Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Εlounda  ,spy & dimitris : διαφωτιστικοι!

αδεια λειτουργικοτητας δινει η Αγροτικη Αναπτυξη

Μελετες?--> αρχ/κα ,στατικα ,παθητικη,

απο ΗΜ ?τι ζητειται?ειναι υποχρεωτικες οι ενεργητικες και τα ρευματα?

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα...

 

υπαρχουν  αυτα...  τα πολυ διαφωτιστικα απο  τον ΚΑΝΑ [με τις καλημερες μου]

 

http://www.michanikos.gr/topic/701-Άδεια-αγροτικής-αποθήκης/?p=249623

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δηλαδή αν σε κάποιο οικόπεδο ο ιδιοκτήτης θέλει να ανεγείρει μια αποθήκη ιδιωτικής χρήσεως (π.χ. αποθήκευση προσωπικών αντικειμένων)με ποιον χαρακτησισμό εκδίδεται η άδεια.΄Η μήπως δεν μπορεί να υφίσταται τέτοιο κτίσμα χωρίς κατοικία?

1. κανείς στο παραπάνω παλιό ερώτημα?

 

Έχω γνωστό που έχει δικαστική διαμάχη γιά πιά ήταν η χρήση τελικά σε  διώροφο κτίσμα που γκρεμίστηκε με την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, την οποία προσπαθεί να αναιρέσει. Αποθήκη, όπως πραγματικά ήταν σε δύο άδειες ανέγερσης, (1η.ισόγειο έτος αδείας 2000 33τ.μ και 2η προσθήκη σε υπάρχουσα αποθηκη 2002 καθύψος 33τ.μ= σύνολο διώροφη αποθήκη 66τ.μ), ή μεζονέτα , 2η κατοικία, βιβλιοθήκη  όπως υποστηρίζει ο ιδιοκτήτης?. Εγώ επειδή το γνωρίζω ήταν αποθήκη.

Ο ιδιοκτήτης αφού στριμώχθηκε,και δεν μπορεί τελικά να υποστηρίξει το μεζονέτα και 2η κατοικία,  επειχηρεί να πεί ότι επειδή ήταν μαθηματικός και είχε βιβλία, για αυτό σε αυτό το οικοπεδό του, εντός σχεδίου, αρτιο και οικοδομήσιμο , χωρίς άλλο κτίσμα, έβγαλε άδεια αποθήκης γιατί ήταν να το κάνει χρήση βιβλιοθήκη!!!. Και για να το δικαιολογήσει λεέι <<να η μελέτη πυροπροστασίας είναι για αποθήκη χάρτου! Αρα ήταν βιβλιοθήκη!!>> 

 

2. Σύμφωνα με τον ΓΟΚ για βιβλιοθήκη, δεν επρεπε να βγάλει άδεια ΓΡΑΦΕΙΟ ή Βιβλιοθήκη?

3. ευσταθεί καμία από τίς ανοησίες που λεει (εγώ πράγματι ξέρω ήταν αποθήκη)

4. Το ότι στην μελέτη πυροπροστασίας έβαλε <<αποθήκη χάρτου>>, δεν είναι υποχρεωτικό κάτι να έβαζε, αφού έπρεπε να κατατάξει σε Ζ1,2,3 την αποθήκη ή κάνω λάθος?

5. Οταν βγάζεις κάποια άδεια για αποθήκη πρέπει να έχεις και κάποια σχέση, δραστηριότητα? όπως π.χ με την αγροτική που πρέπει να έχεις αγροτική δραστηριότητα?. 

6. Μπορεί ο καθένας να βγάλει απλή αποθήκη? η π.χ αυτός ώς μαθηματικός, δικαιολογήθηκε ότι θέλει μία αποθήκη για να βάζει τα παλιά βιβλία και μπόρεσε σε κάποιο οικοπεδό του να βγάλει <<αδεια; αποθήκης>>, που μόνο στην μελέτη πυροπροστασίας χαρακτήρισε <<αποθήκη χάρτου>>?

7. Τελικά γιατι θα ξεχάσω και την κοινη λογική. Αν κάποιος , έχει εκδόσει άδεια αποθήκης (και στην μελέτη πυροπροστασίας <<αποθηκη χαρτου>>), και εκει έχει αποθηκεύσει παλιά του βιβλία, αυτό δίνει καμιά αξία στο ακίνητο, ώστε να υποστηρίξει ότι ήταν βιβλιοθήκη ή ησυχαστήριο? Και εγώ τα βιβλία μου στην αποθηκη τα έχω.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι η απλή αποθήκη σε μια κατοικία  δεν είναι τίποτα άλλο από ένα δωμάτιο όπως όλα τα άλλα σαν χαρακτηρισμός στην  κατοικία Το πολύ πολύ να μην έχει τις ανάλογες απαιτήσεις σε φωτισμό και αερισμό που και για αυτό δεν είμαι σίγουρος και νομίζω ότι και εκεί απαιτούνται Και μόνο την κατασκευή της αποθήκης να γίνει δεν διαφέρει η διαδικασία σε τίποτα με την άδεια της κατοικία Μόνο αν αποτελεί ειδική χρήση πχ αγροτική , βιοτεχνική κλπ υπάρχει άλλη διαδικασία στην έκδοση της Α.Δ. 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

δεν ρωτώ αυτά όμως. Αν μπορούσες ή κάποιος να απαντήσει αυτά που ρωτώ θα ήμουν ευγνώμων.Και ούτε μιλώ για μια αποθήκη μέσα σε ένα σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο συλλογισμός του, όπως τον περιγράφεις δεν έχει νόημα. Από την άλλη δεν έχω πείρα από δικαστήρια και δε γνωρίζω από νομικά επιχειρήματα.

 

Στα πολεοδομικά θέματα που θέτεις έχουμε και λέμε: 

 

1. Ναι μπορεί να βγει άδεια αποθήκης σε οικόπεδο χωρίς να υπάρχει άλλο κτήριο (όπως κατοικία)

2. Αν εννοεί βιβλιοθήκη για προσωπική δική του χρήση τότε όχι. Δεν πρόκειται για συνάθροιση κοινού ή γραφείο. Αλλιώς ναι.

3. -

4. Ναι για την κατάταξη σε κατηγορία κινδύνου. Γενικά πάντως, το επιχείρημα αποθήκη χάρτου ==> βιβλιοθήκη δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ. 

5. Όχι δεν είναι απαραίτητο. Άδεια αποθήκης μπορεί να βγάλει οποιοσδήποτε. 

6. Ναι μπορεί.

7. -

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για όλες τίς απαντήσεις. +1.

Μόνο στην 2:

 

Συνάδελφε, ο συλλογισμός του, όπως τον περιγράφεις δεν έχει νόημα.  .

Στα πολεοδομικά θέματα που θέτεις έχουμε και λέμε: 

2. Αν εννοεί βιβλιοθήκη για προσωπική δική του χρήση τότε όχι. Δεν πρόκειται για συνάθροιση κοινού ή γραφείο. Αλλιώς ναι.

 

ναι η υποτιθέμενη βιβλιοθήκη, θα ήταν για προσωπική χρήση.

Αρα στην ερωτησή μου <<2. Σύμφωνα με τον ΓΟΚ για βιβλιοθήκη, δεν επρεπε να βγάλει άδεια ΓΡΑΦΕΙΟ ή Βιβλιοθήκη?>>, ποια είναι η απάντηση? 

Δηλαδή αν κάποιος επί εποχή ΓΟΚ ήθελε στο αδόμητο οικοπεδό του εντός σχεδίου να βγάλει άδεια για μια προσωπική ας πούμε βιβλιοθήκη (και ησυχαστήριο μάλιστα το δηλώνει), τι άδεια έπρεπε να βγάλει (ΧΡΗΣΗ)?. Θεωρώ πάντως όχι αποθήκη.!

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή ψάχνω αλλά δεν το έχω βρει ακόμα, σε εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο για ανεγερση κτιρίου αποθήκης γενικής χρήσης ποιους ορους δόμησης χρησιμοποιω; το διάταγμα εκτός σχεδίου γράφει μονο για αγροτική και εμπορική αποθηκη. Παρακαλώ ας βοηθήσει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.