Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Δεν έχει σχέση εδώ η διαφορετική χωροθέτηση θεσεων στάθμευσης.

Εσύ έχεις καθαρή υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται. (ΥΔ+ αλλαγή ΘΣ)

Άλλο ρωτάω: αν επιτρέπει ο Νόμος κατάργηση δεσμευμένης ΘΣ, ή πρέπει οπωσδήποτε να την έχουμε εξασφαλίσει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

ναι....

βαλτους τωρα  τπτ  "ιδεες"

 

να μας ξεζουμισουν... :mrgreen: :mrgreen:

 

υγ

αλλαγη θεσης γιατι να εχεις???
εκει ηταν

εκει ειναι

 

απλα αλλαξε χρηση

 

υγ

οπως και η δαναη ειπε πιο πανω....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...

που'ναι η θέση ..

οεο πού'ναι η θέση.....

οεο που'ναι η θέεσσηηη...

οεο νάτην η θέση...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται. (ΥΔ+ αλλαγή ΘΣ)

Άλλο ρωτάω: αν επιτρέπει ο Νόμος κατάργηση δεσμευμένης ΘΣ, ή πρέπει οπωσδήποτε να την έχουμε εξασφαλίσει αλλού.

 

Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον της υπέρβασης δόμησης (όπως είπε και η danaikaterina), εκτός αν θες (και σε παίρνει από διαστάσεις κ.ο.κ) να δείξεις την θέση σε άλλο σημείο για να μην "χαθεί", οπότε χρεώνεις και μια λοιπή παράβαση. Γενικά δεν προβλέπεται "κατάργηση" θέσης. Μόνο με την επίσημη διαδικασία της εξαγοράς κατά τον 960/79 που κοστίζει.

Edited by Meremeti
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή επίκειται τροποποίηση της ΣΟΙ, θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα προκύψει κόλλημα με τη δέσμευση που έχει γίνει..

Παράλληλα είμαι και σε επικοινωνία με τη συμβολαιογράφο. Οπότε θα ενημερώσω το νημα..

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα τα λες...

 

τι   "σόι"... τροποποίηση της ΣΟΙ  θα κανεις?

 

με ποιό αρθρο?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και η Υπέρβαση Κάλυψης;;;; Και η Υπέρβαση Πλαγίων αποστάσεων;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απο όσο κατάλαβα, όταν έχουμε κατηγορια 1 οι περισσότεροι θεωρούν οτι δεν ασχολούμαστε με διαμερισματωση. Συνεπώς στην περίπτωση μου που τα σχεδια της οικοδομικής άδειας έχουν χαθεί και η κάτοψη των τίτλων εχει μεταβληθεί δεν υπάρχει ανάγκη δήλωσης διαμερισματωσης, παρά μόνο υπαγωγή κάθε διαμερίσματος ξεχωριστά (ως ανεξαρτητες ΟΙ σε κατ. 1) και τροποποίηση της σύστασης σε οτι τα αφορά, αφού ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, σωστά;

Για να μεταφέρω και εγώ την εμπειρία μου, η συμβολαιογράφος που της εξέθεσα την κατάσταση, μου είπε οτι και αυτοί ειναι σε αναμονή διευκρίνισης για το αν οι δυο προϋποθέσεις για κατάληψη κοινόχρηστου χωρίς συναινέσεις ειναι διαζευτικά ή αθροιστικά. Εμένα η αντίληψη μου απο την πρώτη κι ολας ανάγνωση του νόμου ειναι οτι αφορά ξεχωριστές περιπτώσεις, αλλα φυλάω και τα ρούχα μου...

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει πολλα ερωτηματα......

[να αφησουμε αυτη την εφευρεση περι  "μονομερους" τροποποίησης της συστασης

την οποια δεν προβλεπε κανενας νομος μεχρι τον τελευταιο....

και απλα οι προηγουμενοι  οριζαν οτι, η τακτοποιηση γινεται για 30 χρονια, με βεβαιωση οτι εχει γινει  τακτοποιηση κλπκλπ  και τιποτε αλλο.

Στη συνεχεια εφευρεθηκε η  "αναγκαιοτητα" της τροποποιησης της ΣΟΙ, αλλα κανενας δεν απαντησε στα ευλογα ερωτηματα,

  τι ειδους  τροποποιηση  της συστασης  θα γινει   με  περιωρισμενη διαρκεια ζωης...για "30 χρονια"  και τι θα γινει μετα τα 30 χρονια.

Στον 4495, "ακουσαν" καποιες "εισηγησεις"  οι νομοθετες  και ορισαν την "  μονομερη τροποποιηση της συστασης ΟΙ", 

χωρις καλα -καλα να εχουν καταλαβει ουτε τι γραφουν

και οτι,

-και απομακρυνθηκαν απο την ratio  του νομου

-αλλα και οτι δημιουργουσαν τεραστια και δυσεπιλυτα -αλλα και πολυεξοδα- προβληματα]

 

 

Να μεινουμε στη διαμερισματωση και οτι εστω εχεις   σε εναν οροφο 6 διαμερισματα με διαφορετικη διαμερισματωση σε προ '75

α] αρθρο 96/α

Για πριν 75, απαιτει επικρατουσα χρηση κατοικια   και την πληρωμη παραβολου   250 ευρω ανα ΟΙ.

β] αρθρο 100/12

Οριζει οτι,  "ως ειδικο προστιμο  καταβαλλεται παραβολο 250  ευρω  ανα οροφο".

Επομενως  το   καθε αρθρο επιβαλλει διαφορετικου  "ειδους" ποινη.

Τα παραπανω σημαινουν οτι, σε διαμερισματωση 6 διαμερισματων- ή γραφειων  πληρωνονται 250 ευρω και τπτ αλλο

Αν το πας σαν προ 75

[αλλά δεν το πας διοτι προκειται για διαφορετικα  ποσά-  κωδικους].

τοτε θα πληρωσεις 250Χ6  διαμερισματα= 1500

και εχεις και το προβλημα να ειναι "επικρατουσα χρηση κατοικια"

[διότι,  τί και πώς και πόσα θα πληρωσεις, εαν προκειται για οικοδομη γραφειων???..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.