Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι το θέμα έχει σχέση με την ηλεκτρονική κατάθεση ....

δεν αναφερόμουν στην καθυστέρηση της επιστροφής

 

αλλά στο γεγονός πως ζητούν από ορισμένους που καταθέτουν ηλεκτρονικά να προσκομίσουν τελικά τα δικαιολογητικά

και μάλιστα περισσότερα από τα προαπαιτούμενα :???:

 

και φοβάμαι μήπως τους ανοίξει η όρεξη να τα κάνουν όλα φύλλο και φτερό

-----

περισσότερο σαν συμβουλή το είπα

Link to comment
Share on other sites

Αν περασει το 2009 και δεν εχει γινει η εκκαθαριση θα εχουμε και bonus στις επιστροφες ?

Τι θα λεγατε για ενα νομοσχεδιο αν καθυστερει η εκαθθαριση στις επιστροφες να μπουν τόκοι υπερημεριας !

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ υπέβαλα με λογιστη και οχι ηλεκτρονικά-επιστροφή δεν πήρα ακόμη.

μαλον εχουμε χρεοκοπήσει σαν κράτος και δεν μας το έχουν πη.

Link to comment
Share on other sites

διότι δεν έχω καμμία όρεξη να μου ζητήσουν μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα και τα βιβλία ή τις ΑΠΥ

 

προτιμώ να κάνω τον κόπο, διότι ξέρω πως πρώτα θα "παιδέψουν" αυτούς που τα κάνουν ηλεκτρονικά

 

 

Λάθος το βλέπεις και άδικα φοβάσαι. Καταρχήν δεν έχουν καμιά δουλειά στο Εισόδημα, να ζητάνε βιβλίο και ΑΠΥ. Αυτά είναι αρμοδιότητα του ΚΒΣ (διαφορετικό τμήμα στις ΔΟΥ). Καταχρηστικά ζήτησαν ΑΠΥ σε όποιους το έκαναν κάποιες ΔΟΥ και θα έπρεπε να αρνηθούν. Ας κάνουν κανονικό έλεγχο στην έδρα του επιτηδευματία. Βιβλία και στοιχεία απαγορεύεται να βγουν από την έδρα εξάλλου. Ο έλεγχος γίνεται αποκλειστικά στην έδρα και κατ'εξαίρεσιν μόνο στο γραφείο του εφόρου στη ΔΟΥ. Δε μπορεί να ζητάει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος να κουβαλάς τα βιβλία σου.

 

Και όμως έχω επικοινωνήσει με το ΚΕΠΥΟ και μου είπαν ότι θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη η καταβολή και είναι θέμα ΔΟΥ.

 

Επιβεβαίωσαν αυτό που σου είχα πει κι εγώ. Αν το ΚΕΠΥΟ είχε λάβει τη λίστα από τη ΔΟΥ σου και ήσουν μέσα σε αυτήν, θα είχες πάρει την επιστροφή. Κάπου "σκάλωσε" το θέμα στη ΔΟΥ σου. Είτε ατομικά για σένα, ή συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ tpanag για την κατάχρηση :(

αλλά πολλές φορές και στο επάγγελμά μας γίνεται κατάχρηση και κάνουμε δυστυχώς μόκο

 

απλά φυλάω τα ρούχα μου !!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το βλέπεις και άδικα φοβάσαι. Καταρχήν δεν έχουν καμιά δουλειά στο Εισόδημα, να ζητάνε βιβλίο και ΑΠΥ. Αυτά είναι αρμοδιότητα του ΚΒΣ (διαφορετικό τμήμα στις ΔΟΥ). Καταχρηστικά ζήτησαν ΑΠΥ σε όποιους το έκαναν κάποιες ΔΟΥ και θα έπρεπε να αρνηθούν. Ας κάνουν κανονικό έλεγχο στην έδρα του επιτηδευματία. Βιβλία και στοιχεία απαγορεύεται να βγουν από την έδρα εξάλλου. Ο έλεγχος γίνεται αποκλειστικά στην έδρα και κατ'εξαίρεσιν μόνο στο γραφείο του εφόρου στη ΔΟΥ. Δε μπορεί να ζητάει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος να κουβαλάς τα βιβλία σου.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση για την διαφοροποίηση μεταξύ ΚΒΣ και Εισοδήματος...Για εμάς που κρατάμε τα βιβλία μόνοι μας είναι σημαντικό να μαθαίνουμε αυτές τις λεπτομέρειες..

 

Επιβεβαίωσαν αυτό που σου είχα πει κι εγώ. Αν το ΚΕΠΥΟ είχε λάβει τη λίστα από τη ΔΟΥ σου και ήσουν μέσα σε αυτήν, θα είχες πάρει την επιστροφή. Κάπου "σκάλωσε" το θέμα στη ΔΟΥ σου. Είτε ατομικά για σένα, ή συνολικά.

 

 

To KEΠΥΟ ελαβε την λίστα και την γύρισε κανονικά πίσω, από ότι τουλάχιστον μου είπαν. Οπότε μάλλον το θέμα είναι στην ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έστειλαν την επιταγή την προηγούμενη εβδομάδα και μου δίνουν το τεράστιο χρονικό διάστημα των 4 ημερών για να την εισπράξω αλλιώς θα τα εισπράξω τον Φεβρουάριο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.