Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Μέχρι πριν Καλλικράτη έπαιρνες παρέκκλιση (από το νομαρχιακό σχοπ)

με εισήγηση του αρμόδιου φορέα (Δ/νσης Γεωργίας ) και θετική εισήγηση πολεοδομίας σου

Τώρα δεν ξέρω

Και εγώ περιμένω κάτι παρόμοιο για περσινό κυλινδρόμυλο εντός οικισμού <2000

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Συνάδελφοι, έχω αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα. Βγάζω άδεια αγροτικής αποθήκης (200,00μ2-έχω έγκριση από την διεύθυνση γεωργίας) και ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε ότι για τον προυπολογισμό των αμοιβών δεν θα "πάρω" συντελεστη 0,20 ως αγροτική αποθήκη , αλλά 0,35 ως γεωργοκτηνοτροφικό κτίριο. Μου έχει κοτσάρει ένα έγγραφο που αναφέρει ότι η αγροτική αποθήκη πρέπει να είναι μικρού εμβαδού(δεν αναφέρει πόσο μικρό!!!) και ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι αγρότης , σύμφωνα με βεβαίωση του δημάρχου(την οποία του έχω προσκομίσει).

ερώτηση: το έχετε αντιμετωπίσει ποτε?υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να το αναφέρει?ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

 

Μήπως εξυπηρετει η συνημμενη εγκυκλιος. Την βρήκα στα αρχεια μου. Πιστεύω οτι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα αγροτεμάχιο εκτος σχεδίου πόλεως σε περιοχή υψηλής παραγωγικότητας στο νομό Ρεθύμνου.

Πρώτα όμως ενδιαφέρομαι να μάθω αν μπορώ να βγάλω οποιαδήποτε οικοδομική άδεια.

 

Λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα (έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω ακούσει, κι εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας), κατάλαβα ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλω άδεια οικοδόμησης κατοικίας...

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να βγάλω άδεια αγροτικής αποθήκης (είμαι δηλωμένος αγρότης).

Αν ναι, μεχρι πόσα τετραγωνικά δικαιούμε? (Το αγροτεμάχιο είναι 4,8 στρέμματα,με ελιές,δηλωμένο στα μητρώα οτι παράγει χρόνια τώρα)

Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω και που πρέπει να απευθυνθώ?Πολεοδομία?

Πόσο περίπου κοστίζει και πόσο καιρό πέρνει η διαδικασία έκδοσης της συγκεκριμένης άδειας?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά πραγματικά για 'μένα έχει πολύ μεγάλη σημασία το ολο θέμα,για το αν τελικά θα κάνω την αγορά του συγκεκριμένου αγροτεμαχίου ή όχι.

 

Ευχαριστώ για τη προσοχή σας

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν περιοχες που ονομαζονται ΖΟΕ και εχουν χαρακτηρηστει με καποιο αριθμο. πχ περιοχη ΖΟΕ 1 ή ΖΟΕ 3. Σιγουρα υπαρχει ΦΕΚ που περιγραφει ακριβως ποιες ΖΟΕ ειναι και τι. Εκει θα ειναι και το δικό σου οικοπεδο. Στο ΦΕΚ λεει και τι επιτρεπεται να κτιστεί. Μετα πηγαινε σε καποιο μηχανικο να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αγροτεμάχιο 12στρεμ. εντός γ.υ.π νέος αγρότης θέλει να φτιάξει αγροτική αποθήκη και ψυκτικούς θαλάμους. Στο πρόγραμμα αμοιβών την αποθήκη θα την δηλώσω στις αγροτικές αποθήκες, τα ψυγεία σε πια κατηγορία πρέπει να τα δηλώσω?

Για την αποθήκη χρειάζονται : αρχιτεκτονικά - στατικά και παθητική πυροπροστασία. Για τα ψυγελια χρειάζεται και μελέτη θερμομονωσής?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου... κάθεται το ψυκτικοί θάλαμοι και αγροτική αποθήκη... Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα συγκρότημα γεωργοκτηνοτροφικών εγκαταστάσεων; (σ. 0,35 )

 

Οι ψυκτικοί θάλαμοι πως θα κατασκευασθούν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος κατασκευής ή κάποιο συγκεκριμένο όριο επιφάνειας για τα οποία δεν απαιτείται άδεια ακόμα και από τη Διεύθυνση Γεωργικής Ανάπτυξης ?

 

Δηλαδή χωρίς κάποιου είδους άδεια, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου δεν επιτρέπεται ούτε ξύλινη κατασκευή 2 Χ 2 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει περίπτωση να εγκριθεί αγροτική αποθήκη από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης αγροτική αποθήκη 250 τ.μ.; Υπάρχει νομοθεσία που μας περιορίζει στα τετραγωνικά; Αν ναι ποιά;

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση για την αποθήκη είναι σε άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο? Αν όχι , τότε τα τετραγωνικά περιορίζονται κατά πολύ, με ανώτερο γύρω στα 25μ2 (αυτό θέλει επιβεβαίωση στο τοπικό τμήμα του υπουργείου γεωργικής ανάπτυξης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.