Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να απογοητεύεται κανείς και για τίποτα...

 

Δόξα τον Θεό επιδοτήσεις και ευκαιρίες θα μας δοθούν ξανά και ξανά....

 

Το σκέφθηκα, το μελέτησα πως πράγματι θα έμπαινα σε έξοδα ίσως χωρίς λόγο και ίσως για να καλύψω την υπερβολή μου...

 

Καλή δύναμη με όρεξη και υγεία συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 27 χρονών, δουλεύω 2 χρόνια με μπλοκάκι από δω κ απο κει, δεν δικαιώμουν επιδότηση ως νέος μηχανικός λόγω ότι έκανα εγγραφή στο ΤΕΕ το 2008 κ τώρα που χάρηκα κ είπα επιτέλους αποκλείεται να μην λάβω επιδότηση να αλλάξω κ γω τον εξαετίας Η/Υ με την crt οθόνη που μ' έχουν βγει τα μάτια, ναι είμαι κ πάλι απ'έξω... Ένα μπράβο στους πολυάριθμους συναδέλφους που αν κ πήραν έγκρισή δεν θα προχωρήσουν τελικά στην επένδυση, και μας στέρησαν αυτά τα λεφτά που τα χρειαζόμασταν... Κ μετά μας φταίει το κράτος κ το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

γτ εχουν εγκριθει προτασεις με 3000-3500Ε???

 

Είναι το επιδοτούμενο ποσό όπως εξηγήθηκε. Εμένα η απορία μου είναι τι είναι αυτά τα στρογγυλά 20χίλιαρα που είδα! 8-16000 δεν ήταν τα όρια των προτάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το επιδοτούμενο ποσό όπως εξηγήθηκε. Εμένα η απορία μου είναι τι είναι αυτά τα στρογγυλά 20χίλιαρα που είδα! 8-16000 δεν ήταν τα όρια των προτάσεων;

 

20.000 --> Γιατροί.......

 

8.000-16.000 --> Φαρμακοποιοί και λοιπές ειδικότητες

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην αυταπατάστε.

 

Δεν υπαρχουν άλλα προγραμματα.

 

Αν εχετε δει τα πρηγουμενα του ΕΣΠΑ, ηθελαν κατι σε 30 χιλιαρικα ετησιως και συν τοις αλλοις αυτα θα κοπουν πλεον.

 

Οι εχοντες πηραν από τα 2 προηγουμενα προγραμματα του ΕΣΠΑ και δυστυχως πηραν και απο αυτο το οποιο, προφανως, ηταν σωστο και δικαιο να καρπωθουν οι μη εχοντες που δεν πληρουσαν τις προϋποθεσεις των προηγουμενων 2 εσπα περι υπηρεσιων.

 

Μας πηδησαν οι τυποι εξωφθαλμα και ευθαρσως. Και μαλιστα τα χτυπηματα ηταν κατω από τη μεση, μιας και δεν ενισχυεται ισομερως η ανταγωνιστικοτητα αλλά φανερα μονομερως.

 

Λαδι, πετρελαιο και στουπι ρε, τιποτα αλλο.

 

Δυστυχως δεν θα πτωχευσουμε ως χωρα. Μια αργεντινη μας χρειαζοταν και μετα συστηματικο χαος. Κριμα ομως...

 

Την καραμελα με το οτι θα ακολουθησουν αλλα προγραμματα κοψτε την. Κοψτε επισης και την θετικη σκεψη.

 

Επικεντρωθειτε στον αρνητισμο και στη τέχνη της αρνητικής σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τόσος αρνητισμός.

Προσωπικά ελπίζω για το καλύτερο και προετοιμάζομαι για το χειρότερο. Ότι και αν γίνει πέφτω πάντα μέσα.

 

Σχετικά με το ΕΣΠΑ, δεν έχω το μεγάλο εισόδημα που λέτε ότι χρειάζεται.

Απλά το 2008-2009 έκανα την στρατιωτική μου θητεία και γι'αυτό τον λόγο δεν είχα σχεδόν καθόλου επαγγελματικά έξοδα. Όσα δελτία είχα κόψει φάνηκαν ως καθαρά έσοδα, και γι'αυτό ίσως ήμουν τυχερός.

 

Ας επιστρέψουμε στο θέμα του οδηγού για την επιδότηση.

 

Περιμένω με αγωνία να δω ποιες θα είναι οι διορθωτικές κινήσεις που θα πρέπει να κάνουμε για να πάρουμε την επιδότηση.

 

Η μισή σύνθεση του υπολογιστή που είχα δηλώσει δεν είναι πλέον διαθέσιμη στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω, και η γυναίκα μου απ'εξω... Και είδα μέσα άτομα που γνωρίζω πως καθαρίζουν κοντά στο τριψήφιο... Και γνωστούς κομματικούς, όνόματα δε λέμε αλλά όλοι ξέρουμε...

 

Τι να κάνουμε, εμείς θα λυσάξουμε για να πάρουμε ενα total station να μη βολευόμαστε με δανεικά και ενοικιαζόμενα, για να παίρνουν άλλοι 2ο και 3ο rover GPS...

Link to comment
Share on other sites

Άστα αυτά sdim...... (για τα εισοδήματα εννοώ!!!!!!) Πλάκα κάνω.

 

Αφού και εγώ ανήκω στην κατηγορία των εκτός χαίρομαι που ο φίλος μου ο sdim είναι μέσα και δεν θα χρεωθεί ότι έχει πάρει μέχρι τώρα (αλήθεια πήρες κάτι???) !!!

Εμένα η λίστα δεν μου λέει τίποτα... Θα ήθελα να δω βαθμολογίες, μέσους όρους , ποσοστά επαγγελμάτων και μεγεθών επιδότησης, άνω/κάτω πενταετίας κτλ. Ίσως έτσι έχω μια εικόνα για το τι έγινε. Περί νέων προγράμμάτων επιδότησης , δεν το βλέπω αφού και σ'αυτό που θα μπορούσε να επιδοτηθεί ένα μεγάλο ποσόστό τελικά δεν έγινε αφού με την τρελή μείωση του προυπολογισμού από 250 εκ. € σε 75 εκ. € (αν δεν κάνω λάθος) αμέσως πήραμε το μύνημα. Όποιος δεν το έλαβε , θα το λάβει στο κοντινό μέλλον....

 

Παιδιά προσοχή μόνο με το επιδοτούμενο ποσό (για όσους έχουν πρόβλημα) . Προσπαθήστε να βρείτε κάποια λύση με την τράπεζα . ώστε σε περίπτωση μη γρήγορης καταβολής των χρημάτων μην έχετε και τρελό μείον στο ταμείο. Άλλωστε και οι τράπεζες στο παιχνίδι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.