Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Αν ο δήμος τον αναγνωρίσει σαν δημοτικό τότε πρέπει να κάνεις παραχώρηση ώστε από τον τωρινό άξονα του δρόμου να έχεις 2μ μέχρι το όριο του οικοπέδου.Αν δεν τον αναγνωρίσει τότε έχεις πρόβλημα, δεν είναι οικοδομήσιμο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μου έχει ανατεθεί η μελέτη κατασκευής μιας αγροτικής αποθήκης 50-60 μ2 σε αγροτεμάχιο 8 στρεμ.

Διάβασα όλο το παραπάνω topic αλλά εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος, δεδομένης και της απειρίας μου.

Κατ` αρχάς ο ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου δεν είναι δηλωμένος αγρότης! Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να πάρω έγκριση από τη διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης για την κατασκευή της αποθήκης ως αγροτική, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος για να γίνει η αποθήκη αγροτική με κάποιο "παραθυράκι" ίσως στη νομοθεσία. Για παράδειγμα, αν η σύζυγος του ιδιοκτήτη είναι δηλωμένη αγρότης, μπορεί με την παραχώρηση με ενοικιαστήριο του αγροτεμαχίου να βγει άδεια αγροτικής αποθήκης στο όνομα της;;;

Αν δεν μπορεί να γίνει ούτε έτσι τότε θα πρέπει να καταφύγω στη λύση απλής αποθήκης;;;

 

Αν καταφύγω σε αυτή τη λύση χρειάζεται πάλι κάποια έγκριση από το αγροτικής ανάπτυξης;;;

 

Τέλος, για να εγκριθεί η άδεια απλής αποθήκης από την πολεοδομία πρέπει το αγροτεμάχιο να είναι περιφραγμένο;;; Αν ναι, χρειάζομαι κάποια άδεια για να προχωρήσουμε στην περίφραξη αυτού;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα συμπλήρωσω με τον συναδελφο Able

 

μουτυχε να θελει πελατης 5 αποθηκες αγροτικες...αυτος δεν ειναι αγροτης ουτε καποιος συγγενης του (ουτε προεδρος ;PP παραξενο !!

 

επομενως αν δεν γινεται αγροτικη παω για κανονικη αποθηκη αφου το αγροτεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο χωρις να χρειαζεται να περασω απο το γεωργιας...

 

βασικη ερωτηση υπαρχει καποιος περιορισμος στις στεγες τω αποθηκων αγροτικες η ΜΗ ? γιατι θελω να κανω διρριχτες τις στεγες στα 3/4 δλδ το 75% της στεγης να κοιτα προς μια κατευθυνση και το 25% στην αλλη αντι για 50-50 γιατι θελει να υπαρχει για προβλεψη για Φ/Β...

 

επισης το υψος των αποθηκων ειναι 7,5 +1,5 που ισχυει για τα εκτος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ,

πρώτη φορά ασχολούμαι με καλλιεργούμενα και θα εκτιμούσα μια βοήθεια για τη κατασκευή λιθόκτιστης αποθήκης σύμφωνα με την παρ.8 του εντύπου της ΕΕΜΚ.

Επειδή οι πληροφορίες που βρήκα είναι αρκετές και αντιφατικές, εάν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα θα εκτιμούσα μια βοήθεια στα εξής συγκεκριμένα...

 

- ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι αγρότης και να βεβαιώνεται από το Υπ.Γεωργίας? Χρειάζεται κάποια ελάχιστη παραγωγή ή έκταση καλλιεργούμενου αγροτεμαχίου?

- το αγροτεμάχιο πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στο κανόνα (και όχι σε παρέκκλιση)?

- συμπληρωματικά με το παραπάνω, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο δικαιούται ΕΕΜΚ?

 

Ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

-Δε πρέπει να είναι αγρότης αλλά για να πάρει έγκριση απο το Γεωργίας θα πρέπει να παρουσιάσει αγροτικά "τεκμήρια'.δηλ αγροτικές καλλιέργειες.

-Αρτιο και οικοδομήσιμο, ασχέτως της ύπαρξης παρέκκλισης ή΄όχι

- Οχι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω εδώ και αυτά που μου λένε από την διεύθυνση Γεωργίας τι ισχύει τελικά?

α) Η αμοιβή μηχανικού βγαίνει μειωμένη (0.20 συντελεστής νομίζω αντί 0.60 για εμπορικές αποθήκες νομίζω) σε σχέση με την αμοιβή μιας μη αγροτικής αποθήκης και δεν επιστρέφεται το 50% της αμοιβής στον ιδιοκτήτη από την διεύθυνση Γεωργίας (απάντηση από διεύθυνση Γεωργίας).

β) Ο ιδιοκτήτης πληρώνει ολόκληρη την μειωμένη αμοιβή μηχανικού και του επιστρέφεται το 50% της αμοιβής από την διεύθυνση γεωργίας.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ....

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει τελικά κάποιος συνάδελφος που να έχει προχωρήσει αυτή τη διαδικασία της αγροτικής αποθήκης, μέσω της διεύθυνσης αγροτικής ανάπτυξης; Απ' ότι έχω καταλάβει στη Διευθύνση αγροτικής ανάπτυξης δεν ξέρουν τι τους γίνεται....

 

Προφανώς για να μπείς στη διαδικασία να εκδώσεις άδεια για αγροτική αποθήκη πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι αγρότης/κτηνοτρόφος/μελισσοκόμος.

Οι αμοιβές γίνονται πλέον με ελεύθερη διαπραγμάτευση μεταξύ μηχανικου-ιδιοκτητη και αυτο θέλω να πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο! :confused:

 

το θέμα είναι αν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές ή έστω κάποιες οδηγίες για το πως τελικά μπορεί κάποιος αγρότης/κτηνοτρόφος/μελισσοκόμος να βγάλει άδεια αγροτικής αποθήκης μεσω της Διεύθυνσης αγροτικής ανάπτυξης;;;

 

Άσχετα με τα μέτρα και τον όγκο της, άσχετα με το μέγεθος του οικοπέδου, αυτά προφανώς ρυθμίζονται κατα περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

δύσκολοι καιροί για όλους μας!!! Παλιούς και νέους –για τους νέους πολύ πιο δύσκολα

 

σας δίνω ένα σχετικό - αρκετά κατατοπιστικό link

http://www.chania.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=220%3A-252097-a-339905&catid=213%3Ageorgikes-efarmoges&Itemid=359&lang=el

μπορείς να βρείς και τους νόμους καθώς αναγράφονται σ' αυτό αλλά και παρόμοια άλλα sait

Επί πλέον να ξέρεις ότι η Δ/νση Γεωργίας εμπλέκεται στο θέμα της ανέγερσης αγροτικής αποθήκης (οσωνδήποτε τ.μ, είτε εντός σχεδίου είτε εκτός σχεδίου είτε επιδοτείσαι με τον Ν 2520/97 ΦΕΚ 173Α) ως προς την θεώρηση των σχεδίων "ως προς την λειτουργικότητα της" βάσει του άρθρου 3 παρ 2 του ΓΟΚ/85

Απαραίτητη πάντα προϋπόθεση για αυτές τις "αγροτικές αποθήκες" είτε με επιδότηση είτε χωρίς είναι: να είσαι κατ' επάγγελμα "γεωργός" (άσχετα αν για να πάρεις τις επιδοτήσεις του ν 2520 χρειάζεται να προσκομίσεις και ένα κάρο χαρτιά και δικαιολογητικά με πρώτο και απαραίτητο την έκδοση πιστ/κού από την Δ/νση Γεω «αγρότη» ή «νέου αγρότη» (τιμολ αγορών -τιμ πωλήσεων-πιστ εγγρ στο ΟΓΑ κλπ)

 

 

 

Όσο για την αποθήκη των <15τ.μ -λιθόκτιστη με ύψος μαζί με το ύψος της στέγης της <3,00 μ – (μόνο αυτές έμειναν πλέον ως επαγγελματικό μας αντικείμενο)

Αυτή εκδίδεται

1. Μόνο σε "καλλιεργούμενες εκτάσεις" (και αυτό πιστοποιεί η Δ/νσ Γεω κάνοντας αυτοψία και όχι την λειτουργία όπως πιο πάνω)

2. πρέπει να απέχει 10.μ από τα όρια του αγρού (άρθρο 6 του Π.Δ 85 ΦΕΚ 270 Δ )

3. δεν είναι απαραίτητο να είσαι κατ' επάγγελμα αγρότης

4. δικαιούται ηλεκτροδότησης (αν είναι νόμιμα κτισμένη με Ε.Ε.Μ.Κ με τα ύλικά της φέρουσας τοιχ και το ύψος <3,0 και απέχει 10 μ από τα όρια)

5. οι πολεοδομίες δεν κρατάνε την ίδια τακτική ως προς την αρτιότητα οικοδομησιμότητα (επομένως ρωτήστε στις πολεοδομίες σας)

σχετικά για αυτή αποφ 5219/2004 ΦΕΚ 114Δ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Επειδή μπερδεύτηκα με τα παραπάνω, θέλω να εκφράσω μερικές απορίες:

 

Αγροτική αποθήκη σε μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο, εντός αναδασμού, τώρα πια που καταργήθηκε η δυνατότητα ανέγερσης με άδεια μικρής κλιμακας, πως γίνεται;

 

Μέχρις στιγμής από τα στοιχεία που έχω συλλέξει, κατα παρέκκλιση μπορώ να χτισω με άδεια απο το υπουργείο γεωργίας (την έχω ήδη αλλά δεν πρόλαβα την ημερομηνία μέχρι την οποία ισχυε ο παλιός ΓΟΚ)

 

κατά τα άλλα, από πλευράς μελετών: χρειάζεται αρχιτεκτονικά,στατικά,πυροπροστασία και τοπογραφικό. Στο τοπογραφικό τι γραφω στη δήλωση εφοσον ειμαι σε μη αρτιο οικόπεδο με πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού);

 

Επίσης υπολογισα τις αμοιβές, αλλά δεν κατάλαβα τι ισχύει με αυτό το 50% επιστροφή που έχει αναφερθεί νωρίτερα. Ενημερωτικά μαζί με τοπογραφικό, για αρχιτεκτονικά-στατικά κατηγορίας 1, η αμοιβή μελετης και επίβλεψης βγαινει περίπου 1000 ευρω μικτα. (ο προυπολογισμός μεσω τεε για αγροτ. αποθήκη 15τμ είναι 354 ευρώ)

 

Τέλος από πλευράς ΙΚΑ υπολογιζω επιφάνεια κυρίων χώρων με συντελεστή 0,31 (για γεωργικές αποθήκες). Δεν καταλαβαίνω αυτο με την επιστροφή 50% στα ενσημα κλπ. Ουτως ή άλλως 5 ημερομίσθια υπολογίζονται στην περίπτωση μου (δηλ κοστος ΙΚΑ 310 ευρώ ενώ για κατοικία θα ήταν 1240). Έχω κανει καποιο λάθος;

 

Χρειαζεται κάτι παραπάνω ή να ενημερώσω τον πελάτη για το κόστος ΑΔΕΙΑΣ και ΙΚΑ όπως το υπολόγισα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.