Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Δηλαδή αν ένα ακίνητο έχει ήδη μεταβιβαστεί (που σημαίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή),

 

θα πρέπει να βρούμε τον νέο κύριο αυτού και με εξουσιότησή του να τον εντάξουμε στον 4178 ???

και να μας πληρώσει κιόλας για τα νέα σχέδια ?? 

Δεν είναι λίγο δύσκολο........?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν ένα ακίνητο έχει ήδη μεταβιβαστεί (που σημαίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή),

 

θα πρέπει να βρούμε τον νέο κύριο αυτού και με εξουσιότησή του να τον εντάξουμε στον 4178 ???

και να μας πληρώσει κιόλας για τα νέα σχέδια ?? 

Δεν είναι λίγο δύσκολο........?

 

αυτό λες εσύ ή που θα πρέπει να αναστραφεί η μεταβίβαση,

αφού η δήλωση του 4014 δεν θα πληρεί τα κριτήρια του 4178;

Γιατί αν η δήλωση του 4014 είναι "λάθος" κατά 4178, τότε είναι "λάθος" και η σχετική βεβαίωση.

Ή μήπως θα βγει καμιά αστεία διευκρίνηση που θα λέει ότι όσα περαιώθηκαν καλώς έχουν,

αλλά για όσα πληρώνουν δόσεις θα εφαρμοστούν τα νέα δεδομένα;

Κι όσα έκαναν μεταβίβαση με το 30%; Μήπως αυτά είναι 30% εντάξει και για το υπόλοιπο νέα πρόστιμα;

 

Αυτή η ιστορία αν δεν προσεχτεί, μπορεί κάλιστα να είναι ο "τάφος" της κυβέρνησης και της ΝΔ.

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια ΡΗΤΗ οδηγια τα δικαιολογητικα που θα αποστελλουμε να εχουν τιτλο γραμμενο σε λατινικους χαρακτηρες?

Ολα Ελληνικα τα ανεβαζω, ανεβαινουν κανονικα, τα κανω μετα και download για να τσεκαρω του λογου το αληθες και ειναι ΟΚ αλλα ο τιτλος ειναι αλαμπουρνεζικα...

 

Δε νομιζω πως θα επρεπε να μας απασχολει, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Για παρομοιο θεμα μου με οριστικη δηλωση στην οποια ζητησα να γυρισει σε προσωρινη για να ακυρωσω σχεδιο και τωρα παγωσε χωρις μα προλαβω να την ξαναοριστικοποιησω εστειλα μαιλ στο τεε κ ελαβα την εξης απαντηση : Παρακαλούμε να αποστείλετε το Α/Α της δήλωσης μαζί με το σχετικό αίτημα προκειμένου να εξεταστεί εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (μέσω συστήματος δεν προβλέπεται).

 

Αν καποιος μαθει κατι πιο σαφες ας ενημερωσει

 

gtho μπορείς να μας δώσεις το email του ΤΕΕ, που έστειλες το ερώτημά σου, για να στείλω και εγώ αντίστοιχο και να δώ τι θα μου απαντήσουν????

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια ΡΗΤΗ οδηγια τα δικαιολογητικα που θα αποστελλουμε να εχουν τιτλο γραμμενο σε λατινικους χαρακτηρες?

Ολα Ελληνικα τα ανεβαζω, ανεβαινουν κανονικα, τα κανω μετα και download για να τσεκαρω του λογου το αληθες και ειναι ΟΚ αλλα ο τιτλος ειναι αλαμπουρνεζικα...

 

Δε νομιζω πως θα επρεπε να μας απασχολει, ετσι?

Σε όλους όσους ξέρω συμβαίνει το ίδιο. Προφανώς είναι θέμα encoding των χαρακτήρων αλλά αφού δεν έδωσαν κάποια σχετική οδηγία, είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ερώτηση με e-mail στο ΤΕΕ μου απάντησαν τα εξής :

 

 

Ερώτηση :

" Παρακαλώ πολύ, διευκρινίστε μου τα εξής:
1. Για τις υποθέσεις του Ν.4014 οι οποίες είναι σε οριστική υποβολή και ΔΕΝ θέλω να τις περάσω στον νέο Ν.4178, οι καταληκτική ημερομηνία υποβολής των σχεδίων ( upload ) στο σύστημα εξακολουθεί να είναι η 30.9.2013 ή 18 μήνες απο την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που

προβλέπεται στον Ν. 4178, σηλαδη σε 18 μήνες.

2. Πώς βγάζω αμοιβές στο σύστημα το ΤΕΕ για τις υποθέσεις το Ν.4178.  

Ευχαριστώ !  "

 

 

Απάντηση :

" 1. Σε δηλώσεις σε «ολοκληρωμένη υπαγωγή» μπορείτε να ολοκληρώσετε την εισαγωγή αρχείων μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στο νέο νόμο, ώστε να μην υπάρχει εκκρεμότητα από πλευράς σας.  

Μέχρι στιγμής είναι σαφές ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες θα εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της παρακάτω υπουργικής απόφασης), καθώς και όλες οι εκκρεμείς υποθέσεις: αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές, καθώς και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο οδηγεί τις αυθαίρετες κατασκευές σε οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του νόμου, και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.   

Δείτε σχετικά το άρθρο 30 του Ν 4178/13 και το άρθρο 4, παρ. 1 και 3 της ΥΑ 2254 ΦΕΚ 2184 Β/2013  και αναφέρεται στη διαδικασία μετάβασης

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2579&language=el-GR

 

2. Για αμοιβές [email protected]  "

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εκνευρίζομαι όταν ρωτάς κάτι πολύ απλό και ξεκάθαρο και αντί να πάρεις απάντηση εξίσου ξεκάθαρη με ένα "ναι/όχι" ή ένα "30/9", σου λένε άλλα αντί άλλων. Που κολλάνε αυτά περί βεβαιώσεων μεταβίβασης, δηλώσεων σε προσωρινή υπαγωγή, θωράκιση του ακινήτου μέσω ένταξης στον 4178 κλπ? Ρώτησες κάτι για όλα αυτά? Ήμαρτον με τους μαλ@κες!

 

Το μόνο σημείο που θα μπορούσαμε να πούμε ότι προσπαθεί να απαντήσει στην ερώτησή σου είναι οι δύο πρώτες σειρές:

" 1. Σε δηλώσεις σε «ολοκληρωμένη υπαγωγή» μπορείτε να ολοκληρώσετε την εισαγωγή αρχείων μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στο νέο νόμο, ώστε να μην υπάρχει εκκρεμότητα από πλευράς σας.  

Και πάλι συμπέρασμα δεν βγαίνει. Τι εννοούν "μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς"? Μπορεί δηλαδή να συμβεί και αύριο αυτό και μετά να είναι αδύνατη η υποβολή αρχείων στις οριστικές του 4014? Κατάλαβε κανείς κάτι περισσότερο από την απάντηση?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο κάποιος Συνάδελφος για το θέμα με την πρόσθεση Η/Μ και το ανέβασμα της τεχνικής έκθεσης Η/Μ; Έχω στείλει mail στο ΤΕΕ από την Πέμπτη και ουδεμία απάντηση...

Edited by MANOSKOK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την απάντηση τους καταλαβαίνω ότι ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν τι θα γίνει με τις δηλώσεις του ν.4014, οπότε για να μην εκτεθούν ή δεσμευτούν για κάτι που δεν ισχύει απαντάνε αόριστα βάσει μόνο των στοιχείων που ξέρουμε και ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.