Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.3 Εκτυπώσεις (Plotting - printing)


iovo

Recommended Posts

Η καλύτερη λύση είναι να φέρεις το πινακάκι σαν xref. Το σχεδιάζεις σε ένα σχέδιο, το αποθηκεύεις, το εισάγεις από insert. Έτσι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε πολλά layouts του ίδιου dwg, αλλά και σε πολλά dwg...

Θα είναι παντού το ίδιο, και ότι αλλαγές κάνεις θα εμφανίζονται σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα dwg τα xref. Οι εικόνες δεν μπαίνουν xref

 

Άνοιξε και κάποιο βιβλίο, δες και τη βοήθεια και θα βοηθηθείς αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω ενα προβλημα, και μαλλον πρεπει να ρωτησω εδω. Εχω φτιαξει ενα σχεδιο για πυρασφαλεια που προσπαθω να το τυπωσω.

Εχω σκαναρει ενα χειρογραφο σχεδιο, το εχω κανει εισαγωγη ως εικονα στο σχεδιο μου και scale για να ειναι οκ ως προς τις διαστασεις, και μετα πανω του εχω βαλει καποια συμβολα

κτλ. Στην ακρη εχω βαλει το πινακακι.

 

Οσες προσπαθειες και να εχω κανει στο πλοτερ μου τυπωνει μονο οσες γραμμες εχω τραβηξει στο σχεδιαστικο. Απο την εικονα δεν τυπωνει τιποτα. Εκανα μια δοκιμη να το τυπωσω

στον Α4 λειζερ εκτυπωτη και τυπωνει τα παντα. Καμια ιδεα κανεις?

 

Καμια φορα και παλιοτερα τυχαινε να μην τυπωνει σχεδια με μεγαλη εικονα μεσα, τελικα με τα πολλα τα καταφερνα. Σημερα εχω χαλασει τοσα μετρα ρολο και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαρκεί η μνήμη του εκτυπωτή. Στο μενού εκτύπωσης του autocad, πήγαινε στον εκτυπωτή, properties και επέλεξε να χρησιμοποιεί τη μνήμη του υπολογιστή όταν τελειώνει η δική του.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποδειχθεί ότι ήταν θέμα διαχείρισης του ράστερ από τον plotter πες μας το μοντέλο να γελάσουμε - έχω δει πανάρχαιους Plotter να βγάζουν βαριά raster χωρίς επέμβαση.

 

Ορθή πάντως η επισήμανση από τον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τους 2

 

Δεν κατέληξα αν τελικά φταίει το πλοτερ (canon605) ή το ZWcad....

Έκανα αυτό που περιγράφεται στο #176 αλλά ενώ έκανα save την ρύθμιση μετά πήγαινα να δω και κράταγε τις default τιμές.

Έψαξα να βρω κάποια επιλογή που να χρησιμοποιεί μνήμη του υπολογιστή όταν ξεμένει το πλότερ αλλά δεν βρήκα κάτι στο μενού του zwcad

 

Με τα πολλά τύπωσα με τον virtual ploter του zwcad ένα png αρχείο εικόνας, και μετά το εκτύπωσα με την προεπισκόπιση εικόνων των windows

Αφού οι διαστάσεις είναι οκ με το κλιμακόμετρο τέλος......

 

Να είναι θέμα του zwcad τελικά?

 

Αν είναι για να γλιτώσω λίγο χρόνο σχεδίασης να μην μπορώ να τυπώνω και να ξοδεύω πόσα μέτρα χαρτί ώρα και νεύρα, μάλλον θα κάνω όλα τα σχέδια από την αρχή στο σχεδιαστικό

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.