Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης την οποία υπαγάγω κανονικά στον Ν4495 χωρίς κάποια άλλη αυθαιρεσία.

Η βεβαίωση που θα εκδοθεί μετά την δήλωση υπαγωγής είναι του τύπου "δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες... κ.λ.π." (αρθ.83 παρ.2β) ή τύπου "οι υφιστάμενες αυθαίρετες .... κ.λ.π." (αρθ.83 παρ.2γ);;;

 

Θεωρώ οτι πρέπει να είναι τύπου  αρθ.83 παρ.2β. Τι λέτε;

 

Επίσης η διαμερισμάτωση όπως διαβάζω τον νόμο καταλήγω οτι δεν είναι αυθαιρεσία με την πολεοδομική έννοια -> έχει τον περιορισμό της 28/07/2011;; (δεν είναι ξεκάθαρο)

Δεν το υπάγεις στον νόμο? Οπότε έχει και αυθαιρεσία. 'Οποια και αν είναι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης την οποία υπαγάγω κανονικά στον Ν4495 χωρίς κάποια άλλη αυθαιρεσία.

Η βεβαίωση που θα εκδοθεί μετά την δήλωση υπαγωγής είναι του τύπου "δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες... κ.λ.π." (αρθ.83 παρ.2β) ή τύπου "οι υφιστάμενες αυθαίρετες .... κ.λ.π." (αρθ.83 παρ.2γ);;;

 

Θεωρώ οτι πρέπει να είναι τύπου  αρθ.83 παρ.2β. Τι λέτε;

 

Επίσης η διαμερισμάτωση όπως διαβάζω τον νόμο καταλήγω οτι δεν είναι αυθαιρεσία με την πολεοδομική έννοια -> έχει τον περιορισμό της 28/07/2011;; (δεν είναι ξεκάθαρο)

  

Δεν το υπάγεις στον νόμο? Οπότε έχει και αυθαιρεσία. 'Οποια και αν είναι αυτή...

Ωστόσο η βεβαίωση αναφέρεται ξεκάθαρα σε υπερβασεις δόμησης, κάλυψης, ύψους, χρησεως.

Θεωρείς ότι η διαμερισματωση ειναι κάτι από τα παραπάνω?

Να προσθέσω ότι δεν υπάγεται σε κάποια από τις κατηγορίες 1 έως 5 του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ή θα δώσεις βεβαίωση εφόσον θεωρείς ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία στο ακίνητο ή θα κάνεις υπαγωγή για αυθαιρεσίες όπως η διαμερισμάτωση. Σημειωτέον ότι και η διαμερισμάτωση παίρνει κατηγορία (ανάλογα με την χρονολογία), αλλιώς δεν προχωράει στην υποβολή η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σσυνάδελφοι,

 

έχω περίπτωση στην οποία έκανα αυτοψία σήμερα.

Οριζόντια ιδιοκτησία ουσιαστικά έχει μικρύνει σε σχέση με την Ο.Α. σε όλες τις πλευρές και χάνει στο σύνολό της περίπου 10-15μ2.

Μέχρι εδώ καλά δεν έχω υπέρβαση (έχω μείωση) οπότε θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση. Ο εξώστης επίσης έχει μικρύνει σε σχέση με την Ο.Α. περίπου 70εκ. Γενικά το διαμέρισμα έχει κατακρεουργηθεί. Σε ένα σημείο ωστόσο το λουτρό δείχνει να κλέβει από το όμορο περίπου 40-50εκ.

 

Περίεργη περίπτωση γιατί το περίγραμμα της ιδιοκτησίας είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που προβλέπεται στην Ο.Α., ωστόσο το συγκεκριμένο έχει αδικηθεί κατά πολύ σε σχέση με τα τετραγωνικά μέτρα. Προσανατολίζομαι προφανώς στην διαμερισμάτωση, λόγω της αλλαγής στο λουτρό, ωστόσο ακόμη και αν δεν υπήρχε αυτή η εσοχή θα μου φαινόταν περίεργο να δώσω βεβαίωση για μια ιδιοκτησία που ουσιαστικά έχει άλλο περίγραμμα από το προβλεπόμενο. (είναι σαν να έχει γίνει όλο Offset 50εκ προς τα μέσα). Τι λέτε?

 

ps. Τα σχέδια της σύστασης είναι σωστά με εξαίρεση το σημείο του λουτρού.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σημειώνεις για την διαφορά στο σχέδιο της σύστασης σε σχέση με το λουτρό, είναι το πιο σημαντικό. Προκύπτει ιδιοκτησιακό πρόβλημα και δεν θα μπορείς να κάνεις μεταβίβαση χωρίς τροποποίηση σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ή θα δώσεις βεβαίωση εφόσον θεωρείς ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία στο ακίνητο ή θα κάνεις υπαγωγή για αυθαιρεσίες όπως η διαμερισμάτωση. Σημειωτέον ότι και η διαμερισμάτωση παίρνει κατηγορία (ανάλογα με την χρονολογία), αλλιώς δεν προχωράει στην υποβολή η δήλωση.

Πολύ σωστά. Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε άδεια του1973, έχω μετακίνηση φωταγωγού κατά 1 μέτρο περίπου και είναι και λίγο πιο μικρός στις διαστάσεις απ' ότι στην άδεια. Στην σύσταση έχει επισυναυθεί σχέδιο το οποίο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Επίσης στην πολεοδομία το ακίνητο είναι 100τμ και στην σύσταση έχει χωριστεί σε 2, 70τμ+30τμ.

 

1. σε αυτή την περίπτωση βάζω διαμερισμάτωση ορόφου για τον διαχωρισμό, το οποίο πιάνει και την αλλαγή περιγράμματος της οικίας? (είναι όλο το σχέδιο παράγωνο και το οικόπεδο, οπότε έχει αρκετές μικρές διαφορές το περίγραμμα)

 

2. την μετακίνηση του φωταγωγού την λαμβάνω υπ'όψη ως ΥΔ κατά τα 0,3τμ που είναι μικρότερος? την μετακίνηση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια διαμερισματωση  σε 70/30

εχεις μικροτερο  φωταγωγό...δεν λες υπερ ποίου ή αν απλα και μονον  μικρυνε ο φωταγωγος μαζι λογω των  "μικρων" αλλαγων στο περιγραμμα

ή εάν  ενα διαμερισμα επεκταθηκε μεν  στον φωταγωγο, αλλα περιλαμβανεται η καταληψη   αυτη  στην συσταση, οπότε δικαιουται να τακτοποιησει χωρις συναινεση.

 

δες και το 81 παρ.2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.