Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Σε οικόπεδο 420 τμ εντός ορίων οικισμού < 2000 έχουμε διώροφη διπλοκατοικία τακτοποιημένη ως προ του '83. Και στους δυο ορόφους είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης

Στην Ο.Α. έχει συνολική δόμηση 295τμ και ο Μηχανικός είχε κάνει δήλωση για υπόλοιπο δόμησης.

α)Στην σύσταση Ο.Ι. του 1980 είχαν δωθεί 33,33% σε κάθε όροφο (και στον μελλοντικό β') και έχει συνολικά 99,99% ως άθροισμα στον πίνακα! - Εαν κάνουμε τώρα διόρθωση σύστασης μπορούμε να βγάλουμε άθροισμα 100,00% ή θα λείπει για πάντα το 0,01% ?

β)Στην σύσταση το κάθε διαμέρισμα έχει δηλωθεί ως 150,70 τμ (και ο μελλοντικός όροφος έχει δηλωθεί ως 150,70τμ). Ισχύει η δήλωση του Μηχανικού για υπόλοιπο δόμησης ή εξετάζουμε τι ισχύει τώρα? για οικόπεδο 420 τμ έχουμε max 240τμ και την έχουμε συμπληρώσει επομένως δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και άρα δηλώνουμε 0τμ για μελλονικό όροφο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Paul_Mix

α) Μπορείτε και αυτό να κάνετε (εννοούσε το 1/3).
Θα προσθέσετε ένα χιλιοστό στον τελευταίο όροφο.
β) Ισχύει ότι δεν μπορεί να γίνει προσθήκη.
Στη σύσταση μπορείτε να έχετε μελλοντικό και ενδεχόμενο όροφο (αντί για μελλοντικό) με ένα μικρό ποσοστό συνιδιοκτησίας, χωρίς συμμετοχή στις δαπάνες κοινοχρήστων.
Με την έννοια ότι στο μέλλον ενδέχεται να προκύψουν οι συνθήκες (αλλαγές στην επιτρεπόμενη δόμηση) ώστε να καταστεί εφικτή η προσθήκη.

Edited by Equalizer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Equalizer said:

β) Ισχύει ότι δεν μπορεί να γίνει προσθήκη.
Στη σύσταση μπορείτε να έχετε μελλοντικό και ενδεχόμενο όροφο (αντί για μελλοντικό) με ένα μικρό ποσοστό συνιδιοκτησίας, χωρίς συμμετοχή στις δαπάνες κοινοχρήστων.
Με την έννοια ότι στο μέλλον ενδέχεται να προκύψουν οι συνθήκες (αλλαγές στην επιτρεπόμενη δόμηση) ώστε να καταστεί εφικτή η προσθήκη.

Eφόσον τα χιλιοστά προκύπτουν από τον όγκο του κάθε διαμερίσματος, στον "μελλοντικό και ενδέχομενο" όροφο που δεν υπάρχει  δυνατότητα προσθήκης, τι όγκο θα λάβω υπόψη για να υπολογίσω τα χιλιοστά ?

Στα σχέδια που θα πάω στον συμβολαιογράφο, θα έχω και την κάτοψη του δώματος ως κάτοψη "μελλοντικού και ενδεχόμενου" ορόφου? δηλαδή θα φτιάξω και μια κάτοψη δώματος με επιφάνεια 0 τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ένα πίνακα κάνεις και μπορεί θα σου ζητήσει μάλλον και ο συμβολαιογράφος κάποιες κατόψεις. Καλό είναι να τον ρωτάς ήδη και πράγματα που ρωτάς εμάς να ρωτάς αυτόν. Εγω δεν θυμάμαι τα χιλιοστά να βγαίνουν με βάση τον όγκο, εντάξει έχουν μια λογική, ένα διαμέρισμα κάποια τμ σε ένα όροφο και κάποιο τα ίδια τμ σε πιο πάνω όροφο στέκει σε μερικά να μην έχουν τα ίδια, πχ σε ασανσέρ που ο πιο πάνω όροφος θα έχει πιο πολλά. Να μιλάς και με τον συμβολαιογράφο και με τον ιδιοκτήτη να βλέπεις τι θέλουν. Αν κατάλαβα καλά παλιά είχαν δώσει 33% στο ισόγειο και 33% στον όροφο και 33% στο δώμα που θα τα έπαιρνε ιδιοκτησία επάνω αν και όταν αυτή φτιαχνόταν, αν τους άρεσε κάνε το ίδιο, συνεννοήσου τον ιδιοκτήτη και αν θες και σου πούνε κυρίως μπορείς να ορίσεις μια αποκλειστική χρήση στο δώμα το βατό και να δώσεις χιλιοστά. 

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

Δεν έχει χιλιοστά βάσει όγκου, δίνεις εσύ χιλιοστά που δεν προκύπτουν από υπολογισμό.
Ακριβώς γι΄αυτό λέγεται "και ενδεχόμενος", γιατί με τα τωρινά δεδομένα δεν μπορεί να κατασκευαστεί.
Στην περίπτωση που εξετάζεις, θα μπορούσαν να είχαν από 450 το ισόγειο και ο πρώτος, και 100 ο δεύτερος χωρίς συμμετοχή στις δαπάνες κοινοχρήστων.
Δεν χρειάζεται κάποια κάτοψη για τον όροφο αυτό.

Edited by Equalizer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε οικόπεδο που ανήκει σε 3 συνδικαιούχους, έχουν χτιστεί 3 ανεξάρτητα διώροφα οικοδομήματα, βασιζόμενοι σε ένα προσύμφωνο διανομής δικαιώματος ανοικοδόμησης του 1980, το οποίο προσύμφωνο δεν έγινε ποτέ οριστικό συμβόλαιο (άρα όλα ανήκουν σε όλους εξ αδιαιρέτου...υποθέτω). Ο ένας εκ των 3 συνδικαιούχων απεβίωσε, και άφησε με διαθήκη από το ένα διώροφο οικοδόμημα (που θεωρούσε ότι του ανήκει), το ισόγειο διαμέρισμα στη μία κόρη και τον α' όροφο στην άλλη κόρη. Η συμβολαιογράφος που έχει πελάτισσα την μία κόρη, μου ζητάει για την αποδοχή κληρονομιάς να της δώσω ποσοστό επί του οικοπέδου, χωρίς όμως να εμπλέξω τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, μιας και οι δύο κόρες είναι και στα δικαστήρια. Στην ερώτηση που της έκανα ότι και καλά αύριο μεθαύριο μπορεί οποιοσδήποτε να προσβάλει την αποδοχή κληρονομιάς που κάναμε επειδή βγάλαμε "αυθαίρετα" ποσοστό επί του οικοπέδου, μου απάντησε καλύτερα να έχουμε έναν τίτλο και ας χρειαστεί να διορθωθεί, παρά να μην έχουμε καθόλου τίτλο. Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την περίπτωση; μπορώ όντως να δώσω ποσοστό βασιζόμενος στα πραγματικά μεγέθη;

 

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι για να προχωρήσει στην αποδοχή κληρονομιάς θέλει να της πω ότι το διαμέρισμα του α' ορόφου, που μας ενδιαφέρει, έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας π.χ. 15% επί του οικοπέδου. Εγώ έχω το δικαίωμα να προβώ σε μία τέτοια μονομερή ενέργεια, χωρίς την εμπλοκή και των υπολοίπων; 

Link to comment
Share on other sites

"Η συμβολαιογράφος που έχει πελάτισσα την μία κόρη, μου ζητάει για την αποδοχή κληρονομιάς να της δώσω ποσοστό επί του οικοπέδου, χωρίς όμως να εμπλέξω τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, μιας και οι δύο κόρες είναι και στα δικαστήρια. "

....στα δυσκολα εως αδυνατα σε πηγε.

Μεταξυ τριων συνιδιοκτητων παρχει ενα προσυμφωνο διανομης, ενας εχει πεθανει.

Αυτο πρεπει να εκτελεσθει απο τους  νομιμους δικαιουχους.

Ειναι βεβαιο οτι στο  προσυμφωνο περιεχονται οροι και ρητρες για την "οριστικοποιηση"

Επίσης αναφερονται τα κτισματα και τα χιλιοστα τους, αλλά, ολα αυτα ειναι "υποσχεση"

Ο αποβιωσας ειχε το 1/3...εχτισε ενα διοροφο, συστησε  ΟΙ με διαθηκη, αρα εχει το καθε ενα 1/6..

Εσυ τι να δοσεις  και τι να υπογραψεις;

Αντε κι εκανες αυτον....τον  ερμο τον πινακα και τον εδωσες στη συμβ/φο

Τι θα τον κανει;

 Υπαρχουν ενα σωρό "διαδικασιες" που πρεπει να ακολουθηθουν.

Κι οσο μαλλωνουν αι αδελφαι, επειδη η μια πηρε τον κ.  Ισογειο και η αλλη τον κ. Οροφο...ξερωγωγιατιαλλο...

 δεν εχεις οριστικο συμβολαιο, δεν εχεις κληρονομο που εχει κανει αποδοχη

 τις αφηνεις στην μιρλα τους και τις αντιδικιες τους:grin:

υγ

μια και μιλαμε για οικοπεδο, μαλλον περιεχει και συμφωνια συστασης καθετων..

 

 

 

.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.