Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ιωσηφ χανεις την ουσια ρε φιλε.

 

ρητορικη ερωτηση:

 

πιο πολυ αναγκη για αυτα τα λεφτα εχει:

 

1) ο 45αρης που εχει ξαναεπιδοτηθει και που εχει εισοδημα >50.000 (ξαναλεω οτι 2 της περιοχης μου εχουν ~80.000-100.000)

 

2) ή ο νεος μηχανικος με εισοδημα <20.000?

 

 

γιατι να παρουν, ακομα και 20 μηχανικοι της 1 κατηγοριας (φυσικα ο αριθμος ειναι πολυυυυ μεγαλυτερος) αυτη την επιδοτηση και να τη στερηθουν 20 μηχανικοι της 2 κατηγοριας?

 

εξηγηστε μου αυτη την καταφωρη αδικια, η οποια τραβαει 5ετια και βαλε.

 

ΥΓ. Ξανατονιζω οτι το ΕΣΠΑ εχει βγαλει 2 φορες προγραμμα για υπηρεσιες, που απευθυνονταν στα γερα πορτοφολια και επιδοτουσε το 50-60%.

Link to comment
Share on other sites

iosif76 μας κατηγορείς για φοροδιαφυγή?

εδώ λέμε οτι ουσιαστικά η πλειοψηφία των νέων κόπηκε γιατί πολύ απλά δεν είχε δουλειά και εσύ πιστεύεις οτι τους τα κρύψαμε για να μην μας φορολογήσουν.

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ αναγκη για αυτα τα λεφτα εχει:

επιτρεψτε μου να σας πω κατι ,το οποιο λησμονειτε.

το ανωτερω σκεπτικο ειναι το σκεπτικο το δικο σας .των νεων μηχανικων.ειναι ενα "κοινωνικου τυπου" σκεπτικο.

Δεν ειναι το σκεπτικο του κρατους.

Το Ελληνικο κρατος δεν ειναι ενα κοινωνικο κρατος αλλα ενα καπιταλιστικο κρατος,το οποιο ενδιαφερεται να στηριξει επιχειρησεις με σημαντικα κερδη ,για δυο λογους

α)να απασχολουν εργαζομενους (παληοτερα να υπενθυμισω οτι οσοι δεν ειχαν υπαλληλους δεν μπορουσαν καν να συμετασχουν στο προγραμμα)

β και κυριωτερο)να φορολογει αυτα τα κερδη.

Επισης να υπενθυμισω οτι αυτο το κρατος ψηφιζουν με συντριπτικη πλειοψηφια οι Ελληνες χρονια τωρα .ποτε δεν θελησαν ενα κοινωνικο κρατος.

Περαν ομως ολων των ανωτερω ,να υπενθυμισω οτι ναι μεν εχουν δικηο οσοι φωναζουν που κοπηκαν (και που αυτο εγινε επειδη μειωθηκε το ποσο παρα παρα πολυ),ομως αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο.Το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι κατα την αποψη μου ,που εχω αναλυσει αλλου ,εισερχομαστε σε μια περιοδο μεγαλης κρισης.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο ουδέτερος (ανέκαθεν) και να δω όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμα την κάθε κατάσταση. Αυτό λοιπόν πιστεύω πρέπει να κάνουμε όλοι, γιατί ο θυμός (συνεπώς και το υβρεολόγιο) είναι κακός σύμβουλος, ανεξαρτήτως κατάστασης.

 

Για παράδειγμα, ακόμα δεν διάβασα κάποιο post (και αν μου ξέφυγε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη) από κάποιον να γράψει ότι όντως δεν άξιζε την επιδότηση ή ότι έκανε λάθος στις αιτήσεις και το κατάλαβε εκ των υστέρων κ.ο.κ.

 

Επίσης, στις 73 σελίδες σε αυτό το θέμα, πόσα μηνύματα έχουν αναφέρει (εκ παραδρομής έστω γιατί είναι από άλλο post) την επιδότηση του ΟΑΕΔ που είναι πολύ μεγαλύτερη από του ΕΣΠΑ και -από ό,τι ξέρω- πολλοί συνάδελφοί μας-μπορεί και κάποιοι από εσάς- επενδύσατε χωρίς να έχετε πάρει πίσω τα λεφτά?

 

Δεν αντιλέγω ότι θα ήταν ένα βοήθημα για όλους. Άλλωστε, το ποιος έχει πιο πολύ ανάγκη τα λεφτά το γνωρίζει μόνο ο ίδιος. Γιατί τα εν οίκω μη εν δήμω…

 

Όσο για εμένα, έχω μάθει να μην με αφορά τι κάνουν οι άλλοι όταν εγώ δεν είμαι σωστός...

 

Dear kov, δεν με αφορά αν φοροδιαφεύγεις ή όχι. Με ενδιαφέρει να μην φοροδιαφεύγω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ιωσηφ χανεις την ουσια ρε φιλε.

 

ρητορικη ερωτηση:

 

πιο πολυ αναγκη για αυτα τα λεφτα εχει:

 

1) ο 45αρης που εχει ξαναεπιδοτηθει και που εχει εισοδημα >50.000 (ξαναλεω οτι 2 της περιοχης μου εχουν ~80.000-100.000)

 

2) ή ο νεος μηχανικος με εισοδημα <20.000?

 

 

γιατι να παρουν, ακομα και 20 μηχανικοι της 1 κατηγοριας (φυσικα ο αριθμος ειναι πολυυυυ μεγαλυτερος) αυτη την επιδοτηση και να τη στερηθουν 20 μηχανικοι της 2 κατηγοριας?

 

εξηγηστε μου αυτη την καταφωρη αδικια, η οποια τραβαει 5ετια και βαλε.

 

ΥΓ. Ξανατονιζω οτι το ΕΣΠΑ εχει βγαλει 2 φορες προγραμμα για υπηρεσιες, που απευθυνονταν στα γερα πορτοφολια και επιδοτουσε το 50-60%.

 

 

 

Εγω συμφωνω μαζι σου..αλλα ολα τα ξεραμε απο τι στιγμη που βρηκε το προγραμμα και ξεραμε τον τροπο βαθμολογησης...

 

Αν δεις και στον αναπτυξιακο νομο, μια "κατηγορια" της βαθμολογιας ειναι ποσο κερδοφορα ειναι η επιχειρηση, ποσο εχει επενδυσει ηδη σε εξοπλισμο (μηχανηματα, τεχνολογιες, προστασια περιβαλλοντος), ποσα ατομα απασχολει και τι ποσοστο επι του προυπολογιμσου εχει σε ΜΕΤΡΗΤΑ στην τραπεζα (κινηση του λογαριασμου για 6 μηνες)---->παλι τα πολλα λεφτα θα παρουν μεγαλυτερη βαθμολογια...

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμισω ξανα ,και δεν θα ξανατοποθετηθω στο θεμα ,οτι τα μέσα ποσα της επιδοτησης αντιστοιχουν στις αμοιβες 4-5 μελετων μικροεπισκευων.

Δεν αξιζει λοιπον να το παιρνει κανεις τοσο σοβαρα,οταν με μια σωστη κινηση μπορει να παρει αυτα τα λεφτα πολυ ευκολα.

Δυστυχως στην Ελλαδα δινουμε υπερβαλουσα σημασια στις επιδοτησεις,ενω το καθοριστικο ειναι η σωστη επαγγελματικη κινηση.τι να την κανεις την επιδοτηση αν δεν κανεις την σωστη επαγγελματικη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Parist43, συμφωνώ και επαυξάνω

 

Τον αντρειωμένο μην τον κλαις...

Γιατί αν αστοχήσει και μια και δυο, πάλι αντρειωμένος θα'ναι...

(Νίκος Ξυλούρης)

Link to comment
Share on other sites

Dear Kov,

 

Δες το θέμα σφαιρικά...

 

Υ.Γ. Θα με βρεις σύμφωνο στο ότι ως μηχανολόγος είσαι "ριγμένος" οικονομικά σε σχέση με πολ. μηχ. ΤΕ κ.ο.κ. Εκεί, ναι θα πάρω το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.