Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Εγκύκλιος καθιστά υποχρεωτική την προληπτική πυροπροστασία και την σύνταξη Εντύπου Αξιολόγησης Επικινδυνότητας


Engineer

Recommended Posts

Και τα μέτρα εφαρμογής στην πλειοψηφία τους οδηγούν σε τραγέλαφο ιδίως για όσους κατοίκους ζουν σε χωριά και οικισμούς .

(και μια ρητορική ερώτηση.Για να βρεις τα 300 μέτρα θα πας μέσω των google κ.λ.π ή πρέπει να μετρήσεις αφού προφανώς πρέπει να έχεις τις σχετικός συντεταγμένες .Ιδίως δε όταν μέσω των  google κ.λ.π η απόσταση μπορει να είναι πλησίον των 300 μέτρων ? . Ακόμα και για τις κλίσεις πρέπει να μετρήσεις .)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως την έκανα για το δικό μου ακίνητο (σύμφωνα με το υπόδειγμα που ανέβασε ο συνάδελφος πιο πάνω ) τον οποίο και ευχαριστώ .

Θα την στείλω αύριο στο mail του Δήμου Λευκάδας.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gliout said:

Εγώ πάντως την έκανα για το δικό μου ακίνητο (σύμφωνα με το υπόδειγμα που ανέβασε ο συνάδελφος πιο πάνω ) τον οποίο και ευχαριστώ .

Θα την στείλω αύριο στο mail του Δήμου Λευκάδας.

Έκανες μετρήσεις για τις κλίσεις και τα 300 μέτρα τα μέτρησες ή τα πήρες από το google? (αν βέβαια είσαι κοντά στα 300 μ).

Μέτρα πρότεινες ή δεν απαιτούνται σε εσένα; Αν τα μέτρα απαιτούν και έκδοση αδείας (π.χ απαίτηση κατασκευής μάντρας ύψους 1.00 μ , κόψιμο δένδρων κ.λ.π ) τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ήδη άρχισαν τα πρώτα τηλέφωνα να σκάνε από πελάτες σε εκτός σχεδίου αλλά υπό ένταξη, πανικοβλημένοι λόγω προθεσμιών. Πραγματικά δεν το είχα πάρει χαμπάρι (και κανείς από τους γνωστούς μου συναδέλφους) και ας υπάρχει καιρό το ΦΕΚ.

Ελπίζω να δώσουν παράταση και -κυρίως- διευκρινίσεις

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ υπάρχει καιρό όμως η εγκύκλιος εφαρμογής βγήκε απο τους ανεγκέφαλους πριν 12 μέρες !!!!!

Και πάντως σε πάμπολλες περιπτώσεις η εφαρμογή των απαιτούμενων μέτρων θα είναι τουλάχιστον προβληματική (π.χ για κατηγορία επικινδυνότητας 2 απαιτεί συμπαγή τοίχο περίφραξης 1.00μ !!! άρα άδειες κ.λ.π) 

Edited by kfil
Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμος Πεντέλης αναφέρει τα εξής στην ιστοσελίδα τους

Αγαπητοί δημότες, σε συνέχεια της από 21/3/2024 ανακοίνωσης για την Εφαρμογή Κανονισμού Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός και πλησίον δασικών εκτάσεων και με στόχο την επεξήγηση σημείων της, σας γνωρίζουμε τα κάτωθι:

Ως αρμόδιος τεχνικός επιστήμονας για την σύνταξη του Eντύπου Αξιολόγησης Επικινδυνότητας και της Τεχνικής Έκθεσης δύναται να είναι του κλάδου των μηχανικών, γεωπόνων και δασολόγων, όπως μας ενημέρωσε σχετικά το αρμόδιο Υπουργείο.
Ο Δήμος μας ενεργεί προς όλα τα εμπλεκόμενα υπουργεία και τους εμπλεκόμενους φορείς, με στόχο την αλλαγή των ασφυκτικών ημερομηνιών που καθορίζει η εγκύκλιος.

Τα δομημένα ακίνητα τα οποία εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής είναι ανά Δημοτική ενότητα τα κάτωθι:

– Δ.Κ. Μελισσίων, το σύνολο των ακινήτων της 2ης -3ης-4ης γειτονιάς .

Δομημένα ακίνητα πέριξ του κυρίου κλάδου του κεντρικού ρέματος Χαλανδρίου Πεντέλης.

–  Δ.Κ. Νέας Πεντέλης,  το σύνολο των δομημένων ακινήτων εντός και εκτός σχεδίου πόλεως .

–  Δ.Κ. Πεντέλης, το σύνολο των δομημένων ακινήτων εντός και εκτός σχεδίου πόλεως .

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε, καθημερινά 07:00 έως 15:00, στον αρμόδιο για πληροφορίες υπάλληλο του Δήμου, Δασολόγο κο Τσιαντικούδη Σταύρο ( τηλ. 2132050026) 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησαν τα θηρία όλα τα ακίνητα σε αυτές τις περιοχές και τα βρήκαν όλα μέσα στα 300 μ ή τράβηξαν ευθείες και κύκλους από τους δασικούς χάρτες στο google και έβγαλαν συμπέρασμα; Δηλαδή αν με το google βγαίνει μια απόσταση 290 μ είναι βέβαιοι ότι αυτό είναι το ακριβές νούμερο;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kfil said:

Έκανες μετρήσεις για τις κλίσεις και τα 300 μέτρα τα μέτρησες ή τα πήρες από το google? (αν βέβαια είσαι κοντά στα 300 μ).

Μέτρα πρότεινες ή δεν απαιτούνται σε εσένα; Αν τα μέτρα απαιτούν και έκδοση αδείας (π.χ απαίτηση κατασκευής μάντρας ύψους 1.00 μ , κόψιμο δένδρων κ.λ.π ) τι θα κάνεις;

Τα 300μ τα πήρα απο τον χάρτη που δείχνει δασικές εκτάσεις. Απόσταση είμαι περίπου 180μ.

Οσον αφορά τα μετρα, πρότεινα αυτά που έπρεπε. Αλλά όλα τα έχω κάνει απο πρίν (επειδή είχα κάνει ανακαίνιση της κατοικίας και του εξωτερικού χώρου). 

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2024 at 6:12 AM, Engineer said:

Ο Κανονισμός Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός και πλησίον δασικών εκτάσεων, υπενθυμίζεται ότι αφορά σε ακίνητα που βρίσκονται μέσα σε οικόπεδα ή γήπεδα σε δάση, δασικές και χορτολιβαδικές εκτάσεις, σε περιαστικό πράσινο, σε κηρυγµένες δασωτέες ή αναδασωτέες εκτάσεις, καθώς και εντός ακτίνας τριακοσίων (300) µέτρων από αυτές ή βρίσκονται µέσα σε πάρκα και άλση πόλεων και οικιστικών περιοχών.

 

πως μπορούμε να καταλάβουμε εαν εμπίπτουμε στις παραπάνω περιπτώσεις? 

πχ εγω έχω ενα σπίτι στον Αγιο Στέφανο Αττικής. Στη σελίδα ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΔΑΣΙΚΟΥ ΧΑΡΤΗ (ktimanet.gr) όλη η περιοχή γράφει οτι είναι "εκτός ανάρτησης". 

Τι συμπέρασμα βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.