Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Για αποτυπώσεις είναι άχρηστη. Την χρησιμοποιείς μόνο αν θέλεις να χαράξεις με ακρίβεια κεκλιμένα επίπεδα.

Για να πω την αλήθεια, είχα στο μυαλό μου πιο... μηχανολογικές χρήσεις. Λάθος μου που δεν το διευκρίνησα.

 

Και μια που μιλήσατε για αποτυπώσεις, εάν χρειαστεί να χτυπήσετε ένα τοίχο εξωτερικά και δεν έχετε βοήθεια από δεύτερο άτομο, πως το κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κατά τη γνώμη μου τα αποστασιόμετρα μαζί με χρήση μετροταινίας όπου χρειάζεται, βοηθούν ιδανικά σε εσωτερικούς χώρους. Σε εξωτερικούς χώρους, ειδικά με φωτισμό μέρας, δύσκολα διακρίνεται η κουκίδα και όπως προαναφέρατε χρείαζεται και δεύτερο άτομο. Οι συνάδελφοί μας τοπογράφοι μηχανικοί το γνωρίζουν καλά. Μην προσπαθείτε να υποκαταστήσετε το total station γιατί απλά δεν γίνεται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς χρησιμοποιήσει το bosch glm 150, απο ότι είδα μου φαίνεται πιο στιβαρό σε σχέση με το glm80 και έχει πιο καλή ποιότητα κατασκευής. βέβαια μάλλον δεν έχει κλισίμετρο αλλά έχει φυσαλίδα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άρχισα να ψάχνω και εγώ για αποστασιόμετρο. Τo Bosch GLM 80 από 158 ευρώ (βλ. προηγούμενα ποστ) έχει πάει πια στα 173! Ξέρει κανείς που μπορεί να βρεθεί σε χαμηλότερη τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον όσο το συζητάμε θα ανεβαίνει η τιμή του! :smile:

Δεν έχω να σου προτείνω τίποτα άλλο, πέρα από το "google it".

Link to comment
Share on other sites

@ a_d: Μετά από τόσο κράξιμο για τα πλαστικά μέρη του θα έπρεπε να πέσει η τιμή! Το googl-αρα, το skroutz-αρα αλλά τίποτα! Θα δοκιμάσω και με ultrex αλλιώς θα το πάρω στα 173 να τελειώνω (αρκεί να μην ανέβει κι άλλο)! :smile:

@ikaros13: Με την εγγύηση της ...Mposch :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.