Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

μαζανακις

εχεις εναν ισογειο χωρο, σαν αυτοτελή οριζοντια ιδιοκτησία, απο το 1986 που ανηκει στον Α

Αυτος έκανε τι έκανε, το τακτοποιησε με διαμερισμάτωση ή ό,τι άλλο εκανε, και θελει να κανει τροποποιηση της δικης του σύστασης.

Κατ' αρχας δεν τον ενδιαφερει τι εγινε στις άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες.-

αλλά μονον για την δικη του οροφοκτησία...

πλην όμως,

ο Β εχει κανει το ιδιο στο άλλο υπογειο....

επίσης, όπως είπες, και οι δυο εχτισαν αυθαιρετο στον "αέρα" , αρα πρεπει να τακτοποιησουν και αυτα.

Ωστε,

αν προκειται μονον για τους 2 χωρους του Α, παιρνεις βεβαιωσεις και τροποποιει η συμβ/φος μονον αυτα.

Η συμβ/φος μάλλον σου ζηταει τον πίνακα κατανομης ποσοστων και δαπανων, μονον αν θελεις να συστησεις ΟΙ σε όλα, οπότε πρέπει

εχεις τακτοποιημενα τα παντα ολα.

Την ρωτας, σου απαντά

και μας ενημερώνεις

καλο βραδυ σε όλους

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαταρχάς ευχαριστώ

θα την ξαναρωτήσω αλλά συγκεκριμένα όταν με πήρε και μου είπε ότι θέλει τον πίνακα την ρώτησα πιο πίνακα και μου είπε πίνακα αναλογισμού...

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήθελε μόνον για τις δύο γκαρσονιέρες (που δημιουργήθηκαν στην αποθήκη του Α).

 

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής που δεν το γνώριζε να μου το πεί.

 

Η κάθε γκαρσονιέρα έχει μία αποθήκη. Οι αποθήκες (οι οποίες βρίσκονται στο - 0.55 ύψος) συνορεύουν μεταξύ τους με μεσοτοιχία. Πάνω και από τις 2 αποθήκες επεκτείνεται ένα πατάρι που ανήκει στην δεύτερη γκαρσονιέρα. Στον πίνακα τον χιλιοστών πως θα τα δείξω όλα αυτά.

 

Μήπως πρέπει να δείξω ξεχωριστά τις αποθήκες και το πατάρι δημιουργώντας άλλη μία στήλη στον πίνακα δίπλα από τους χώρους όπου ο κάθε χώρος θα χωρίζεται στους επιμέρους?

 

Έτσι θα δείχνω

 

διαμερισμα 1: το οποίο θα αποτελείται από κυρίο χώρο (με υψος 3.60) και αποθήκη με ύψος (1.96)

διαμέρισμα 2: κυρίο χώρο (με υψος 3.60), αποθήκη (με ύψος 2,15), πατάρι με ύψος (2,00).

 

Επίσης παίζει πουθενά ρόλο ότι οι αποθήκες έχουν στάθμη στο -0.55?

Επίσης πατάρι και αποθήκη θα θεωρηθούν βοηθητικοί ή κύριοι χώροι?

:confused:

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

και αν κάνω μόνο για το ισόγειο στους κοινόχρηστους χώρους πρέπει να βάλω κάτι ή να δημιουργήσω μία νέα στήλη και να γράφει ποσοστό επί των κοινόχρηστων που άνηκαν στην παλιά αποθήκη?

post-30871-0-82183100-1344513979_thumb.png

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

γεωργιε,

ειχες,με συμβόλαιο συστασης ΟΙ, ενα ισόγειο με εμβαδον.....τμ. και.....χιλιοστα στο οικόπεδο και το έκανες δυο

Αυτο ειναι διαφορετικη διαμερισματωση.

Θα μοιρασεις τα χιλιοστα που ήδη είχες απο το συμβόλαιό σου , στα νεα δυο αυτοτελη τμηματα

Θα δωσεις σαν παρακολουθημα στο ενα την αποθηκη και στο άλλο την αποθηκη και το παταρι, προφανώς χωρις χιλιοστα, αφου ειναι παρακολουθηματα., με τις σχετικες κατοψεις και βεβαιωσεις...

Εχω μια μικρη επιφύλαξη με το παταρι που "παταει" πανω και απο την άλλη οριζοντια ιδιοκτησία, αλλά αφου ειναι δικη σου, νομιζω δεν πειραζει...

υγ

Πινακας δεν χρειαζεται σε αυτη την φάση...αφου ηδη ειχες τα χιλιοστα σου απο συμβόλαιο....και αυτα εχεις και σου ανηκουν...

Αυτο που κανεις ειναι μια απλη τροποποίηση της δικης σου συστασης...

Πινακα αν θες, κανεις, συνολικα, για όλη την οικοδομη...αλλα σε αυτη τη φαση δε νομιζω να εισαι ετοιμος αφου όλα εχουν αλλάξει. δλδ τι πινακα θα κανεις αφου ο άλλος εχει χτισει άλλα δυο σπίτια και οι δυο απο ενα ακομα.

Απλα, αν θελεις, κανεις εσυ ενα πινακα μονον για δικη σου χρηση...οχι παντως για να τον επισυναψει ο συμβ/φος όταν θα πάς να κανεις την δικη σου τροποποιηση....

 

σημ Παντως, . τα χιλιοστα στον πινακα που εδωσες ειναι χιλιοστα σε ό λ ο το οικόπεδο.και δινεις .[.αν θυμαμαι καλα] 518 χιλ για το ένα και 482 χιλ. για το άλλο...???.....

αρα τι σου μενει για τις άλλες ιδιοκτησίες, αν δινεις σε αυτές τις δυο και τα 1000 χιλιοστα του οικοπεδου???.

[εκτος και αν τα διαβασα...λάθος...]

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

όχι τα ποσοστά στο πίνακα αναφέρονται στο ποσοστό που κατείχε η αποθήκη (δηλαδή τα 250 τις χιλίς του όλου του οικοπέδου). Άρα το 518 της μίας γκαρσονιέρας είναι 518*250/1000 =129.5 του όλου του οικοπέδου.

 

Τώρα για τα παρακολουθήματα δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να προσμετρηθούν αφου μετράνε κανονικά στο ΣΔ άρα έχουν μερίδιο επεί του οικοπέδου.

Μήπως δεν πρέπει να γράψω ότι είναι παρακολουθήματα?

 

Το οτι το ένα πατάει στο άλλο δεν μας ενοχλεί αφού μετράμε όγκους και άρα το ένα χάνει όγκο και το άλλο κερδίζει.

 

τι εννοείς με σχετικές κατόψεις βεβαιώσεις? κάνω attach 1 σχέδιο αφορα μόνο την περίπτωση του πελάτη μου από δίπλα είναι άλλο τόσο που είναι η άλλη αποθήκη που έγινε γκαρσονιέρες.

 

Όσο για τον ΗΜ τον μοίρασα μόνο στις δύο γκαρσονιέρες αφού ανήκει στο εμβαδόν της παλαιάς αποθήκης (στον πίνακα απο πάνω στην στήλη 9 αυτόν έχω μοιράσει

post-30871-0-10107800-1344526335_thumb.png

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι,

αλλά εσυ εγραφες στον πίνακά σου "ψηφοι 1000" , "ποσοστο οικοπεδου 1000" χωρις να διευκρινιζεις - ή εγω δεν καταλαβα οτι τα ανηγαγες στα 250...Ολα καλα

Τελικα

εχεις ενα χωρο με πορακολουθημα μια αποθηκη

και ενα χωρο με παρακολουθημα μια αποθηκη και ενα παταρι.

Προφανως θα τα περιγραψεις σε καποια κατοψη με στοιχεια αβγδεζ κλπ.όπως εξαλλου περιγραφονταν και το αρχικο ενα στο αρχικο συμβολαιο.

 

καλη συνεχεια..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κ. Δημήτρη

Το γεγονός ότι αποθήκη και πατάρι τα έχω δηλώσει ώς παρακολούθημα αλλά τα έχω λάβει υπόψιν τους όγκους τους για να βγάλω τα τελικά ποσοστά πιστεύεται ότι θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.