Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

GeorgeS λεω πιο πανω 3-4+1 . Αν αφησουμε για λιγο στην ακρη τα ελληνικα ιδρυματα , αυτο που θελω να πω ειναι οτι κανει ο αλλος στην Αγγλια 3+1 , ερχεται και μοστραρει Msc , ο αλλος κανει 5 στην Γερμανια και δεν εχει Msc . Θα μου πεις εχει σημασια ? Στην Ελλαδα τουλαχιστον ναι. Ειπαμε μετραει το εφε.

 

Εγω φιλε GeorgeS τελειωσα εδω στα μεσα της δεκαετιας του 90. Εκανα 10 εξαμηνα πληρη μαθηματων και παραλληλα με τα μαθηματα του 5ου ετους εκανα την διπλωματικη μου η οποια κρατησε 1 χρονο.

 

Λεω λοιπον , γιατι να ειναι Msc ο 3+1 του ΧΥ univercity (γιατι δεν ειναι ολα Cambridge ε ?) και να μην ειμαι και εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri μαλλον διαβάζεις τα μισα απο οτι γραφω. Για το περιεχόμενο σπουδων ΕΜΠ κ Πανεπιστιμίων Αγγλίας δεν εξεφρασα προσωπική άποψη. Είπα μόνο την υπαρκτή διαφορά στη νοοτροπια των πανεπιστημίων εκεί με εδω. Διαφορά που αντανακλά κ τις ώρες διδασκαλίας. Το αν σε κάνει καλύτερο μηχανικό 1 μάθημα φιλοσοφίας δεν μπορώ να το κρίνω εγώ. Επίσης όντως τα αγγλικά δεν προσμετρώνται στο τελικό βαθμό. Ε και; Εγώ για διδακτικές ώρες μιλάω κ τίποτα άλλο. Εκει μετράνε. Όπως κ όλα τα άλλα μαθήματα που ανέφερα. Δε πάω να αποδείξω οτι το Α πρόγραμμα σπουδών είναι καλύτερο απο το Β αλλα οτι 1 νουμερο διδακτικών ορών απο μόνο του δε λέει κ πολλά.

Όσο για το πόσες διδακτικτες ώρες γίνονται στο ΕΜΠ μετα απο καταλήψεις κ άλλα τέτοια, νούμερο δεν έχω αλλά προφανώς δεν είναι 3.406.

Αυτό με τους βοηθούς να κάνουν μάθημα στη θέση των καθηγητών είναι χιλιοειπωμένο, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε. Δε σε αμφισβητώ, στην Αρχιτεκτονική θα ισχύει αυτό που λές, αλλά ποτέ δεν μίλησα για αρχιτεκτονική ειδικά...

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό είναι ένα πλήρες ακαδημαικό έτος (2 εξάμηνα) + την εργασία. Απ' όσο βλέπω στα περιγράμματα σπουδών τα 5 χρόνια του πολυτεχνείου είναι 4.5 + 0.5 η διπλωματική!. Δεν βλέπω πουθενά και σε καμιά σχολη τι μαθήματα υπάρχουν στο 10ατο εξάμηνο!!! Ολα τα προγράμματα σπουδών που είναι δημοσιευμένα σταματάνε στα 9 εξάμηνα. Αν κάνω λαθος παρακαλώ διορθώστεμε. Αν όμως τα μαθήματα σταματάνε στα 9, τότε εσείς ζητάτε με ένα εξάμηνο, (το 9ατο) και τη διπλωματική να πέρνετε κατευθείαν πτυχίο και μαστερ ?!!??!?!?!?!?!

 

Στη Θεσσαλονίκη στο 10 εξάμηνο είχες τη διπλωματική και 3 μαθήματα επιλογών της κατεύθυνσης που είχες πάρει.Στο τελευταίο έτος είχες 11 μαθήματα ενώ στα άλλα είχες 13

Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπεις και φωνάζουμε γιατί κάποιοι ξαφνικά θυμήθηκαν ότι το πτυχίο του πολυτεχνείου πρέπει εν μια νυκτί να το βαφτίσουνε master επικαλούμενοι την Ευρωπαϊκή πραγματικότητα, την οποία όμως εσκεμμένα ξεχνάνε για τα ΤΕΙ τα οποία δεν ζητάνε τίποτα περισσότερο απο τα αυτονόητα και αυτά που ισχύουν σε όλη την Ευρώπη.

 

το master έπρεπε να έχει αναγνωριστεί εδώ και χρόνια

 

μας το δίνουν τώρα για να κάνουμε ΜΟΚΟ για τα ΤΕΙ

 

δηλαδή σε συμφέρει και από πάνω

 

χαχαχαχα έλεος βρε Myri. Θα βγείτε και αδικημένοι τώρα. Εσείς με ή χωρίς master είχατε πάντα άπειρα δικαιώματα να κάνετε τα πάντα. Το master μόνο για εφέ ή για κάποιο επίδομα το θέλετε. Εμείς τι να πούμε δηλαδή τόσα χρόνια δεν μπορούμε καν να δουλέψουμε ?

 

Εν πάσει περιπτώσει, αν είναι να υιοθετήσουμε το Ευρωπαϊκό σύστημα του 3 ή 4 + 1 να πούμε οκ. Αλλά όχι να λέμε απο τη μια άπειρα δικαιώματα και μαστερ στους μεν (πολυτεχνεία) και στους δε, ΤΙΠΟΤΑ (ΤΕΙ). Γιατί ο κλαδικός σας φορέας, το ΤΕΕ αυτό λεει. Και οχι μόνο το λέει, προσπαθεί να το επιβάλλει κιολας. Και στο κάτω κάτω, θα έπρεπε και το ΤΕΕ να στηρίξει τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ Ιδρύματα, ειδικά τώρα που είμαστε στην Ε.Ε. και να αφήσει στην άκρη αυτές τις αστειότητες στις οποίες έχει μια έμφυτη τελικά κλίση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ρε παιδιά να μου πεί κανείς πόσα ακριβώς μαθήματα πάνω στην ειδίκευσή του κάνει ο δομοστατικός και σε πόσα έτη σπουδών αναλογούν ακριβώς; Για να αρχίσουμε να βγάζουμε μια άκρη δηλαδή. Το ΤΕΙ Δομικών Έργων μπορεί εν μία νυκτί να φτάσει τα 12 εξάμηνα σπουδών αν του προσθέσεις αυτούσια τα μαθήματα του ΤΕΙ Έργων Υποδομής, χωρίς μάλιστα να υπολογίζεται το εξάμηνο της πρακτικής (την οποία κάποτε είχε και το ΕΜΠ). Όπως αντίστοιχα η σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ μπορεί να φτάσει τα 11 εξάμηνα αν του προσθέσει κανείς τα μαθήματα αρχιτεκτονικής που κάνει το ΤΕΙ Δομικών Έργων. Είναι ψέμα ότι ο Δομοστατικός του Πολυτεχνείου στα 5 έτη σπουδών έχει παρακολουθήσει και μαθήματα περί Λιμενικών Έργων, Γεφυροποϊιας και Οδοποιίας;

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS λεω πιο πανω 3-4+1 . Αν αφησουμε για λιγο στην ακρη τα ελληνικα ιδρυματα , αυτο που θελω να πω ειναι οτι κανει ο αλλος στην Αγγλια 3+1 , ερχεται και μοστραρει Msc , ο αλλος κανει 5 στην Γερμανια και δεν εχει Msc . Θα μου πεις εχει σημασια ? Στην Ελλαδα τουλαχιστον ναι. Ειπαμε μετραει το εφε.

 

Εγω φιλε GeorgeS τελειωσα εδω στα μεσα της δεκαετιας του 90. Εκανα 10 εξαμηνα πληρη μαθηματων και παραλληλα με τα μαθηματα του 5ου ετους εκανα την διπλωματικη μου η οποια κρατησε 1 χρονο.

 

Λεω λοιπον , γιατι να ειναι Msc ο 3+1 του ΧΥ univercity (γιατι δεν ειναι ολα Cambridge ε ?) και να μην ειμαι και εγω.

 

Καταλαβαίνω τι λες και δεν θα διαφωνίσω καθόλου.

 

Εσύ λοιπόν λες γιατί ο 3+1 να είναι MSc και όχι εσύ. Εχεις δίκιο.

 

Εγώ τι να πω που ο σκέτο 3 έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα σε όλη την Ευρώπη και την Ελλάδα και με ένα MSc είναι και μέλος ΤΕΕ με τα όλα του, και εγώ με 4 (+1 για όσους έχουν MSc) από Ελληνικό Ίδρυμα δεν μπορώ να εργαστώ και είμαι ομηρος του 3+1 που τον έκανε μάγκα ο "ελληνικός" (???) δήθεν "τεχνικός" σύμβουλος του κράτους ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι συνηθως υπάρχει και διαφορά στην δομή του προγράμματος σπουδων και διαφορετικό κόσεπτ στα προγράμματα του πολυτεχνείου -εκεί οφείλονται και τα μαθήματα ανθρωπιστικών σπουδών που καλώς κατ'εμε υπάρχουν

 

Επιπλέον δεν μπορούμε να κάνουμε σύγκριση απλώς μετρώντας + αθροίζοντας ώρες .

Για να δώσω 1 παράδειγμα το ΤΕΙ που ειναι αντίστοιχο με την σχολή μυο έχει 2 μόνο εξαμηνα μαθηματικά!Η σχολή μου (όπως οι περισσότερες πολυτεχνικές) έχει 6 εξάμηνα φαίνεται λοιπόν οτι το πρόγραμμα σπουδών έχει δομηθεί πολύ διαφορετικά ,το ποιό είναι σωστό ή όχι σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά η προσωπική μου άποψη είναι οτι όντως χρειάζεται τόσο ισχυρό υπόβαθρο στις βασικές επιστήμες

 

(Δεν το συνδέω με τα επ.δικαιώματα έχω εκφραστεί σε παλιότερα ποστ μιλάω καθαρά για τα περι μόρφωσης)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς Χάρη. Γιατί στο Αγγλοσαξωνικό σύστημα για να πάρεις το Bachelor στα καλά πανεπιστήμια κάνεις μια 1η πτυχιακή εργασία στα 3-4 χρόνια και μετά, κάνεις και μια 2η, του μεταπτυχιακού σου + τα εχτρα μαθήματα. Υπο συνθήκες κι υπο πρπουποθέσεις μόνο το πολυτεχνείο θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι τέτοιο και όχι γενικά το ελληνικό πανεπιστήμιο.

 

Το Bachelor είναι 3 χρόνια όχι 3-4. Και τα καλά πολυτεχνεία δεν δίνουν Bachelor αλλά ΜΕng με 4ετείς σπουδές. Επομένως με 4 χρόνια έχεις μάστερ και με μία μόνο διπλωματική (final year project) που την ξεκινάς συνήθως 8 μήνες πριν. Δεύτρη δεν κάνεις. Αν τώρα πάει κάποιος για Βachelor και ΜSc αντί MEng θα κάνει όντως 2 εργασίες εκ ων οποίων η μία είναι ο λιγότερο αστεία (έχω δει αρκετές και έχω κάνει και 2 για λογαριασμό φίλων μου)

 

 

Το μεταπτυχιακό είναι ένα πλήρες ακαδημαικό έτος (2 εξάμηνα) + την εργασία. Απ' όσο βλέπω στα περιγράμματα σπουδών τα 5 χρόνια του πολυτεχνείου είναι 4.5 + 0.5 η διπλωματική!. Δεν βλέπω πουθενά και σε καμιά σχολη τι μαθήματα υπάρχουν στο 10ατο εξάμηνο!!! Ολα τα προγράμματα σπουδών που είναι δημοσιευμένα σταματάνε στα 9 εξάμηνα. Αν κάνω λαθος παρακαλώ διορθώστεμε. Αν όμως τα μαθήματα σταματάνε στα 9, τότε εσείς ζητάτε με ένα εξάμηνο, (το 9ατο) και τη διπλωματική να πέρνετε κατευθείαν πτυχίο και μαστερ ?!!??!?!?!?!?!

Σε αρεκτές χώρες το μεταπτυχιακό είναι 1,5 χρόνος και διπλωματική ή 2 χρόνια και διπλωματική.

 

Κοινώς αποδεκτό επίσης σύμφωνα με το Αγγλοσαξωνικό αλλά και όλο το Ευρωπαϊκό σύστημα, είναι ότι και το πτυχίο 3.5-4 ετών +1 msc, των ΤΕΙ είναι ισότιμο με πανεπιστημιακό. Να συμφωνήσουμε και σε αυτό που είναι πολύ πιο κοινώς αποδεκτό παγκοσμίως ή να κάνουμε δεκτό μόνο το πρώτο ?

 

Ναι , μόνο που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν και εξωτερικοί εξεταστές που θα ελεγχανε την ποιότητα των σπουδών και την δυσκολία των θεμάτων. Δύσκολα θα επιβίωναν πολλά ΤΕΙ από μια τέτοια αντικειμενική κρίση. Ή θα παρείχαν όντως πανεπιστημιακά πτυχία εφάμιλα του South Bank University.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση απευθυνόμενος κυρίως στους αποφοίτους ΤΕΙ:

Ποιά πιστεύετε ότι πρέπει να είναι τα επαγγελματικά σας δικαιώματα; Θα πρέπει να υστερούν σε σχέση με των αποφοίτων ΑΕΙ και αν ναι σε ποιον τομέα;

Link to comment
Share on other sites

Chihor

Το θέμα που συζητείται εδώ δεν είναι αυτό.

Έχει συζητηθεί κατά το παρελθόν ΕΔΩ.

Μην ανοίγουμε πληγές. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.