για ασυμμετρία στην ενέργεια, παρά μόνο στην εγκατεστημένη ισχύ. Δηλαδή πόσα πάνελ ανά φαση...

 

Αυτή τη στιγμή εγκαθιστούμε διασυνδεδεμένο σύστημα ισχύος 9,90 kWp σε δώμα διώροφης οικοδομής στο Κιλκίς.

 

νομίζω ότι είδα την εγκατάσταση αυτή συνάδελφε. Καλό θα ήταν να μοιραστείς τις εμπειρίες σου και από αδειοδότηση όσο μπορείς και προλαβαίνεις βέβαια

 

Ως προς την αλλαγή της νομοθεσίας για τα ΦΒ, προφανώς καλέ μου συνάδελφε ή θα αστειεύεσαι ή δεν έτυχε να στήσεις κάποιο πάρκο. Μια μικρή αναδρομή σε κραυγαλέες αλλαγές, πισωγυρίσματα και αναντιστοιχείες του κράτους, αν και κινδυνεύουμε να βγούμε off topic.

 

...............................................................................

 

Μετά από όλα αυτά συνεχίζεις να πιστεύεις πως η νομοθετική αντιμετώπιση του θέματος από το κράτος ήταν σοβαρή; Και δεν το λέω με καμία διάθεση αναθέματος. Απλώς καταγράφω μία σειρά γεγονότων.

 

Μακάρι το πρόγραμμα για τις στέγες να περιλάβει και τα 20άρια που 'σφαδάζουν' αυτή τη στιγμή

 

Να ρωτησω εγω κατι που ισως απαντησει καποιος συναδελφος που εχει κανει ηδη εγκατασταση. Αν εχουμε μια δικλινη στεγη με κεραμυδι, το περιθωριο του 0,5 m απο που πρεπει να τηρειται? Μονο απο τις ακρες ολης της στεγης (και οι 2 πλευρες αντιμετωπιζονται ως ενιαιος ογκος) ή και απο την κοινη ακμη τους στην κορυφη καθε πλευρας (καθε πλευρα αντιμετωπιζεται ξεχωριστα απο τις αλλες)?

Ευχαριστω

 

αυτό που είναι δηλωμένο στην πολεοδομία συνάδελφε. Δηλαδη, κρατάς το 0,5μ από το περίγραμμα της σκεπής και όχι από τους κορφιάτες.

Ρώτησα και κεντρικα για αυτό

 

Γεια χαρα συναδελφοι. :)

 

Θα ηθελα οποιος γνωρίζει να μου πει τη χαρτια χρειαζονται για να παρει καποιος απο την πολεοδομια εγκριση μικρων εργασιων για την τοποθετηση φ/β συστηματος εως 10kw στη στεγη του.

Εχω επικοινωνησει με 5 διαφορετικες πολεοδομιες και δεν εχω βγαλει ακρη.

.....................................................

και αν μπορει να βαλει και ενα λινκ απο που τα διαβασε...

 

 

Επικοινώνησε με την κεντρική διεύθυνση πολεοδομίας και εκεί βρίσκετε και μια κυρία που απαντάει τα πάντα όλα.

Προς το παρόν εγώ ξέρω τα εξής:

- αδεια οικοδομής

- κατοψη

- οψη/τομη

- τοπογραφικο

(τα παραπανω όπως είναι από πολεοδομία! Δηλαδή, ζητάς τα σχέδια από αυτούς για να...τους τα ξαναπας! χαχα)

- φωτογραφιες

- χωροθετηση

- τεχνικη περιγραφη

 

ως τωρα έχω δει χρόνους αναμονης κανα μηνα...

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.