Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Τι εννοείς όταν λες ότι, το διαμέρισμα έχει διαφορετική διαμερισμάτωση;;;;;

H διαμερισμάτωση αφορά στον όροφο!

Μήπως εννοείς διαφορετική διαρρύθμιση;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επομενως,

αν το περιγραμμα του διαμερισματος -αρα και τα τμ- ειναι ιδια...δεν σε απασχολει πώς "διαρρυθμισθηκε" εσωτερικά..

Ομως

αν εννοείς οτι, τα διαμερισματα του οροφου, "αλλαξαν" μορφη και απο " παραλληλογραμμα" εγιναν "τετραγωνα" ή άλλης -διαφορετικής- μορφής σε σχέση με τις κατοψεις της ΟΑ, διατηρωντας τα ιδια τμ....

 

τοτε εχεις "διαμερισματωση"..

 

υγ

"πονταρω" ... στην διαμερισμάτωση... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε φίλε, δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση αυτό. Είναι "αλλαγή περιγράμματος" του π.χ. ορόφου.

Κι εγώ ποντάρω στη "διαρρύθμιση".

Link to comment
Share on other sites

clemenza όταν λες "Αυτο το τοπογραφικο "κανει" για να επισυναφθεί μαζι με την Βεβαιωση για μεταβιβαση" εννοείς να χρησιμοποιήσει αυτό το τοπογραφικό ο συμβολαιογράφος για να συντάξει το συμβόλαιο ή για να εκτελέσεις εσύ την έρευνα ώστε να δώσεις την βεβαίωση;

Αν είναι το πρώτο, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Αν είναι το δεύτερο, θεωρώ πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα σχέδια να εκδώσεις την βεβαίωση. Αλλά δεν θα επισυναφθεί με την βεβαίωση γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Υπαρχει τοπογραφικο ΕΓΣΑ (χρειαστηκε για να παρουν καποια εγκριση -νομιζω δασαρχειο, κατι τετοιο) το οποιο χρησιμοποιηθηκε και κατα την εκδοση της οικοδομικης αδειας. Σε αυτο το τοπογραφικο ομως δεν απεικονιζονται τα κτισματα, τα οποια απεικοκονιζονται φυσικα στο Διαγραμμα Καλυψης + Κατοψεις κλπ. Παω τωρα εγω να δωσω Βεβαιωση για μεταβιβαση ενος απο αυτα τα κτισματα και επειδη ειναι εκτος σχεδιου, απαιτειται και Τοπογραφικο ΕΓΣΑ. Ο συμβολαιογραφος περιγραφει τα κτισματα απο τις Κατοψεις, τα δε ορια του οικοπεδου απο το Τοπογραφικο. Το ερωτημα μου λοιπον ειναι αν πρεπει να γινει νεο τοπογραφικο στο οποιο να απεικονιζονται και τα κτισματα ή μπορω να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχον (βαζοντας τον στους συνεργατες μηχανικους).
Link to comment
Share on other sites

Μα αφού το υπάρχον τοπογραφικό ΔΕΝ απεικονίζει την υπάρχουσα κατάσταση, πως μπορεί να υποβληθεί αυτό;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 Ο ΙΑΣΟΝΑΣ εννοει οτι θα προσαρτηθει στο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ενα τοπογραφικο το οποιο δεν θα απεικονιζει την υπαρχουσα κατασταση. Αυτο ειναι το "κολλημα" μου..... Απλα εκανα την ερωτηση γιατι με μπερδευει το γεγονος οτι ο Συμβολαιογραφος στο συμβολαιο χρησιμοποιει το τοπογραφικο απλα για να περιγραψει τα ορια του οικοπεδου και για τα κτισματα μπορει να αναφερθει στις Κατοψεις-Διαγραμμα Καλυψης.......... Ειναι φανερο οτι η καλυτερη λυση ειναι να ερθει ο Τοπογραφος που ειχε κανει το αρχικο τοπογραφικο και να κανει ενα καινουργιο στο οποιο να απεικονιζονται και τα κτισματα. Απλα θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος πριν το πω στον πελατη, διοτι, αν δημιουργω προβληματατα εκει που δεν υπαρχουν, κινδυνευω να χασω τη δουλεια (η οποια παει πακετο και με κατι αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι θέλει να κάνει δήλωση 4014.

Αν είναι για βεβαίωση 4014 και το συγκεκριμένο τοπογραφικό είναι το τοπογραφικό της ΟΑ, τότε ο ίδιος δεν έχει κανένα πρόβλημα να την εκδώσει.

Τώρα πως εγκρίθηκε τοπογραφικό χωρίς να φαίνονται τα κτίσματα για ΟΑ είναι άλλο θέμα....

Ο συμβολαιογράφος όμως δεν ξέρω αν θα κάνει συμβόλαια με αυτό...... Το πιθανότερο είναι πως όχι.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.