Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια μια ερωτηση, εφόσον έχει λήξει ο 1ος χρόνος της επιδοτησης, μπορεί να γίνει αλλαγή έδρας στην οικία?

επιπλεον απο τον οαεδ μου ειπαν ότι ο δευτερος χρονος προυποθέτει 2 ελεγχους και συνολικα εσοδα-εξοδα 5000 ευρω, τη στιγμή που ξαναδιαβαζοντας τους όρους του προγράμματος δεν αναφέρεται πουθενά κατι τέτοιο...ουτε καν για ελεγχους μιλάει..όποιος γνωριζει με σιγουριά ή ακόμα και στοιχεία παρακαλώ να ενημερώσει!

Edited by mred62
Link to comment
Share on other sites

Σου λενε οτι εφαρμοστηκε και σε εμενα για τον 2ο χρονο. Συνολο 5000 εσ-εξ, καθαρα ποσα χωρις φπα. Οταν το ειχα ξαναγραψει καποιος μου την ειχε πει βεβαια.....εξυπναδες

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι μέσα λέει (μην ρωτήσεις πού! :smile: ):

 

1) Για τον 2ο χρόνο θέλει σύνολο 5000 (καθαρά!) ΕΣΟΔΑ+ΕΞΟΔΑ.

2) Οι έλεγχοι που θα γίνουν είναι οπωσδήποτε ένας, πριν την καταβολή της δόσης. Εάν τώρα κάνουν και 2ο έλεγχο, κανένα πρόβλημα, αφού πιο πριν σε παίρνουν τηλέφωνο (εδώ τουλάχιστον).

 

Εγώ δεν θυμάμαι εάν για να συνεχίσω στον 2ο χρόνο, θα πρέπει να κάνω καμιά καινούργια αίτηση ή εάν συνεχίζω "αυτόματα".

 

Αλλαγή έδρας μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, ακόμη και πριν κλείσει ο χρόνος.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, πρέπει να ενημερωθεί ο ΟΑΕΔ εννοείται και ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΛΕΓΧΟ ΧΩΡΟΥ, για να διαπιστώσουν ότι πληρούνται οι προδιαγραφές. Οπότε μεταφορά έδρας σε οικία... απαγορευμένο!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν εχει βγει καποιο προγραμμα νεο...σωστα;

Τι ποσο δινουν συνηθως;

Βαζεις εσυ στην αρχη και μετα απο ελεγχο σου δινουν μερος των χρηματων;

Δωστε λιγο τις βασικα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα γενικά είναι όπως τα αναφέρει ο architect_duth, εκτός βέβαια από το πρώτο.

Δεν θυμάμαι πουθενά να λέει για το σύνολο της κίνησης του δεύτερου χρόνου.

Η λογική είναι ότι αφού στο 6μηνο ζητούσαν 2500, στο έτος θα ζητάνε 5000.

Η 'παραλογική' είναι ότι σου επιδοτούν 5000 και σου ζητάνε κίνηση 5000.

 

Θα μου πεις είναι και τα έσοδα μέσα, θα σκέφτηκαν '2ο έτος είναι, θα έχει πιάσει το γραφείο, θα έχει και κάνα έσοδο' :|

 

Επίσης θυμάμαι φίλος να λέει ότι συμπλήρωσε επιπλέον αίτηση για να συνεχίσει για 2 έτος.

Δεν ξέρω τι θα ζητήσουν από το δικό μας τμήμα, παρόλο που έχει λήξει το έτος,

περιμένουμε την υπεύθυνη να επιστρέψει από τις βραχυπρόθεσμες διακοπές του ενός μήνα!!

 

@gio

Έχω την εντύπωση ότι δεν τρέχει κάτι ανάλογο τώρα, το συγκεκριμένο είχε λήξει Ιον-2011.

΄Συνήθως' δεν υπάρχει καθώς κάθε πρόγραμμα είναι ξεχωριστό, τώρα όσον αφορά στο συγκεκριμένο ήταν:

 

Προυπολογισμός Επιδότησης 21000:

Προκαταβολή 5000, τέλος 1ου εξ. 5000, τέλος 2ου εξ 5000, τέλος 2ου έτους 5000, τέλος 3ου έτους 1000. (με το 2ο και 3ο έτος προαιρειτικά)

Μετά την προέγκριση έπρεπε να παρουσιάσεις έξοδα 6000, περνούσες έλεγχο και έπαιρνες την προκαταβολή.

Κίνηση εξαμήνου (έσοδα-έξοδα) 2500, περνούσες έλεγχο και έπαιρνες τη δόση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η υποχρεωτική διάρκεια παραμονής στο πρόγραμμα για τα 15000 ευρώ μόνο (και όχι για το 2ο και 3ο δωδεκάμηνο) είναι 12 μήνες, σωστά;

 

Δηλαδή, αν η έγκριση έγινε π.χ. 4 Ιουλίου 2011 υπάρχει υποχρέωση διατήρησης της επιχείρησης μέχρι 3 Ιουλίου 2012.

Την επόμενη ημέρα 4 Ιουλίου 2012 μπορεί να διακοπή η άσκηση επαγγέλματος, αν το επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος, σωστά;

 

Αυτό όμως δε θα εμποδίσει την καταβολή της Β' δόσης δεδομένου ότι συνήθως γίνεται με 1-2 μήνες καθυστέρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εμποδίζει σε τίποτα την καταβολή της δόσης, από τη στιγμή που παρουσιάζεις όλα τα δικαιολογητικά και κόβεις το ΤΠΥ.

Το ότι τα χρήματα μπαίνουν με 1-2 μήνες καθυστέρηση, είναι πρόβλημα των πληρωμών του κράτους.

 

Πριν κάνεις βέβαια το οτιδήποτε, ρώτα στον ΟΕΑΔ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου αν έχει ακούσει κανείς για κάποια επερχόμενη επιδότηση σε νέους μηχανικούς είτε αυτή είναι από ΟΑΕΔ είτε από ΕΣΠΑ; Ως Τοπογράφος θα μου ήταν χρήσιμη μια επιδότηση για τα όργανά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.