Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Νομίζω ότι το 80% το πληρώνει η τράπεζα και κρατάει μια προμήθεια. Εμείς βάζουμε το άλλο 20% συν το Φ.Π.Α. Το θέμα είναι το τι γίνεται με τις αγορές που ήδη έχουν γίνει.

Αυτό θυμάμαι εγώ από την προηγούμενη προκήρυξη.

Αν χρεωκοπήσει το κράτος θα βρεθούμε και εμείς χρεωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το 80% το πληρώνει η τράπεζα και κρατάει μια προμήθεια

στην περιπτωση που παρεις δανειο.οποτε θα φεσωθεις το επιτοκιο.αγαθοεργιες οι τραπεζες δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν ειναι δυνατον.

 

2 μηχανικοι που ειδα της περιοχης μου, εχουν χτισει τη μιση πολη (αντιπαροχες κλπ) και επιδοτηθηκαν.

 

Οι τυποι πρεπει να γραφουν πανω απο 100.000 ετησιως και μαλιστα εχουν επιδοτηθει και παλιοτερα.

 

Τελικα τα λεφτα πανε στα λεφτα μαγκες.

 

Ειμαστε καταδικασμενοι στην ελλαδα.

 

Τους ειδα και εγω .... και εσεις απολυτο δικιο.

Τα λεφτα στα λεφτα. Αδικία να δινουν σε καποιον με εισοδημα μεγαλο και σε καποιους με πολυ χαμηλο εισοδημα που εχουν αναγκη αυτην την βοηθεια να μην δινουν. Πιστευω οτι εχει παιχτεί π@@στιά.

 

Επισης ειναι και παρα πολλοι δικηγόροι που εχουν πάρει.

 

Εγω φυσικα ειμαι ...εξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί κάποιοι που δεν εγκριθήκατε τα έχετε βάλει με αυτούς που εγκρίθηκαν.

Ξέρω άτομα κάτω της πενταετίας με μέσα εισοδήματα (15~18χιλ) τα οποία επιδοτήθηκαν και σας πληροφορώ ότι δεν είχαν κανένα μέσο.

Επίσης στην επιδότηση για τους άνω της πενταετίας έπρεπε να έχουν εισόδημα >35000. Όσοι λοιπόν το είχαν ... κάλυπταν φυσικά αυτή την απαίτηση και επιδοτήθηκαν.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε στηρίξει σε αυτό το βαθμό την επαγγελματική σας προκοπή.

Όπως ανέφερα νέος μηχανικός υπήρξα κι εγώ. Στην 15ετή πορεία μου στο επάγγελμα βγήκαν 4 επιδοτήσεις για μηχανικούς (τόσες πήρα "γραμμή" εγώ) και κάποιες που αφορούσαν νέους μηχανικούς. ΣΕ ΚΑΜΙΑ δεν επιδοτήθηκα!!! ούτε όταν είχα μικρό εισόδημα ούτε όταν είχα μεγάλο ούτε, ούτε ... ούτε.

 

Παρακολουθώ αυτή τη κουβέντα και βλέπω κάποιους που αναφέρουν γνωστούς τους ή γνωστά πρόσωπα της περιοχής τους που θεωρούν ότι έχουν μεγάλο εισόδημα να βγάζουν μια μικρή ...ζήλια και μεμψιμοιρία θα την χαρακτήριζα, για το ότι επιδοτήθηκαν αυτοί που δεν το είχαν ανάγκη, λόγω εισοδήματος κι όχι αυτοί που θεωρητικά και πρακτικά ίσως το είχαν περισσότερη ανάγκη.

Και ρωτώ: Εάν δεν δημοσιοποιούνταν τα ονόματα.... θα είχατε ενστάσεις, αντιρρήσεις και θυμό???

Όχι εγώ λέω... γιατί ΔΕΝ θα είχατε μέτρο σύγκρισης. Απλά θα εικάζατε ότι λειτούργησαν αδιαφανείς διαδικασίες κλπ.!!

 

Αγαπητοί συνάδελφοι... θεωρώ ότι λόγω της διαφάνειας στην ανακοίνωση των ονομάτων (κάτι που γίνεται για πρώτη φορά), αυτό που γίνεται τώρα εδώ (οι συγκρίσεις) θα ήταν ήδη γνωστό στους διαχειριστές του ΕΣΠΑ.

Άρα θεωρώ ότι όσοι εγκρίθηκαν να επιδοτηθούν ΣΙΓΟΥΡΑ κάλυπταν τα κριτήρια και δεν υπάρχει περίπτωση όσοι κόπηκαν να κόπηκαν άνευ δικαιολογίας.

 

Ένα από τα κριτήρια στους >5ετίας στην Αττική και Θεσ/κη ήταν να έχουν κύκλο εργασιών >35000 /έτος.

Αυτή η παράμετρος (>35000) ήταν γνωστή από την αρχή σε όλους!!!.

Εάν στόχος ήταν να επιδοτηθούν οι μικρού εισοδήματος μηχανικοί μόνο, τότε θα έβαζαν κριτήριο <35000!!!

Στη τελική για να αναφερθώ σε μένα μιας και κάποιος έβγαλε μια πικρία κάνοντας παράθεση της δήλωσής μου ότι μπορεί να υπαναχωρήσω ... γιατί να μήν επιδοτηθώ έστω και τώρα που δεν το έχω ανάγκη, καθόσον όταν το είχα πραγματικά ανάγκη ως νέος ...πάντα ήμουν εκτός και ότι έκανα το έκανα με οικονομίες στερούμενος κάποια άλλα πράγματα?? Ναι να νιώσω ότι και γω βοηθήθηκα από αυτό το κράτος που τόσα χρόνια μου τα παίρνει και δε μου ανταποδίδει τίποτα.

Να σας το λειτουργήσω και αντίστροφα από τη σκέψη κάποιων από σας... από την αντιπέρα όχθη.

 

Αυτά τα λέω με κίνδυνο να δημιουργήσω αντιπάθειες και να χαρακτηρισθώ συναδελφικά ανάλγητος από κάποιους από εσάς, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να ειπωθούν μιας και θεωρώ ότι λόγω της διαφάνειας στη δημοσιοποίηση... οι επιλογή των απορριφθέντων θα είναι τουλάχιστον επαρκώς αιτιολογημένη.

Τώρα αν κάποιοι την δικαιούνταν αλλά τεχνικά δεν το κάλυψαν στην αίτηση τους... ε δεν τους φταίνε οι κριτές!

 

Στη τελική που ξέρετε.... μπορεί τα κονδύλια να μην απορροφηθούν από κάποιους που θα υπαναχωρήσουν και να υπάρξουν επιλαχόντες. Και θα υπάρξουν αρκετοί να είστε σίγουροι. Όταν γινόταν οι αιτήσεις και το οικονομικό και το φορολογικό status καθώς και οι προοπτικές ... ήταν ΠΟΛΥ καλύτερες από τις σημερινές και ΛΑΜΠΡΕΣ σε σχέση με αυτές που ΘΑ έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αντι να βριζετε τους πολιτικους που μειωσανε τα λεφτα του προγραμματος εκει που θα περνανε ολοι την επιδοτηση καθεστε και τρωγεστε μεταξυ σας.....

 

Τι να πω..... αντι να ριξετε μια βομβα στην Κατσελη.....

 

Ελεος.....

 

Το ερωτημα ειναι που ειναι τα υπολοιπα λεφτα του προγραμματος και τι θα γινουν....

Ερωτημα προς σκεψη..... γιατι μια κυβερνηση εκει που μπορει να δωσει σε ολους τα περνει πισω και δινει στους μισους...?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί κάποιοι που δεν εγκριθήκατε τα έχετε βάλει με αυτούς που εγκρίθηκαν.

Δεν τα βαζουμε με ολους αλλα με συγκεκριμενο συστημα.

Ξέρω άτομα κάτω της πενταετίας με μέσα εισοδήματα (15~18χιλ) τα οποία επιδοτήθηκαν και σας πληροφορώ ότι δεν είχαν κανένα μέσο. .
Φυσικα και ετσι ειναι και το ξερουμε γιατι εχουμε και εμεις φιλους που επιδοτηθηκαν κατω 5τιας και χαμηλο εισοδημα...οπως και καποιους ανω 5τιας και υπερψηλο εισοδημα.
Επίσης στην επιδότηση για τους άνω της πενταετίας έπρεπε να έχουν εισόδημα >35000. Όσοι λοιπόν το είχαν ... κάλυπταν φυσικά αυτή την απαίτηση και επιδοτήθηκαν..

Αυτο ειπα παραπάνω....θα δουμε βεβαια και τα στοιχεια που θα βγουν...απλα απο μηχανικους του τοπου μου αρκετοι πληρούσαν αυτα τα κριτηρια....!!!

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε στηρίξει σε αυτό το βαθμό την επαγγελματική σας προκοπή. ..
ουτε εγω καταλαβαινω πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα. ενα θεμα ειναι και το κουβεντιαζουμε. θα ηταν μια βοήθεια. Αν δεν την πήρες δεν θα τα βαψεις και μαυρα.

Παρακολουθώ αυτή τη κουβέντα και βλέπω κάποιους που αναφέρουν γνωστούς τους ή γνωστά πρόσωπα της περιοχής τους που θεωρούν ότι έχουν μεγάλο εισόδημα να βγάζουν μια μικρή ...ζήλια και μεμψιμοιρία θα την χαρακτήριζα, για το ότι επιδοτήθηκαν αυτοί που δεν το είχαν ανάγκη, λόγω εισοδήματος κι όχι αυτοί που θεωρητικά και πρακτικά ίσως το είχαν περισσότερη ανάγκη.

Και ρωτώ: Εάν δεν δημοσιοποιούνταν τα ονόματα.... θα είχατε ενστάσεις, αντιρρήσεις και θυμό???

Όχι εγώ λέω... γιατί ΔΕΝ θα είχατε μέτρο σύγκρισης. Απλά θα εικάζατε ότι λειτούργησαν αδιαφανείς διαδικασίες κλπ.!!..

Ναι, θα ειχαμε ενστασεις ..οπως και ειχαμε. Εχουν ειπωθει εδω μεσα πριν βγουν τα αποτελεσματα. Εγω τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω..... αντι να ριξετε μια βομβα στην Κατσελη.....

Ελεος.....

Το ερωτημα ειναι που ειναι τα υπολοιπα λεφτα του προγραμματος και τι θα γινουν....

Ερωτημα προς σκεψη..... γιατι μια κυβερνηση εκει που μπορει να δωσει σε ολους τα περνει πισω και δινει στους μισους...?

 

Αυτό ακριβώς! Δεν φταίνει σε τίποτα οι συνάδελφοι που επιδοτήθηκαν. Και εγώ απορώ ποιός ο λόγος να μειωθεί το κονδύλι! Πως στο δι@ολο την εννοούν επιτέλους αυτήν την "ανάπτυξη" όταν στέρησαν μια τέτοια ευκαιρία από τις παραγωγικές τάξεις της χώρας; Μειώσεις μισθών στον ιδιωτικό τομέα για να "ελαφρυνθούν" τα τσιράκια τους και μέχρι να βγούμε να ζητιανεύουμε στο δρόμο και "ελαστικοποιήσεις" του εργασιακού καθεστώτος για να αυξηθεί η "ανταγωνιστικότητα" μήπως εννοούν μόνο ως "ανάπτυξη";

 

Υ.Γ. Κάτι τεχνικό: λειτουργεί σε κανέναν σας ο κωδικός εισόδου στο http://www.ependyseis.gr; Από προχθές δε μπορώ να λογκάρω...

Link to comment
Share on other sites

Το http://www.ependyseis.gr λειτουργεί ΜΟΝΟ με internet explorer. Μήπως προσπαθείς με Firefox ή άλλον browser;

 

 

Μίλησα με καμια δεκαριά φίλους και γνωστούς. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όλοι όσοι είχαν κάνει αρκετά μεγάλη υπερτιμολόγιση ώστε να μην πληρώσουν από την τσέπη τους κοπήκανε.

 

Πόσοι από εσάς που δεν πήρατε θετική απάντηση δεν είχατε κάνει υπερτιμολόγιση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όλοι όσοι είχαν κάνει αρκετά μεγάλη υπερτιμολόγιση ώστε να μην πληρώσουν από την τσέπη τους κοπήκανε.

 

Πόσοι από εσάς που δεν πήρατε θετική απάντηση δεν είχατε κάνει υπερτιμολόγιση;

 

Πιστεύω ότι η υπερτιμολόγηση ήταν στο συντριπτικό ποσοστό των περιπτώσεων, απλά έπαιζε το ποσοστό της... Φυσικά υπήρξαν και αυτοί που δε τη χρησιμοποίησαν βέβαια.

 

Από προσωπικό παράδειγμα πάντως σου αναφέρω το εξής: ότι με 2 διαφορετικά άτομα που ξέρω, πήγαν στον ίδιο προμηθευτή και έπαιξαν με ίδιο (σχετικά μεγάλο) ποσοστό υπερτιμολόγησης, ο ένας εγκρίθηκε και ο άλλος απορρίφθηκε... και πάλι φυσικά υπάρχουν και διαφορετικά κριτήρια αξιολόγησης, αλλά επειδή το ανέφερες σαν on/off (και ανεπίσημο) κριτήριο, μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

το οποιο ενδιαφερεται να στηριξει επιχειρησεις με σημαντικα κερδη ,για δυο λογους

α)να απασχολουν εργαζομενους (παληοτερα να υπενθυμισω οτι οσοι δεν ειχαν υπαλληλους δεν μπορουσαν καν να συμετασχουν στο προγραμμα)

β και κυριωτερο)να φορολογει αυτα τα κερδη.

 

Τις επιχειρησεις αυτες τις στηριξε με τα προηγουμενα 2 ΕΣΠΑ φιλε μου. Επιδοτησεις ανω των 30.000€ και μεχρι 200.000€

 

Μην τρελαθουμε τωρα, αυτες οι εταιρειες δεν εχουν αναγκη τα 10.000, ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.