Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σαν διπλωματούχος Τοπογράφος Μηχανικός έχω το δικαίωμα να υπογράψω τον πίνακα για σύσταση οριζοντίου; Ευχαριστώ.

... ασχέτως αν το κτίριο είναι πολλών ορόφων;

Συνάδελφε, σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς την επξεργασία γιατί οι διαδοχικές δημοσιεύσεις όπως έχουμε επισημάνει άπειρες φορές απαγορεύονται εκ των κανόνων συμμετοχής!

Επίσης παρακαλώ να συμπληρώσεις την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.
DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Θα ήθελα την βοήθεια σας!!!! Πατέρας αγοράζει οικόπεδο στο οποίο υπάρχει μια κατοικια 50τ.μ του 1950 με σκοπό στο μέλλον να φτιάξει πολυκατοικία 3 ορόφων και να γράψει σε καθε παιδί του και από ενα όροφο. Ο συμβολαιογράφος ζητάει από εμένα τοπογραφικό - κατόψεις και πίνακα χιλιοστων.

1. Τοπογραφικό δίνω με την υπάρχουσα κατοικία ή δείχνω την μελλοντική 3οροφη πολυκατοικία?

2. Για να μπορέσω να δώσω πίνακα χιλιοστών θα πρέπει να κάνω όλη την μελέτη ( τα αρχιτεκτονικά σχέδια : Δ.Κ και κατόψεις) για την οικοδομή σωστά?

3. Η αμφιβολία μου ειναι οτι η άδεια δεν θα εκδοθεί τώρα απλά θα γίνει η σύσταση. Εαν αργότερα όταν εκδοθεί η άδεια αλλάξουν τα σχέδια τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Στο post #4 έχει καταγραφεί το σύνολο όλων των απαραίτητων στοιχείων που πρέπει να λάβει υπόψη ο μηχανικός που καλείται να συντάξει πίνακα χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα γίνει σύσταση για κάτι που δεν υπάρχει καν;

 

Αφού εκδοθεί η νέα άδεια δόμησης και κατασκευαστεί η οικοδομή θα γίνει η σύσταση ο.ι.

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας θέλει να διασφαλίσει οτι στο οικόπεδο που αγόρασε σε κάθε παιδί του θα αντιστοιχούν κάποια τετραγωνικά. Άδεια μπορεί να βγει και σε 10 χρόνια ή να μην βγει και ποτέ. Αυτό με σύσταση οριζόντιας δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις χιλιοστα επι του οικοπεδου .. 333,33 στον ενα , 333,33 στον 2ο και 333,34 στον 3ο. οταν φτιαξουν την οικοδομη θα τους ανηκει το 1/3. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από δήλωση του Ν. 4178 για διαφορετική διαμερισμάτωση, ένωση δύο καταστημάτων που βρίσκονται στο ισόγειο 5όροφης πολυκατοικίας, η συμβολαιογράφος θέλει να συντάξει τροποποιητική και μου ζητάει πίνακα με τα στοιχεία (μ2 , όγκους, χιλιοστά κλπ) του νέου συνενώμενου καταστήματος. Δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Μπορεώ να υόποιήσω κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν έχω πρόσβαση σε στοιχεία της πολυκατοικίας πέραν των δύο καταστημάτων;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

διαφορετικη διαμερισματωση εχεις αν στο συμβολαιο  γραφεται  ενα  καταστημα και η κατοψη αναφερει  ενα  καταστημα...ενω η ΟΑ  δειχνει  δυο....

 

εδω...κατα βαση εχεις μια παραβαση "καθαιρεσης τοιχοποιίας"

 

τεσπα

 

αν θελετε να ενωσετε τα δυο καταστηματα...θα κανετε τροποποιηση της συστασης....χωρις την συμετοχη αλλου...

 

απλα θα προσθεσετε τα μεγεθη καθενος και θα εχετε ενα  ενιαιο...

 

[ειστε σιγουροι οτι θελετε να τα ενωσετε  σε ενα???]

 

υποθεση εργασιας

αν καθε καταστημα ανηκε σε διαφορετικο ιδιοκτητη...

θα τακτοποιουσατε την  καθαιρεση της διαχωριστικής  τοιχοποιίας,...

 

δεν θα προχωρουσατε σε τροποποιηση της ΟΙ και σε ενοποιηση καθενος καταστηματος...

 

ξαναδες τα

 

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.