Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

όπως προανεφερε ο ΚΑΝΑ

πας ΥΠΕΚΑ

πας αριστερα ενημερωση Υπηρεσιών Δομησης

πας επομενη- επομενη σελίδα

βρισκεις το εγγραφο 15450/12-4-12

αυτα

καλο βραδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Εχω ένα αγροτεμάχιο 15 στρ και θέλω να βγάλω μια άδεια αγροτικής αποθήκης 360τ.μ. με ύψος 4μ. Διάβασα όλα τα παραπάνω απλά θα ήθελα να ρωτήσω όσων αφορά για την μελέτη ύδρευσης, αποχέτευσης και ηλεκτρολογικών. Μήπως απαιτήται λόγο όγκού;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, καλή χρονιά

 

γνωρίζει κανείς αν σε περιοχή εκτός σχεδίου που είναι χαρακτηρισμένη ως "περιοχή ανάπτυξης δραστηριοτήτων εναλλακτικού τουρισμού" βάσει ΓΠΣ (με επιτρεπόμενη χρήση μεταξύ άλλων και κατοικία) μπορεί να γίνει αποθήκη 50τμ ιδιωτικής χρήσεως (ούτε εμπορική, ούτε αγροτική)??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Θέλω να βγάλω μία άδεια μικρής κλίμακας για αγροτική αποθήκη. Από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης μου είπανε ότι δεν χρειάζεται να είναι αγρότης ο ιδιοκτήτης αρκεί να έχει μόνιμη καλλιέργεια στο αγροτεμάχιο. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν στην πολεοδομία ότι πρέπει να είναι αγρότης;

Επίσης, νερό παίρνει η αγροτική αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι θα πρέπει κάποιος να φαίνεται ότι είναι αγρότης και να ασχολείται με την καλλιέργια αν δεν είναι ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να υπάρχει ένα μισθωτήριο σε κάποιον αγρότη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name=μηχανικάρα :grin:' timestamp='1363172880' post='543552]

Καλημέρα! Θέλω να βγάλω μία άδεια μικρής κλίμακας για αγροτική αποθήκη. Από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης μου είπανε ότι δεν χρειάζεται να είναι αγρότης ο ιδιοκτήτης αρκεί να έχει μόνιμη καλλιέργεια στο αγροτεμάχιο. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν στην πολεοδομία ότι πρέπει να είναι αγρότης;

Επίσης, νερό παίρνει η αγροτική αποθήκη;

 

Αυτό ίσχυε με τις προ ΝΟΚ διατάξεις για 15 τ.μ αγροτική αποθήκη, κτίσμα από λιθοδομή μέχρι 3 μ. ύψος χωρίς χρήση σκυροδέματος. Στις διατάξεις του ΝΟΚ, δεν αναφέρεται κάτι που να σχετίζεται με την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τέτοια αποθήκη. Σε προσωπική ερώτηση σε τοπική ΥΔΟΜ, η απάντηση έμπειρου υπαλλήλου ήταν επίσης αρνητική για ΕΕΜΚ που σχετίζεται με αγροτική αποθήκη. Μέχρι να υπάρξει τροποποίηση ή συμπλήρωση διατάξεων, μάλλον απαιτείται άδεια δόμησης. Κάνε και εσύ την ερώτησή σου πριν κανονίσεις τη δουλειά με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες μικρής κλίμακας όπως ίσχυαν στο ΓΟΚ εξακολούθησαν να ισχύουν και μετά το ΝΟΚ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα ή αν ήταν μία μικρή παράταση. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα την εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ που λέει ότι εξακολουθούν να ισχύουν αυτά που ξέραμε http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=YmzUbPj0lCo%3d&tabid=777&language=el-GR αλλά και ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ ΚΜ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQIV.pdf όπου στην ερώτηση 10 τα μπερδεύει λίγο τα πράγματα. Κατά τη γνώμη μου ισχύουν ακόμα οι παλιές εργασίες εκτός και αν εκδόθηκαν οι κανονιστικές πράξεις που λέει η εγκύκλιος. Βοήθεια κανείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύουν ακόμα οι παλιές άδειες μικρής κλίμακας. Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαδικασία πως παίρνω νερό για την αγροτική αποθήκη; Με το που πάρω τη μικρής κλίμακας κατ' ευθείαν ή πρέπει να κατασκευαστεί πρώτα; Υπάρχει εργοταξιακό νερό ή παίρνω κατ' ευθείαν την κανονική παροχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.