Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

kokaradi

Δεν είναι δική μας δουλειά (και) το πώς θα συνταχθεί το συμβόλαιο. Οι συμβ/φοι ΔΕΝ κάνουν εκπτώσεις στην αμοιβή τους.

Υπάρχουν διαφορές στις αμοιβές και τα ημερομίσθια, αλλά :

α. Αν κάνεις έκπτωση, δεν σε ενδιαφέρει η νόμιμη (μετράει μόνο στον υπολογισμό του ΤΣΜΕΔΕ)

β. Τα ημερομίσθια (βάσει πίνακα 1) είναι λιγότερα, αλλά τα πραγματικά δεν διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

kokaradi

1. Το προσύμφωνο δεν αποτελεί τίτλο. Για τη διαδικασία, ας απευθυνθούν σε Συμβ/φο

2. Γιατί να βγάλει άδεια αγροτ. αποθήκης? Μπορεί να είναι απλώς αποθήκη.

4. Παρέκκλιση πλάγιας απόστασης στα εντός οικισμού ΔΕΝ υπάρχει. (Δ=0,00 ή >=2,50)

στα εντος σχεδίου/οικισμου ειστε σιγουροι οτι μπορει να βγάλει αδεια αγροτικης αποθήκης?(Αν δεν καταλαβα κάλα και δεν μιλατ για αγροτικες αποθήκες εντος σχεδίου/οικισμου, πάσο) πλάγιες αποστάσεις σε μια που είχα βγάλει παλιά (άσε που δεν ήξερε η πολεοδομία να μου πεί) καταλήξαμε στα 7,5 μέτρα δηλ. στα κατα κανόνα άρτια(χωρίς να είναι άρτιο το γήπεδο μου) και προυφιστάμενα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

1.τα συμβολαιογραφικα μας ενδιαφερουν απο την αποψη συνταξης τοπογραφικου ...τουλαχιστον...

Ο παππους επικαλεστηκε χρησικτησια(υπαρχει και  ενα προσυμφωνο...) η οποια θα συντελεστει τωρα και θα γινει μεταβιβαση στο εγγονι

Ετσι αφου εστω μετρησαμε το οικοπεδο  τι ειναι αρτιο κατα παρεκλιση η καθολου αρτιο ????

2.απο προηγουμενες αναρτησεις αλλα κ απο εμπειρια μου σε γραφειο που εργαζομουν παλαιοτερα νομιζω οτι δεν υπαρχει καποιο κωλυμα για αγροτικη αποθηκη εντος/εκτος σχεδιου ,για τις αποστασεις περαν των  οριζομενων του σχετικου φεκ περι οικισμων οριοθ <2000 κατ  δεν εχω κατι αλλο υπ οψη μου

 

tetris:Γιατι τα ημερομισθια θα ειναι στην πραξη  ιδια? οι αγροτικες αποθηκες αν πληρουν καποιες προυποθεσεις χαιρουν απομειωσης του αριθμου των ημερομισθιων κατοπιν υποβολης εγκρισης/δικαιολογητικων απο την αγροτικη αναπτυξη

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

1.τα συμβολαιογραφικα μας ενδιαφερουν απο την αποψη συνταξης τοπογραφικου ...τουλαχιστον...

Ο παππους επικαλεστηκε χρησικτησια(υπαρχει και  ενα προσυμφωνο...) η οποια θα συντελεστει τωρα και θα γινει μεταβιβαση στο εγγονι

Ετσι αφου εστω μετρησαμε το οικοπεδο  τι ειναι αρτιο κατα παρεκλιση η καθολου αρτιο ????

2.απο προηγουμενες αναρτησεις αλλα κ απο εμπειρια μου σε γραφειο που εργαζομουν παλαιοτερα νομιζω οτι δεν υπαρχει καποιο κωλυμα για αγροτικη αποθηκη εντος/εκτος σχεδιου ,για τις αποστασεις περαν των  οριζομενων του σχετικου φεκ περι οικισμων οριοθ <2000 κατ  δεν εχω κατι αλλο υπ οψη μου

 

tetris:Γιατι τα ημερομισθια θα ειναι στην πραξη  ιδια? οι αγροτικες αποθηκες αν πληρουν καποιες προυποθεσεις χαιρουν απομειωσης του αριθμου των ημερομισθιων κατοπιν υποβολης εγκρισης/δικαιολογητικων απο την αγροτικη αναπτυξη

αγροτικη αποθηκη εντος σχεδίου δεν μπορεις να βγαλεις μόνο εκτος σχεδίου

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

elounda: ευχαριστω  ισως κατι να μου διεφυγε (παντως εχω δει αδεια αγρ αποθηκης - εντος )

το εχεις απο καπου?(Ν,ΠΔ,ΦΕΚ,κτλ)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δόμηση εκτός σχεδίου (Αρθ-6 ΠΔ-24/31-5-85).  4. Στα αγροκτήματα αφού βεβαιωθεί από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Γεωργίας της οικείας νομαρχίας ότι καλλιεργούνται εκτός από την κατοικία η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παρ.1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μίας αποθήκης με εμβαδόν πενήντα (50) τμ, μέγιστο ύψος τέσσερα και μισό (4,50) μ και απόσταση από τα όρια του γηπέδου δέκα (10) μ, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την παραπάνω υπηρεσία για την αποθήκευση γεωργικών γενικά προϊόντων και εφοδίων

 

Αρθρο 48 ν 4178/2013 παρ 2 κδ) Η κατασκευή λιθόκτιστης αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ. 4

του π.δ. 24/31.5.1985 (Δ΄ 270), με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε (15) τετραγωνικά μέτρα και συνολικό ύψος με τηστέγη έως και τρία (3,00) μέτρα εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή του και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή μία φορά για κάθε γήπεδο και μετά από έγκριση της αρμόδιας Διεύθυνσης Γεωργίας.
 
Μιλάω πάντα για Αγροτικές αποθήκες
δες και αυτο http://static.diavge...Υ-ΗΣΞ
Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, επιτρέπεται η κατασκευή αγροτικής αποθήκης εντός οικισμού <2000 κατοίκων , και από που προκύπτει;

Χρειάζεται κάποια άδεια από Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης;

Edited by IXE
Link to comment
Share on other sites

θα δεις το ΑΑΠ 289/11

αρθρο 2. βγ.1]

2. Η παρ. 2 του άρθρου 85 του Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας, (άρθρο 5 παρ.2 του
π.δ. της 24.4-3.5.1985) αντικαθίσταται ως εξής:

"2. Μέγιστο ποσοστό κάλυψης και συντελεστής δόμησης:

α) Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε 60% της επιφανείας τους.

β.1) Για γήπεδα μικρότερα των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης
(κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 240 τ.μ. Επιπλέον
της επιφάνειας αυτής επιτρέπεται η κατασκευή παταριού ξηράς δόμησης επιφανείας έως 40 τ.μ.

β.2) Για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε
χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τ.μ.

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 Ναι άδεια εγκατάστασης/'ιδρυσης από Αγροτική Ανάπτυξη πριν πας Πολεοδομία.

Θα πας τη δήλωση καλλιέργειας του αγρότη , Ε1 και σχέδια και εκεί ελέγχουν αν τα τετραγωνικά που ζητάς είναι απαραίτητα σε σύγκριση με την έκταση και το είδος που καλλιεργεί.

 

Αν δεν υπάρχει ΓΠΣ ή κάτι άλλο που να απαγορεύει τη συγκεκριμένη χρήση μπορείς και εντός.

 

 Είναι παράλειψη των μελετητών που κάνουν ΓΠΣ  και  συγχέουν τις αγροτικές αποθήκες με την κτηνοτροφική χρήση.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.