Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

@agios και όσους "τεχνοφοβικούς":

Συνάδελφε κάνε τα πάντα ηλεκτρονικά και δίνει αρ. λογαριασμού για τις επιστροφές σου από εδώ και πέρα! Δεν ισχύουν αυτά που διαδίδουν ορισμένοι περί "ασφάλειας" και "σιγουριάς" τους παραδοσιακού τρόπου διαχείρισης των φορολογικών! Αντιθέτως όσο λιγότερα νταλαβέρια έχεις face to face με την εφορία, τόσο πιο "ασφαλής" είσαι! Από την εποχή που έκανα έναρξη (και αναγκαστικά πήγα), στη ΔΟΥ μου έχω πατήσει μία μόνο φορά για να καταθέσω μια τροποποιητική περιοδικής ΦΠΑ και δεν το έχω μετανιώσει! Τα πάντα ηλεκτρονικά.

 

Υ.Γ Τρέξε να προλάβεις να εισπράξεις και καλοφάγωτα!

Link to comment
Share on other sites

tpanag, μην είσαι σίγουρος. Εγώ φέτος, είχα δηλώσει αρ. τράπεζας αλλά μου έστειλαν επιταγή να πάω τράπεζα να εισπράξω.

Επίσης με τον ηλεκτρονικό τρόπο, είναι πλέον σίγουρο πως θα επισκεφτείς προσωπικά την ΔΟΥ για να της δείξεις τα παραστατικά σου (βλ. παραπάνω δημοσιεύσεις), τα οποία βλέπει όταν καταθέτεις αυτοπροσώπως.

Προσωπικά, μόνο ΦΠΑ μέσω ΙΝΤΕRΝΕΤ. Όλα τα άλλα απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά, μόνο αν έχεις να λαμβάνεις επιστροφή >1500€. Εγώ προσωπικά δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα κάθε χρόνο, άρα πολλές "βόλτες" τις γλυτώνω + ότι η αναμονή σε ουρά για να αφήσεις απλά τις βεβαιώσεις μετά από ηλ. υποβολή, είναι πολύ λίγότερη από αυτή που χρειάζεται για να καταθέσεις εξ'ολοκλήρου τη δήλωση. Ακόμα και έτσι όμως, αν πέσεις και ελέγξει κανένας "κολλημένος" τα χαρτιά σου στην ηλεκτρονική υποβολή, πιό δύσκολα θα μπει στη διαδικασία να σε πάρει τηλέφωνο να του φέρεις και ό,τι άλλο θυμηθεί (όπως έγινε σε μερικούς που τους ζήτησαν μέχρι ασφαλιστική ενημερότητα-πράγμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται), παρά αν προκαλέσεις την τύχη σου κάνοντας τη δήλωση αυτοπροσώπως όπου και θα σε έχει μπροστά του να σου ζητήσει τα επιπλέον. Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

καταθέτω πάντα ηλεκτρονικά.

 

Και πάντα έχω στα χέρια μου την επιταγή από το υπουργείο τον Ιούλιο.

 

Καταθέτω από τους πρώτους και πηγαίνω τα χαρτιά αμέσως.8-)

 

Ποσά πάντα άνω του ανώτατου ποσού για επιστροφή σε μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα στην ΙΑ και έβγαλα άκρη.

 

¨ενας πολύ εξυπηρετικός υπάλληλος μου είπε ότι η επιστροφή δεν έχει σταλεί (6.700) γιατί το ποσό είναι μεγάλο.

 

Με έβαλε:

 

α) να κάνω αίτηση παραλαβής των χρημάτων σε συγκεριμένο λογαριασμό

β) να δώσω ασφαλιστική ενημερότητα από ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μου είπαν ότι θα τα πάρω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

@dkats

 

Την δήλωση την είχες κάνει μέσω Internet ή απευθείας στη ΔΟΥ...γιατί μεταξύ των δύο περιπτώσεων υπάρχει μεγάλη διαφορά στις ημερομηνίες εκκαθάρισης..και μια δεύτερη ερώτηση: δεν είχες δηλώσει εξαρχής λογαριασμό...; Ευχαριστώ ούτως ή άλλως.

Εκανα και εγω μια επίσκεψη στη ΔΟΥ μου αλλά δυστυχώς ο υπάλληλος που ασχολείται με τις δηλώσεις Internet είχε άδεια εκείνη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα στην ΙΑ και έβγαλα άκρη.

 

¨ενας πολύ εξυπηρετικός υπάλληλος μου είπε ότι η επιστροφή δεν έχει σταλεί (6.700) γιατί το ποσό είναι μεγάλο.

 

Με έβαλε:

 

α) να κάνω αίτηση παραλαβής των χρημάτων σε συγκεριμένο λογαριασμό

β) να δώσω ασφαλιστική ενημερότητα από ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μου είπαν ότι θα τα πάρω σύντομα

 

 

Σώπα πες τους! Σοβαρά; Όταν τους πλήρωνε την παρακράτηση φόρου ο πελάτης σου, την οποία στη συνέχεια τόκιζε το κράτος 1+ χρόνο, το ποσό δεν ήταν δηλαδή "μεγάλο"; Όταν ήρθε η ώρα να σου το επιστρέψουν και μάλιστα άτοκα, "μεγάλωσε";

Και ποιό είναι το όριο μεταξύ "μεγάλου" και "μικρού" δηλαδή; Δεν θα του πας απολύτως τίποτα από αυτά που ζητάει! Λογαριασμό υποθέτω ότι είχες δηλώσει, αλλά ακόμα και αν δεν είχες δηλώσει θα σου δώσει επιταγή ως οφείλει. Ασφαλιστική ενημερότητα δεν έχει καμιά δουλειά να ζητάει! Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο! Ασφ. ενημερότητα υποχρεούσαι να προσκομίζεις μόνο στο μητρώο και μόνο για θεώρηση στοιχείων. Τα "δικαιολογητικά" είναι μόνο βεβαιώσεις παρακρατηθέντος φόρου και πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών (εφόσον τις έχεις βάλει στη δήλωση για έκπτωση φόρου). Τίποτα άλλο. Οτιδήποτε άλλο σκεφτούν, σε έλεγχο μόνο στην έδρα σου. Να του ζητήσεις την εγκύκλιο που αναφέρει τα επιπλέον που "εφηύρε". Αρκετά πια με την αλητεία του κάθε έφορου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.