Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Έχει ολοκληρώσει και τη Β' φάση του Τρίτση, οπότε τι πρέπει να γίνει τώρα?να κάνω την Γ' φάση δλδ να βγεί άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι λόγοι που έχω τρομοκρατηθεί εγώ είναι οι εξής:

1. έφτασα πολύ κοντά στον να την πατήσω.

2. Είδα σφραγίδα που έλεγε "προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση".

3. Είδα τα σχέδια της Β φάσης.

4. Μου έλεγαν 2 "σχετικοί" άνθρωποι ότι είναι όλα ok

5. ο νόμος είναι παλιός και εμείς νέοι,

6. δεν βρήκα κάποιον να με πείσει ότι ξέρει και να μου εξηγήσει

 

για αυτούς τους λόγους λέω να πηγαίνουμε στην πολεοδομία.

Μετά τις 2-3 φορές που θα πάει κάποιος και αν όλοι γράψουμε την εμπειρία και τη γνώση που αποκτήσαμε από εκεί, τότε θα γίνουν τα πράγματα πιο απλά.

 

Ξέρετε τι με κάνει να είμαι πολύ προσεχτικός;

Ο 4014 ουσιαστικά λέει ότι όποιος έχει ολοκληρώσει τη Β' φάση εξαιρείται από το νόμο, μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση κτλ.

Όταν ο 4014 ήταν ακόμα στη βουλή και μπήκε το θέμα για τον νόμο Τρίτση, όλα τα site φιλοξενούσαν δηλώσεις συναδέλφων που έλεγαν ότι πολλοί μπήκαν στο νόμο αλλά ελάχιστοι ολοκλήρωσαν τη Β φάση. Προσέξτε, ελάχιστοι.

Όλοι όμως έχουν ρεύμα κτλ... Άρα πως αλλιώς θα ξέρεις ότι έχει τελειώσει με την εν λόγω φάση.

Τώρα άμα δεις στα χέρια σου χαρτί που αναφέρει εξαίρεση από κατεδάφιση, και στην πολεοδομία να πας το ίδιο θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ... έχεις δίκαιο για το "νέοι". (Σε "είδα" και στο ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ. Τώρα αυτά παρακολουθώ.)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα: Έχω χαρτί με σφραγίδα "Η αυθαίρετη κατασκευή υπάγεται σε προσωρινή αναστολή απ' την κατεδάφιση". Σύμφωνα με τα λεγόμενα του συνάδελφου και..."συντρόφου" ssouanis αυτό δεν αρκεί για να απαλάσσεται το κτίσμα απο την υποχρεώση ένταξης στον 4014. Ερώτηση: Υπάρχει κάποιο χαρτί που να λέει ότι το αυθαίρετο διατηρείται οριστικά (διατύπωση 1337) ή εξαιρείται από την κατεδάφιση (διατύπωση 4014);

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χαρτί περί προσωρινής αναστολής το είχα και εγώ.

Αυτά πρέπει να διευκρινίσουμε κάπου.

Η ολοκλήρωση κάθε φάσης ποιον τίτλο "απονέμει" στο ακίνητο;

 

Κάποιος που να έχει τρέξει τέτοιες διαδικασίες θα ήταν πολύ χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει, τα εντός σχεδίου παίρνουν βεβαίωση από νομαρχία που λέει ακριβώς αυτό που ζητάς και τα εκτός σχεδίου δεν παίρνουν τέτοια βεβαίωση γιατί δεν υπάρχουν χρήσεις γής.

Τώρα αν αυτό δεν ξεκαθαρίζει τα πράγματα....μάλλον πολεοδομία...

 

Παρομοιάζοντας τον 1337 με τον 3843, η Γ φάση είναι η περαίωση, δηλ αν λείπει η σφραγίδα περαίωσης δεν είσαι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Και με τη Β είμαστε ok για τον νόμο 4014/2011 και ότι αυτός προβλέπει (πρόστιμα και χορήγηση βεβαίωσης).

Που θα πάει... Θα ξεκαθαρίσει και αυτό κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κάποιος δεν έχει ολοκληρώσει την Β' φάση του Τρίτση και είναι εντός σχεδίου σύμφωνα με τον 4014,πληρώνει το παράβολο και εντός 3ετίας βγάζει αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κτίσμα που έχει ενταχθεί στο νόμο Τρίτση έως την β΄φαση γιατί είναι εκτός σχεδίου σε μη άρτιο οικόπεδο και αργότερα έγινε προσθήκη ορόφου αυθαίρετη φυσικά, μπορεί να ενταχθεί στον 4014? Και αν ναι θα ενταχθεί συνολικά η μόνο η προσθήκη?

Link to comment
Share on other sites

μόνο η προσθήκη (το άλλο δεν χρειάζεται-θεωρείται νόμιμο ήδη-ή ότι η γ' φάση δεν έγινε λόγω αδράνειας της υπηρεσίας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.