Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Tpanag, τα έδωσα ήδη. Είνια σαφές ότι μόνο έτσι υπάρχει περίπτωση να μου τα επιστρέψουν, και πάλι καλά γιατί έχω ακούσει και χειρότερα (συνάδελφος, των τρέχανε δύο εβδομάδες για ότι μπορείς να φανταστείς).

 

Maestro, οσο αφορά την δήλωση.

 

α) την έκανα τον 03/09 ηλεκτρονικά

β) πήγα για έλεγχο τον 07/09, όλα τα χαρτιά ήταν εντάξει,

 

γενικά είνια όπως ξημερώσει στον κάθε εφοριακό

Link to comment
Share on other sites

@agios και όσους "τεχνοφοβικούς":

Συνάδελφε κάνε τα πάντα ηλεκτρονικά και δίνει αρ. λογαριασμού για τις επιστροφές σου από εδώ και πέρα!

Υ.Γ Τρέξε να προλάβεις να εισπράξεις και καλοφάγωτα!

 

 

Παναγιώτη δεν είμαι τεχνοφοβικός απλά όλα τα φορολογικά μου τα κάνει η ξαδέρφη μου που είναι λογίστρια. Από φέτος λογαριασμός τράπεζας οπωσδήποτε. Όσον αφορά την ηλεκτρονική υποβολή διάβασα ότι προτίθεται η κυβέρνηση από του χρόνου να καταργήσει τα έντυπα και όλα να γίνονται ηλεκτρονικά.

Το ωραίο φυσικά με την περίπτωση μου είναι ότι την ημέρα που πήγα να πάρω την επιστροφή δινόταν από τις τράπεζες το επίδομα αλληλεγγύης, πήρα χαρτάκι για σειρά το πρωί, γύρισα σπίτι ήπια καφέ, μετά από 2 ώρες ξαναγύρισα στην τράπεζα και μου λένε δεν μπορούμε να σας δώσουμε τα χρήματα!!! Πάλι καλά που ο προιστάμενος (να είναι καλά) επενέβη και μου έδωσαν επιταγή.

Καλοφάγωτα σε όλους όσους την πήραν την επιστροφή συνάδελφοι!!!

Link to comment
Share on other sites

γενικά είνια όπως ξημερώσει στον κάθε εφοριακό

 

Υπάρχει και αυτό: http://www.seedd.gr/ για όσους δε βάζουν μυαλό!

Μας τα παρακρατούν προκαταβολικά τα χρήματα μας και μας τα χρωστάνε! Δεν μας κάνουν χάρη όταν μας τα επιστρέφουν! Αυτό πρέπει να το έχουμε πάντα στο μυαλό μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα ΚΑΙ σήμερα στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ και η απάντηση, με ημερομηνία ενημέρωσης 23.12.2009, είναι ότι "η δήλωση δεν έχει εκκαθαριστεί". Νομίζω ότι πρέπει να επισκεφθώ την Εφορία μου τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Η επιστροφή φόρου καθυστερεί και σε μένα απελπιστικά... Κάθε χρόνο κάνω την κατάθεση μέσω ταχυδρομείου με όλα τα δικαιολογητικά ( ώστε να αποφύγω την ταλαιπωρεία της ουράς ) και την δήλωση την κάνει λογίστρια. Η εκκαθάριση γινόταν μέχρι τέλη Μαϊου και την επιταγή την είχα το αργότερο μέχρι τέλος Ιουλίου.

Πέρυσι άλλαξα έδρα και ΔΟΥ και είναι η πρώτη χρονιά που υποβάλλω σ' αυτούς τη δήλωση. Η εκκαθάριση άργησε να γίνει και το εκκαθαριστικό το έλαβα γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη.

Τέλος χρόνου και η επιστροφή πουθενά... Απ' ότι διάβασα μάλλον είναι θέμα ΔΟΥ.

Γνωρίζει κάποιος σε ποιό τμήμα πρέπει να απευθυνθώ και ποίος είναι ο αρμόδιος να με ενημερώσει; Υπάρχει κάποια διαδικασία; Τι γίνεται σε πρίπτωση που αρχίσουν να ζητάνε χαρτούρα; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επικοινώνησα, τηλεφωνικά, με την Εφορία και, παρά το γεγονός ότι, υπάρχει αρκετή απασχόληση σε όλους τους τομείς, μου απάντησαν, έψαξαν με βάση τον ΑΦΜ, βρήκαν ότι η δήλωσή μου έχει διεκπεραιωθεί από αυτούς, χωρίς παρατηρήσεις, έχει σταλεί στο ΚΕΠΥΟ ή όπως το λένε, και είπαν να απευθυνθώ στο τηλέφωνο που μου έδωσαν (2110007111). Από εκεί πήρα τη στερεότυπη και ηχογραφημένη απάντηση ότι, δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη η δήλωσή μου και να επικοινωνήσω πάλι μετά την Τρίτη 12.1.2010 !!!

 

Αθάνατο Ελληνικό Κράτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη ελληνική λεβεντιά !!!

 

Αλήθεια συνάδελφε έχεις ποτέ σκεφτεί να απαιτήσεις τόκο ?

 

Έχει κανείς ποτέ δει τη διάταξη που αναφέρει ότι οι φορολογούμενοι το μόνο που κάνουν είναι να περιμένουν και όταν ελεήσουμε θα σας τα δώσουμε ?

 

το ρωτώ, καθώς εικάζω ότι από του χρόνου μπορεί να κάνουμε και 2-3 χρόνια, σε περίπτωση που δεν καταργηθεί, να πάρουμε την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια με τον συνάδελφο ΜΑΚΑΡ :sad:

Έχει δίκο ο Theo και πρέπει να συνυπολογίσουμε οτι η πλειοψηφία των νέων μηχανικών περιμένει την επιστροφή του φόρου για να "βολέψει" το ΤΣΜΕΔΕ.Βεβαίως το ΤΣΜΕΔΕ δεν καταλαβαίνει από καθυστερήσεις και μας το κοπανάει το επιτόκιο μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ποτέ δει τη διάταξη που αναφέρει ότι οι φορολογούμενοι το μόνο που κάνουν είναι να περιμένουν και όταν ελεήσουμε θα σας τα δώσουμε ?

 

Όχι, αντιθέτως υπάρχει διάταξη που επιβάλλει η επιστροφή να πραγματοποιείται εντός 1 μήνα το πολύ από την κατάθεση των δικαιολογητικών (την οποία θα την ξαναβρώ). Αλλά δε βγάζεις άκρη! Έχουμε γίνει τελικά από ό,τι φαίνεται (και εδώ στο φορουμ κάποιες φορές) υπερβολικά "καλά παιδιά" και "politically correct" ("ζωντόβολα" το λένε στο χωριό μου βέβαια) οι Έλληνες και δε διανοούμαστε πλέον να διεκδικήσουμε το δίκιο μας και τα προφανή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.