Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Hatchedit ή διπλό κλικ στο hatch.... Hatch origin..... Click to set new origin.... δώσε ένα origin point κοντά στο hatch σου γιατί πέρνει ως default το 0,0,0 και πρέπει να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά έβαλα το autocad το 2009 και όλα καλά!!!!

Ευχαριστώ πάντως!

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψε το αρχείο σε άνα άλλο για πειράματα. Πάρε το αντίγραφο κάνε explode σε όλα τα στοιχεία και μετά purge. Aν λυθούν τα προβλήματα τότε φταίνε τα blocks. ΑΝ όχι ξαναπόσταρε να το ψάξουμε.

 

Οπως είπε και ο iovo η εντολή είναι η purge. Την εκτελείς και κλικάρεις Purge All πολλές φορές μέχρι να είναι fade η επιλογή.

@η λύση ποιό πρακτική είναι να πάρει wblock μόνο αυτά που θέλεις. κάνει καλύτερο καθάρισμα από την purge και έχεις αυτά που θέλεις..

 

Ερώτηση. Σε 2007 γράψω την εντολή π.χ. move, επιλέγω αυτά που θέλω και όταν πατάω enter μου λέει που. Εγώ θέλω να βάλω συντενταγμένες, αλλά όταν τις βάζω με έχει στο τέλος κάθε συντενταγμένης σήμα Lock και στο τέλος δεν μεταφέρει τίποτα. Πως απενεργοποιώ το lock αυτό??

Link to comment
Share on other sites

το είχα δει και εγω αυτό ευτυχώς που ρώτησες panagiot και d2m θενκσ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστησή μου :)

και για τέτοιες απορίες μια καλή πηγή απαντήσεων είναι τα forum της Autodesk:

http://discussion.autodesk.com/forums/index.jspa?categoryID=1

εκεί είχα βρει κι εγώ την λύση σε αυτό το πρόβλημα όταν κάποια στιγμή είχε εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Σε 2007 γράψω την εντολή π.χ. move, επιλέγω αυτά που θέλω και όταν πατάω enter μου λέει που. Εγώ θέλω να βάλω συντενταγμένες, αλλά όταν τις βάζω με έχει στο τέλος κάθε συντενταγμένης σήμα Lock και στο τέλος δεν μεταφέρει τίποτα. Πως απενεργοποιώ το lock αυτό??

 

AutoCAD 2007 - Dynamic Input

 

* You can now enter coordinate values in a tooltip instead of on the command line. The X,Y coordinate values you enter for most commands are by default interpreted as relative polar coordinates--not absolute coordinates, as in previous releases of the product. To enter relative coordinates, you usually do not need to enter the at sign (@); you only need to enter the relative offset values. To indicate absolute coordinates, use the pound sign (#) prefix. For example, to move an object to the drawing origin, enter #0,0 at the second point prompt.

* The DYNPICOORDS system variable controls whether pointer input uses relative or absolute format for coordinates. You can use symbol prefixes to temporarily override these settings:

o To enter absolute coordinates when relative coordinates are displayed in the tooltip, enter #.

o To enter relative coordinates when absolute coordinates are displayed, enter @.

o To enter absolute world coordinate system (WCS) coordinates, enter * (an asterisk).

* When dimensional input is turned on (DYNMODE = 2 or 3), the program switches to pointer input when you enter a comma (,) or an angle bracket (<) or when you select multiple grip points.

* When you enter a dimensional value and press the TAB key, the field displays a lock icon, and the cursor is constrained by the value that you entered.

* You may get unexpected results if you enter values in a Dynamic Input tooltip when the cursor is off the drawing area and the tooltip is not visible.

 

Συγνώμη για το αγγλικό,... ελπίζω να βγάζει νόημα.

Πηγή: http://bit.ly/4zM4Rm

 

 

 

Μπορείτε να εισάγετε τιμές συντεταγμένων σε μικρό εργαλείο (tooltip) δίπλα στο σταυρόνημα αντί για την γραμμή εισαγωγής δεδομένων

Οι συντεταγνένες Χ, Υ που εισάγετε για τις περισσότερες εντολές εισάγονται ώς προεπιλογή του πργράμματος σε σχετικές ακτινικές συντεταγμένες και όχι ώς απόλυτες συντεταγμένες όπως στις προηγούμενες εκδόσεις.

Για να εισάγετε σχετικές συντεταγμένες, πρέπει να χρησιμοποιήσετε ώς πρόθεμα τον χαρακτήρα @, για να εισάγετε απόλυτες συντεταγμένες πρέπει να χρησιμοποιήσετε τον χαρακτήρα # ώς πρόθεμα.Για παράδειγμα, για να μεταφέρεις ένα αντικείμενο στην αρχή των συντεταγμένων (0,0,0) πρέπει να εισάγετε

#0,0 στην δεύτερη προτροπή της εντολής MOVE.

H μεταβλητή DYNPICOORDS, ελέγχει άν η προεπιλογή για την εισαγωγή δεδομένων θα είναι σχετική ή απόλυτη. Και πάλι με την χρήση των προαναφερθέντων χαρακτήρων μπορεί να παρακαμθεί η προεπιλογή ως εξής:

o Για εισαγωγή απόλυτων συντεταγμένων όταν ή εισαγωγή σχετικών συντεταγμένων είναι προεπιλογή χρησιμοποιείστε #

o Για εισαγωγή απόλυτων συντεταγμένων όταν ή εισαγωγή σχετικών συντεταγμένων είναι προεπιλογή χρησιμοποιείστε @.

o Για εισαγωγή απόλυτων συντεταγμένων στο καθολικό σύστημα συντεταγμένων (World Coordinate System) χρησιμοποιείστε *.

 

Όταν είναι ενεργοποίημένη η μέθοδος διαστατικής εισαγωγής δεδομένων (DYNMODE = 2 or 3) και έχετε επιλέξει κάποιο σημειο-λαβή ενός αντικειμένου (grip point), το πρόγραμμα αλλάζει σε εισαγωγή σχετικών δεδομένων όταν χρησιμοποιείτε αυτόματα κόμμα (,) ή το σήμα ανισότητας (σχετικής γωνίας στο AUTOCAD) (<).

Όταν εισάγετε μια διάσταση και πιέσετε το TAB το πεδίο εισαγωγής (tooltip) εμφανίζει ένα εικονίδιο κλειδώματος (λουκέτο) και το σταυρόνημα δεσμέυεται από την τιμή που έχετε εισάγει.

Μπορεί να έχετε μη αναμενόμενα αποτελέσματα όταν εισαγετε δυναμικές συντεταγμένες χρησιμοποιώντας το εργαλείο εισαγωγής (tooltip) όταν το σταυρόνημα είναι εκτός της σχεδιαστικής περιοχής και το εργαλείο δεν φαίνεται.

 

Μετάφραση: iovo

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε Acad2007 και έχω ένα σχέδιο με 2.000 περίπου polyline. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το άθροισμα των μηκών όλων των πολύγραμμων?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται με δημιουργία τοπολογίας.

 

Θα πας από το μενού: 1) Map-Topology-Create.

Στο Topology Type: Τικάρεις το Network.

Στο Topology Name: Δίνεις ένα όνομα (ότι εσύ θες), και πατάς Next.

Στο επόμενο παράθυρο (Select Links), τικάρεις το Select Manually και πατώντας το δίπλα εικονίδιο επιλέγεις όλες τις γραμμες που θες να μετρήσεις. Στην συνέχεια πατάς Νext-Next-Next και Finish (δεν χρειάζεται δηλαδή να ορίσεις κάτι άλλο στα επόμενα παράθυρα).

 

2) Για να δεις το συνολικό μήκος πας από το μενού Map-Topology-Administration-Statistics. Επιλέγεις το όνομα της τοπολογίας που έχεις δώσει και στο επόμενο παράθυρο που σου βγάζει το Total είναι το συνολικό μήκος των γραμμών σου.

 

Ελπίζω να είναι κατανοήτη η περιγραφή που δίνω, το περιέγραψα όσο πιο απλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.