Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

17 ώρες πριν, dimitris GM said:

 οι αντικειμενικες αυξηθηκαν με το ΦΕΚ Β 2375/21

αλλα θα ισχυαν απο 1-1-22

αρα, αγορασες με παληες τιμες...

εξαγοραζεις με τις νεες.

[τα αριθμητικα μεγεθη δεν εχω στοιχεια και δεν μπορω να τα ελεγξω]

Την συμβ/φο δεν την ρωτησες;

Καλημέρα, την ρώτησα

Η ίδια θεωρεί οτι κάποιο λάθος έχει κάνει ο μηχανικός γιατι η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη.

 

On 4/8/2020 at 3:03 ΜΜ, spapako said:


Πήγα στην εφορία του ακινήτου με το έντυπο δήλωσης εισφοράς του άρθρου 5 του Ν.960/1979.
Οικόπεδο με Ε=197τμ και ΣΔ =3,6 με ΤΖ=1100
Υπολόγισα (25/3,6) Χ 0,25 = 1,74τμ και
τελικό ποσό εισφοράς 1,74Χ1100 = 1914 ευρώ.


 

 Σε παλιότερο ποστ του συμφορίτη Spapako, ο μαθητικός τύπος υπολογισμού περιέχει ενα 0.25.

Ο μαθηματικός τυπος αυτός είναι στανταρ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος την υπηρεσία που απευθυνόμαστε για να μας δώσουν το ΚΑΕ ή ΛΑΕ του λογαριασμού που θα γίνει η πληρωμή για εξαγορά θέσης στάθμευσης.

Κάναμε τον υπολογισμό με την συμβολαιογράφο για την αντικειμενική με το φύλλο υπολογισμού αξίας ακινήτου, συμπλήρωσα το φύλλο της δήλωσης εισφοράς του άρθρου 5 του Νόμου 960/1979 (τα οποία μάλιστα τα ανάρτησα και στο e adeies για να πάρω την προέγκριση της οικοδομικής άδειας για προσθήκη) - πήρα την προέγκριση --- και στέλνω τον ιδιοκτήτη να πληρώσει στην εφορεία τώρα που μαζεύω τα υπόλοιπα έγγραφα για την έκδοση της άδειας,  και του απαντάνε πως δεν μπορεί να πληρώσει εάν δεν τους δώσει τον αριθμό λογαριασμού ΚΑΕ στον οποίο θα κατατεθούν τα χρήματα (παλιά ήταν υπερ του ΕΤΕΡΠΣ). Ρωτάει ο άνθρωπος εάν γνωρίζουν τον κωδικό που αφορά τέτοιες εξαγορές και του απάντησαν '' ρωτηστε το μηχανικό σας '' (αναμενόμενο). Η αρμόδια πολεοδομία δεν γνωρίζει ,  το εισόδημα του αρμόδιου δήμου δήλωσε ότι δεν το γνωρίζει το θέμα, το ΥΠΕΝ δεν μου απαντάει στο τηλ και από το ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ (εκεί λογικά είμαστε) μου είπαν να απευθυνθώ στο ΥΠΕΝ.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Vasilis Boutsis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε διαχωρισμό ιδιοκτησιών με χρήση κατοικίας,

υπολογίζω για κάθε νέα ιδιοκτησία, μια εξαγορασιμη ΘΣ;

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ, ναι τη διάβασα την εγκύκλιο.

Είναι μετά το 79 το κτίριο και χωρίς αλλαγή χρήσης.

Αυτό που έχω δει και εφαρμόσει μέχρι τώρα,

είναι ότι πρώτα εξαντλώ και μετά εξαγοράζω.

Στη προκειμένη περίπτωση, δεν υπάρχει χώρος

πουθενά για νέες ΘΣ, άρα εξαγοράζω...

Απλά διάβασα ένα προηγούμενο post όπου

η πολεοδομία απαγόρευε και την εξαγορά.

Δηλ. αυτό που βλέπω είναι οτι όπου ο νόμος

δεν είναι απολύτως σαφής, τον ερμηνεύει

η πολεοδομία όπως εκείνη θέλει.

Αρα ότι και να διαβάζουμε, η βόλτα από

τη πολεοδομία είναι το λιγότερο απαραίτητη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πολυκατοικία στην Αττική με ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό και οψεις. Με 1η αδεια για Ισόγειο το 1977 (χρησιμοποιείται ως κατάστημα). 2η Αδεια προσθήκης 4 οροφοδιαμερισμάτων απο πάνω το 1985. Κατά την προσθήκη του 85' έγινε εξαγορά μιάς μονο θέσης στάθμευσης σύμφωνα με τον τύπο: συνολικό εμβαδον προσθήκης /400=1.4 αρά μια θέση... . Οι ιδιοκτήτες θέλουν να ολοκληρώσουν την οικοδομή (ελεγκτής δόμησης, παράταση ισχύος, ΟΚ) και να χωρίσουν τα 2 απο τα 4 οροφοδιαμερίσματα στην μέση περίπου. Αυτό σημαίνει 2 επιπλέον θέσεις στάθμευσης προς εξαγορα? Αν ναι το κόστος σύμφωνα με τα προηγούμενα πόστ θα είναι 25τμ/2,6ΣΔ=9,6τμ γής Χ 2 θεσεις Χ 1400 σημερινή ΤΖ=26880. Ο συντελεστής 0,25 στο ποστ 8/4/2020 at 3:03 PM, spapako ισχύει? Στην πολεοδομία ωστόσο μου λένε να το κάνω με κατηγορία 3 χωρις προέγκρίση και χωρίς εξαγορά θέσεων στάθμευσης.... Πώς το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε προσθηκη καθ υψος ενος οροφου με χρηση κατοικιας, υπολογιζω για τις θεσεις στάθμευσης την επιφανεια της προσθηκης μειον το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο και διαιρω με το 150 και εχω 74,90/150 <0,50, αρα δεν απαιτείται θεση. Είναι σωστός ο υπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάθε βοήθεια, επειδή ειλικρινά προσπάθησα, αλλά δεν βγάζω άκρη! Ούτε καν αν είναι εύκολο ή δυσκολο θέμα τελικά δεν κατάλαβα.

Εκτός Αττικής. Σε διώροφη οικοδομή (ΟΑ του 1986, χωρίς σύσταση), που θα αλλάξει χρήση μέρος του ισογείου (62τμ) που σήμερα έχει χρήση αποθήκης (όλος ο ισόγειος όροφος) σε κατοικία και με υφιστάμενη κατοικία στον όροφο με επιφάνεια 134τμ (χωρίς την επιφάνεια του κλιμακοστασίου) δεν μπορώ να συμπεράνω κάτι βέβαιο για τις ΘΣ.

  • Απαιτείται δέσμευση ΘΣ και με ποιον υπολογισμό;
  • Αν απαιτείται, μπορεί να δημιουργηθεί εντός του οικοπέδου; Στον ακάλυπτο έχει διάφορα παρτέρια, στο ΔΚ της άδειας δεν ορίζεται φύτευση, οι διαστάσεις μάλλον δεν πληρούν τις προδιαγραφές για ΘΣ, υπάρχει πρασιά πλάτους 4μ και γενικότερα δεν κατάλαβα τί ρόλο παίζει η κάθε παράμετρος. Να προσθέσω ότι το οικόπεδο είναι τμήμα μεγαλύτερου οικοπέδου στο οποίο έγινε σύσταση και αγοράστηκε ως οριζόντια ιδιοκτησία με δικαίωμα δόμησης. Στο κτηματολόγιο υπάρχει ένα ΚΑΕΚ για το ολόκληρο οικόπεδο.

Δεν ξέρω, ως προς τον υπολογισμό, ποια δεδομένα είναι απαραίτητα και ποια όχι και έχω μπερδευτεί. Πάντως ένα σκαρίφημα του οικοπέδου είναι το εξής:

image.thumb.jpeg.3cfdd4066628cf731863244df915086b.jpeg

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει απαλλαγή του Δημοσίου από την πληρωμή για εξαγορά θέσεων στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.