Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Και εγω ετσι νομιζα! Αλλα αγροτικη αποθηκη μαλλον δε μπορω να κανω αφου δε μπορω να παρω χαρτι απο τη διευθυνσ Αγροτικης αναπτυξης!

Link to comment
Share on other sites

Αγροτική αποθήκη χωρίς έγκριση δεν μπορείς, όπως δεν μπορείς για οποιοδήποτε άλλο κτίριο που χρειάζεται παρόμοιες εγκρίσεις και δεν μπορείς να τις λάβεις.Οπότε μια απλή αποθήκη και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα τετραγωνικά δίνει βεβαίωση λειτουργικότητας η Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης; Υπάρχει νομοθεσία που να μας περιορίζει. Το αγροτεμάχιο που θα ανεγερθεί είναι άρτιο και οικοδημήσιμο κατά κανόνα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που μιλησα παλι μ εναν υπευθυνο στη Διευθυνση Αγροτικης Αναπτυξης μου ειπε πως μπορει να δωσει βεβαιωση λειτουργικοτητας για αποθηκη εως 15τ.μ.

Αλλα πρεπει ο ιδιοκτητης να ειναι δηλωμενος παραγωγος (ελιες, αμπελι, μελισσια).

Ολα αυτα κατοπιν αυτοψιας...

Αν τελικα παρω τη βεβαιωση θα μπορεσω να ανεγειρω αποθηκη ,με άδεια μικρής κλίμακας απο την αντιστοιχη πολεδομια.

Εν τελει, ηθελα να κανω μεγαλυτερη αποθηκη επιφανειας 50τ.μ αλλα δυστυχως δε γινεται!

Καλα καλα ουτε τη μικρη δε μπορω να κανω αφου ο ιδιοκτητης δεν ειναι παραγωγος!

Το αγροτεμαχιο που θα ανεγερθει εχει επιφανεια 20 στρεμματα.

Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω την εξής περίπτωση.

 

Κάποιος γνωστός μου επιθυμεί στο οικόπεδο του σπιτιού του να χτίσει μία αποθήκη. Το οικόπεδο είναι άρτιο οικοδήμισο και δεν έχει θέμα με την κάλυψη.

 

Επειδή είναι αγρότης όμως θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να γίνει ανέγερση αγροτικής αποθήκης σε οικόπεδο εντός σχεδίου.

Το εμβαδό της αποθήκης θα είναι από 100 εώς 200 τ.μ ανάλογα με το κόστος κατασκευής.

 

Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω πάει πρώτα στη διεύθυνση γεωργίας και αφού πάρει από εκεί το ok έπειτα βγαίνει η οικοδομική άδεια την οποία πληρώνει κανονικά και παίρνει πίσω 50 % από ΙΚΑ και από αμοιβή μηχανικού σωστά;

 

Επίσης την αποθήκη θέλει να χτίσει στο σύνορο του οικοπέδου.Υπάρχει πρόβλημα;

 

Τέλος μπορεί κάποιος να δώσει linκ από τη σχετική νομοθεσία;

 

Τέλος μήπως το ίδιο ισχύει και με το αγροτικό υπόστεγο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικισμού έχω "βγάλει" τέτοια άδεια αλλά εντός σχεδίου πόλεως δεν μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις πρόβλημα. Και εγώ την είχα κολλήσει στο όριο αφού επιτρέπονταν από τους όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , κάτι ακόμα. Το 50% και η μισή αμοιβή του μηχανικού που γράφτηκε παραπάνω ότι επιστρέφεται ισχύει. Αν ναι επιστρέφεται από το Υπουργείο Γεωργίας σαν μια μορφή επιδότησης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εχουμε ενα αγροτεμαχιο 15 στρεματα εντος οικισμου <2000

ομως υπαρχει δρομος για το αγροτεμαχιο απο τον κεντρικο μηκους 100 μ και πλατους 2-2,5 μ.

Δεν εχει διευκρινηστει ακομα αν ειναι αγροτικος δρομος, ή δουλεια.

Θα ρωτησω απο εβδομαδα στο δημο.

Σε περιπτωση που δεν ειναι αγροτικος, εχουμε αρτιο και μη οικοδομησιμο σωστα?

Αγροτικη αποθηκη μπορω να βγαλω?

και αν ειναι αγροτικος θελει παραχωρηση για να φτασουμε 4 μ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.