Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

"... Επειδή οι σπουδές μου έχουν να κάνουν με τον τάδε κλάδο και το τάδε αντικείμενο και λόγω του κύκλου και των γνωριμιών που έχω αναπτύξει μέχρι στιγμής, σκοπεύω να ασχοληθώ και να επικεντρωθώ σε μελέτες π.χ. στατικές, ενδεχομένως και αποτυπώσεις (π.χ.)", σάλτσες δηλαδή. Αν έχεις και γονείς στον κλάδο, γράφτο και αυτό (εκεί που θα αναφέρεις κάτι σε σχέση με τον κύκλο γνωριμιών). Επίσης, ότι αν δεις ότι οι δουλειές είναι αρκετές, ενδεχομένως να απασχολήσεις και έναν αρχιτέκτονα μηχανικό (το ρωτάει και κάπου παρακάτω αυτό, αλλά ανέφερέ το και στο κείμενο - τουλάχιστον στην επιδότηση του 2007 το είχε).

 

φίλε Directionless μήπως ξέρεις αν αυτοί που τσεκάρουν το bussines plan είναι απλοί υπάλληλοι οαεδ ή μηχανικοί ιατροί κτλ?

 

επίσης θυμάσαι πόσες γραμμές έγραψες περίπου?

ήταν σύντομο το plan σου ή ανάλυση ολόκληρη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά μερικές διευκρινίσεις...

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι έξω από το πρόγραμμ διότι (όπως το καταλαβαινω εγώ) έχουν την δυνατότηατ να εγγραφούν στα μητρώα του ΟΑΕΔ -σε αντίθεση με τους μηχανικούς ΑΕΙ- και κατ΄επέκταση να εκμεταλλευτούν κάποιο από τα υπόλοιπα προγράμματα του. Πχ ένα πρόγραμμα με αντίστοιχες προυποθέσεις και οικονομική βοήθεια είναι της ΝΕΕ νεανική επιχειρημετικότητα στο οποίο η καινοτομία και το επιχειρηματικό πλάνο παίζουν σημαντικό ρολο.

Στο πρόγραμμα των επιστημόνων το πεδίο με το επειχηρηματικό πλάνο δεν είναι υποχρεωτικό....καλό θα΄ήταν όποιος το συμπληρώσει να αναφέρει προοπτικές επέκτασεις του γραφείου, στο μέλοον ΠΡΟΣΛΗΨΗ προσωπικού και τέτοια αλλά όχι πολλά πολλά 5-6 σειρές...

Link to comment
Share on other sites

Ο αποκλεισμός των πτυχιούχων μηχανικών έγινε μόνο και μόνο για να υπάρξει αποσύνδεση της έννοιας επιστήμονας με αυτούς.

 

Ναι είναι τόσο ύπουλη η συντεχνία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μερικές διευκρινίσεις...

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι έξω από το πρόγραμμ διότι (όπως το καταλαβαινω εγώ) έχουν την δυνατότηατ να εγγραφούν στα μητρώα του ΟΑΕΔ -σε αντίθεση με τους μηχανικούς ΑΕΙ- και κατ΄επέκταση να εκμεταλλευτούν κάποιο από τα υπόλοιπα προγράμματα του. Πχ ένα πρόγραμμα με αντίστοιχες προυποθέσεις και οικονομική βοήθεια είναι της ΝΕΕ νεανική επιχειρημετικότητα στο οποίο η καινοτομία και το επιχειρηματικό πλάνο παίζουν σημαντικό ρολο.

Στο πρόγραμμα των επιστημόνων το πεδίο με το επειχηρηματικό πλάνο δεν είναι υποχρεωτικό....καλό θα΄ήταν όποιος το συμπληρώσει να αναφέρει προοπτικές επέκτασεις του γραφείου, στο μέλοον ΠΡΟΣΛΗΨΗ προσωπικού και τέτοια αλλά όχι πολλά πολλά 5-6 σειρές...

 

Αγαπητέ δυστυχώς δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έτσι. Γι αυτό παρέθεσα και το ανάλογο απόσπασμα από το αντίστοιχο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ το 2007. Και τότε, πάλι κάποιοι φρόντισαν να ξεχαστούν τα νέα παιδιά των ΤΕΙ αλλά μετά από ισχυρές πιέσεις της ΕΕΤΕΜ δεν τα κατάφεραν. Γιατί λοιπόν το 2007 να μπορούμε και το 2009 όχι ? Πως είναι δυνατόν κάθε φορά να γίνεται η ίδια ιστορία ? Την απάντηση την έδωσε μια χαρά ο Stayros. Σε ολόκληρη τη δημόσια διοίκηση υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα τα οποία βεβαίως δεν είναι τυχαία. Δεν μας ξεχάσαν τυχαία στον ΟΑΕΔ, ούτε τυχαία μας είχαν παραλείψει από την Β τάξη στο Π.Δ. των ενεργειακών επιθεωρητών. Υπάρχουν κάποιοι που εκτελούν διαταγές του γνωστού παρακράτους που έχει στηθεί στη δημόσια διοίκηση το οποίο με κάθε ευκαιρία προσπαθεί να απαξιώσει τα ΤΕΙ και όσους αποφοίτησαν από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

στον ΟΑΕΔ εχουν αλλαξει τα πραγματα σε σχεση με τις προηγουμενες αιτησεις. δεν πρωτοκολλουν αλλα δινουν βεβαιωση τυπικων προσοντων

μιλησα με δικηγορο και με ενημερωσε οτι "ορθώς" δε χορηγουν τη βεβαιωση, δηλαδη επεξηγω το ορθως τυπικα εκεινοι δεν παρανομουν. ειναι καθολα νομιμοι.

το μονο που μπορει να κανει καποιος στον ΟΑΕΔ ειναι να κανει μια αιτηση για να του χορηγηθει η βεβαιωση η οποία θα αποριφθει αλλα αυτο δεν εξασφαλιζει τιποτα

θα προχωρησουμε με συναδελφους ζητωντας λιστες οσων εχουν κανει εναρξη το 08 και θα προσπαθησουμε να προχωρησουμε νομικα.

καλο θα ηταν το ιδιο να πραξουν ολοι οι συναδελφοι με τα κατατοπους γραφεια του ΤΕΕ. ή τωρα θα κινηθει κανεις ή ποτε. νομικό τμημα ΤΕΕ λοιπον

 

εννοειται δε οτι απευθηνθηκα στον υπαλληλο, μετα στον προυσταμενο και μετα στη διευθυντρια. μετα καλεσα στα κεντρικα στην αθηνα (βρισκομαι Λαρισα) και μου είπαν τα ιδια

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Σε παρακαλώ διαβάσε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

[/QUOT

 

mor η δραστηριοποιηση σου αφορα όλους τους μηχανικούς πανελλαδικά ή μόνο αυτούς της Λάρισας?Στην πρώτη περιπτωση να σε βοηθήσουμε σε ότι μας ζητήσεις και να συμμετέχουμε ενεργά, αλλίως να κινηθούμε και εμείς με αντίστοιχο τρόπο με το δικό σου στο ΤΕΕ της περιοχής μας.(Τρικαλα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα στο ΤΕΕ Δυτικης Κρητης. Μου ειπαν οτι νομικο τμημα εχει μονο το κεντρικο ΤΕΕ στην Αθηνα. Αυτο που μπορω να κανω εγω εδω ειναι να στειλω μια αιτηση προς τη διοικηση του ΤΕΕ που να εξηγω τους λογους της νομικης προσφυγης κτλ.. , να κανει το ΤΕΕ το αιτημα μου δεχτο και να ορισει καποιον ιδιωτη δικηγορο να το αναλαβει..Απλα οσοι περισσοτεροι ειμαστε τοσο το καλυτερο. Θα μιλαμε για ομαδικη προσφυγη..

 

***Λοιπον, οποιος ειναι απο νομο Χανιων, εχει κανει εναρξη το 2008 και πιστευει οτι αδικηθηκε αφου δεν μπορει να συμμετεχει στο προγραμμα του ΟΑΕΔ για το 2009 ας μου στειλει με ενα πμ να δουμε αν μπορουμε να το κυνηγησουμε νομικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα στο ΤΕΕ Δυτικης Κρητης. Μου ειπαν οτι νομικο τμημα εχει μονο το κεντρικο ΤΕΕ στην Αθηνα. Αυτο που μπορω να κανω εγω εδω ειναι να στειλω μια αιτηση προς τη διοικηση του ΤΕΕ που να εξηγω τους λογους της νομικης προσφυγης κτλ.. , να κανει το ΤΕΕ το αιτημα μου δεχτο και να ορισει καποιον ιδιωτη δικηγορο να το αναλαβει..Απλα οσοι περισσοτεροι ειμαστε τοσο το καλυτερο. Θα μιλαμε για ομαδικη προσφυγη..

 

***Λοιπον, οποιος ειναι απο νομο Χανιων, εχει κανει εναρξη το 2008 και πιστευει οτι αδικηθηκε αφου δεν μπορει να συμμετεχει στο προγραμμα του ΟΑΕΔ για το 2009 ας μου στειλει με ενα πμ να δουμε αν μπορουμε να το κυνηγησουμε νομικα..

 

ρωτησα και εγω σημερα και μου ειπαν το ιδιο πραγμα σχετικα με το νομικο τμήμα. Το ΤΕΕ Λάρισας μαζεύει υπογραφές και με διαβεβείωσαν ότι θα κινηθούν έτσι ωστε να πετυχουν καποια ρύθμιση και με την συνδρομή του νομικού τμηματος του ΤΕΕ. Για αυτό όλοι στα επιμέρους τμήματα έτσι ωστε να κινηθούν γρήγορα οι διαδικασίες. Εμείς του νομού Τρικάλων υπαγόμαστε στο ΤΕΕ Λάρισας. Μπορεουμε να πάμε να υπογραψουμε είτε απευθείας στην Λάρισα είτε στα Τρίκαλα και θα σταλεί από εκεί. Μη περιμένετε να σας καλέσουν να υπογράψετε, γιατί δεν έχουν λίστες με αυτούς που εκαναν έναρξη το 2008 αλλά με αυτούς που γραφτηκαν στο ΤΕΕ οπότε καταλαβαίνεται πως αν δεν βοηθήσουμε και εμείς με το να πάμε από μόνοι μας να υπογραψουμε...δύσκολα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στα τιμολογια αγορας εξοπλισμου για το 40%, παραπανω απαντηθηκε οτι δε περνανε για παροχη υπηρεσιων, βαψιματα κτλ...

 

 

  1. αλλα καποιο κλιματιστικο?


  2. ενα ψυγειακι?
  3. σορυ δηλαδη...κουρτινες,φωτιστικα,τεχνικα βιβλια?:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι αν θέλουν από τον ΟΑΕΔ (κεντρική διοίκηση) μπορούν να λύσουν το πρόβλημα με την έναρξη πριν τις 02/01/09 με την υπαγωγή στο πρόγραμμα νέας εταιρίας ΟΕ ή Ε.Ε. (έναρξη μετά τις 02/01/09) όπου ο υποψήφιος στο πρόγραμμα να έχει κάνει πριν διακοπή της ατομικής με την αιτιολογία ότι δεν έχει κέρδη (περίπτωση που δεν έχει κοπεί κανένα παραστατικό) ή και χωρίς δικαιολογία.

Το θέμα είναι όμως να γίνει επίσημη διευκρίνηση από πλευράς ΟΑΕΔ έτσι ώστε να μην γίνουν άσκοπες ενέργειες (διακοπή ατομικής και σύσταση νέας ΟΕ).

Σε κάθε περίπτωση είναι εντελώς άδικο να μην έχουν δικαίωμα ενίσχυσης άτομα που έκαναν έναρξη το β εξάμηνο του 2008 ειδικά αν δεν έχουν εισοδήματα και ακόμη χειρότερα αν είναι άνεργοι (αλλά με έναρξη επαγγέλματος - επιχείρησης).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι αν θέλουν από τον ΟΑΕΔ (κεντρική διοίκηση) μπορούν να λύσουν το πρόβλημα με την έναρξη πριν τις 02/01/09 με την υπαγωγή στο πρόγραμμα νέας εταιρίας ΟΕ ή Ε.Ε. (έναρξη μετά τις 02/01/09) όπου ο υποψήφιος στο πρόγραμμα να έχει κάνει πριν διακοπή της ατομικής με την αιτιολογία ότι δεν έχει κέρδη (περίπτωση που δεν έχει κοπεί κανένα παραστατικό) ή και χωρίς δικαιολογία.

Το θέμα είναι όμως να γίνει επίσημη διευκρίνηση από πλευράς ΟΑΕΔ έτσι ώστε να μην γίνουν άσκοπες ενέργειες (διακοπή ατομικής και σύσταση νέας ΟΕ).

Σε κάθε περίπτωση είναι εντελώς άδικο να μην έχουν δικαίωμα ενίσχυσης άτομα που έκαναν έναρξη το β εξάμηνο του 2008 ειδικά αν δεν έχουν εισοδήματα και ακόμη χειρότερα αν είναι άνεργοι (αλλά με έναρξη επαγγέλματος - επιχείρησης).

 

Γιατι να γίνει διαχορισμος μεταξύ α και β εξαμήνου του 2008?Το ιδιο αδικια δεν είναι και για τους δυο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.