Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

dimitris GM σύμφωνα με την ο.α. τα καταστήματα είναι 2 ανεξάρτητα όμως στην πραγματικότητα έχουν συνενωθεί πριν από 10 περίπου χρόνια με καθαίρεση της μεσοτοιχίας. Ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Η συμβολαιογράφος (άγνωστος ο λόγος) επιμένει να κάνει τροποποιητική και να εμφανίζει την νέα κατάσταση. Μου ζήτησε λοιπόν αυτόν τον πίνακα. Τι κάνω;

Υ.Γ. Γιατί διαφωνείς με τη διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν θελει ο πελατης να τα ενωσει....μπορει ...μονος του   ...χωρις κανεναν αλλον....

 

αν δεν θελει...τα κραταει  χωρισμενα...

 

Παντως....υποχρεωτικο δεν ειναι...

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μάλλον δεν ήμουν σαφής και σε μπέρδεψα ή δεν αντιλήφθηκα εγώ σωστά. Επαναλαμβάνω:

Τα καταστήματα σύμφωνα με την ο.α. του '60 είναι ανεξάρτητα. Ο ιδιοκτήτης αυθαίρετα τα ένωσε πριν από 10 περίπου χρόνια. Τώρα έχει βρει αγοραστή και θέλει να τα πουλήσει ως ένα ενιαίο. Η συμβολαιογράφος λοιπόν ζητάει την τακτοποίηση της συνένωσης αυτών καθώς και τον πίνακα αναλογιών για να συντάξει μία τροποποιητική. Εγώ τακτοποιώ τη συνένωση με διαμερισμάτωση όμως δεν έχω ιδέα σχετικά με τον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

ειτε με διαμερισματωση ....

ειτε με καθαιρεση τοιχοποιας το πας

θα δωσεις νεα κατοψη και

θα εκδωσεις σχετικη βεβαιωση..

Τα δυο καταστηματα, αν τα προσθεσεις  σου δινουν τα τμ. στο ενιαιο και τα ποσοστα οικοπεδου στο ενιαιο...

 

δξ τι αλλο θελει  απο σενα η συμβ/φος...

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε, όπως ανέφερες κ εσύ, τη σχετική βεβαίωση, την νέα κάτοψη και τον πίνακα στον οποίο να αναγράφονται μ2 , όγκοι, χιλιοστά, αναλογίες δαπανών του νέου ενιαίου καταστήματος. Προφανώς για να συντάξει την τροποποιητική. Όμως αρκεί εγώ να χρησιμοποιήσω τα αθροίσματα των μεγεθών που αναφέρονται σε παλαιότερα συμβόλαια; όταν μάλιστα τα καταστήματα έχουν και περαιτέρω αυθαιρεσίες (εννοείται πως τις τακτοποιώ κ αυτές);

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις τροποποίηση στα ποσοστά όλων των Ο.Ι.

Μπορείς όμως να δώσεις το άθροισμα των ποσοστών των 2 ΟΙ στην νέα ΟΙ που δημιουργήθηκε.

Δηλαδή τις δύο γραμμές του πίνακα θα τις κάνεις πρόσθεση σε μία γραμμή.

 

Αυτό που λέει ο Δημήτρης δεν το πιάνω... κάτι έχω χάσει μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 καλημέρα.

Η άθροιση μπορεί να γίνει ακόμα κ αν έχω αυθαιρεσίες στα καταστήματα που μου μειώνουν τα τ.μ.;

Προφανώς η κατάσταση έχει αλλάξει κ δεν ξέρω πως μπορούν να υπολογιστούν. Αναλογικά θα ήταν σωστό; (στα 50τ.μ. ήταν χ τώρα στα 48τ.μ. θα είναι ψ)

Θεωρώ πως ούτε αυτό είναι σωστό γιατί το συνολικό άθροισμα δε θα είναι 100%. Θα πρέπει να αλλάξουν κ οι επιμέρους αναλογίες των υπόλοιπων ο.ι.

Άσε που δεν έχω πίνακα στα χέρια μου παραμόνο ότι αναφέρεται σε κάτι συμβόλαια του '62 που βρέθηκαν....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν διάβασε με προσοχή το ποστ 4 του Zavi. Μπορείς να το εκλάβεις ως το αλφάβητο

http://www.michanikos.gr/topic/9669-Σύσταση-οριζόντιας-ιδιοκτησίας/?p=129388

 

Στο δικό σου τώρα.

 

Παράδειγμα.

Τα δυο καταστήματα σου είχαν το Α 50τ.μ. και 150κ.μ. και το Β 100τ.μ. και 300κ.μ. επιφάνειες και όγκους.

Τους έχουν δώσει ας πούμε στο Α 50 χιλιοστά (επί του οικόπεδου) και στο Β 100 χιλιοστά (επί του οικόπεδου)

Τους αναλογούν από τα κοινόχρηστα στο Α 5τ.μ. και 15κ.μ. και στο Β 10τ.μ. και 30κ.μ.

 

Τώρα εσύ έχεις Α 40τ.μ. 120κ.μ. και το Β 90τ.μ. και 270κ.μ.

Οπότε δίνεις για το συνολικό νέο κατάστημα συνολική (πραγματική) επιφάνεια και όγκο

40+90=130 τ.μ.

Και

120+270=390κ.μ.

Δίνεις το άθροισμα ως είχαν των δικαιωμάτων επί του οικόπεδου. Δηλαδή το άθροισμα των χιλιοστών που είχαν.

Δηλαδή

50+100= 100 χιλιοστά

Και δίνεις και το άθροισμα των κοινοχρήστων επιφανειών και όγκου που τους αναλογούσε.

Δηλαδή

5+10=15 τ.μ.

15+30=45κ.μ.

Και τέλειωσες.

 

Στον Υποπίνακα που θα παραδώσεις μπορείς να έχεις και παρατήρηση εκτός των άλλων και μια φράση του τύπου.

"Η αναλογούσες κοινόχρηστες επιφάνειες όγκοι και χιλιοστά δεν αντιστοιχούν σε επακριβή αναλογία των κατασκευασμένων διηρημένων ιδιοκτησιών αλλά ήταν επιθυμία της ιδιοκτησίας."

 

Οποιαδήποτε άλλη μεταβολή χιλιοστών ή κοινοχρήστων επιφανειών ή όγκων που αναλογούν δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο αν γίνει εκ νέου σύσταση και υπογράψουν όλοι οι δικαιούχοι.

 

Τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έτυχε περίπτωση σύστασης ο.ι. μετά από τακτοποίηση μίας αποθήκης 40τμ (σε σοφίτα) με τον ν.4178.

Τα επιπλέον τετραγωνικά της αποθήκης που τακτοποιήθηκαν μπαίνουν μαζί με όλα τα υπόλοιπα ή δεν τα λαμβάνω υπόψη για τον πίνακα ποσοστών;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.