Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

κατοικια με αυθαιρεσιες στο ε9 δηλώνεται ετος κατασκευης 1975 αλλα ο ιδιοκτητης δεν θυμαται ποιο μηνα ολοκληρωθηκε η κατασκευη,ποια ειναι η γνωμη σας?να το περασω για προ του 1975?η θα πρεπει να το ψαξω περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!!θα του πω να το θυμηθει!!η διαφορρα ειναι πολυ μικρη γιατι εχει πολυ λιγα τμ. παραβαση και εχει διαφορα μονο 100 ευρω..γι αυτο ειπα να το εβαζα προ του 83 να χω το κεφαλι μου ησυχο!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μεταφέρω δήλωση από το Ν.4014 στο Ν.4178. Παλαιότητα θα λάβω μετά τις 1/1/2004.

 

Εκτός από την υ/δ του ιδιοκτήτη τι άλλο πρέπει να προσκομίσω σχετικά με τα δικαιολογητικά για την παλαιότητα;

 

Με δεδομένο αυτά που έχω διαβάσει επειδή έχω την πιο "δυσμενή" παλαιότητα αρκεί μια α/φ που να δείχνει τον φέροντα οργανισμό αποπερατωμένο πριν τις 28/7/2011?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το  εγραψα  κ αλλου αλλα εδω ειναι μαλλον η <<σωστη>> θεση


σε οικισμο <2000/προ23 -σε κτισμα το οποιο ηταν για λιγο σπιτι και ποτε αποθηκες κ ποτε καφενειο  (χωρις αδεια λειτ) μοιραστηκε στα δυο και το ενα τμημα εγινε μπακαλικο-μαναβικο (με αδεια ενα ειδος προεγκρισης..το 2005.)


και το αλλο  τμημα  καφετερια μετα το 84 το οποιο μαλλον πιστοποιηθηκε καπως ως προ 55 πριν 7 χρονια 


Απο τις πληροφοριες μου το κτισμα εγινε το 58-60 .Ο ιδ του μπακαλικου θελει να τακτοποιησει .Κατηγορια 2? η εχουμε προβλημα αποδειξης παλαιοτητας   κ κατηγορια 5 και παλαιοτητα 2004-2011 +προβλημα αποδειξης χρησης?


Οσον αφορα την κατασκευη εχουμε παλαιοτητα  απο το 60


οσον αφορα την χρηση .....??


Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μεταφέρω δήλωση από το Ν.4014 στο Ν.4178. Παλαιότητα θα λάβω μετά τις 1/1/2004.

Εκτός από την υ/δ του ιδιοκτήτη τι άλλο πρέπει να προσκομίσω σχετικά με τα δικαιολογητικά για την παλαιότητα;

Με δεδομένο αυτά που έχω διαβάσει επειδή έχω την πιο "δυσμενή" παλαιότητα αρκεί μια α/φ που να δείχνει τον φέροντα οργανισμό αποπερατωμένο πριν τις 28/7/2011?

Η ΥΔ ιδιοκτήτη δεν έχει να κάνει με την παλαιότητα... πλέον.

Βασικά επειδή πας μετά το 2004, σου φτάνει να υπάρχει ο Φ.Ο. ΠΡΙΝ από το καλοκαιράκι του 2011.

Αυτό μπορείς να το δεις είτε με α/φ, είτε με Ε9, είτε με κάποιο άλλο επίσημο χαρτί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πελατης μου που δηλωνε το αυθαιρετο μερος του σπιτιου στο ε9 με ετος κατασκευης 1997 όμως ειχε και μια αποθηκη αυθαιρετη ανεξαρτητη της κατοικιας η οποια απο οτι μου ειπε ειχε φτιαχτει την ιδια χρονια,του ειπα να κανει την αλλαγη στο ε9 και να δηλωσει τα επιπλεον τμ στην σωστη χρονολογια δλδ 1997,ομως ο λογιστης του λεει οτι μπορει να το δηλωσει μονο για τα τελευταια 5 χρονια,γνωριζεται αν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τα 5 χρόνια αφορούν στα Ε9 των 5 ετών και όχι στο τι χρονολογία βάζεις στα κτήριά σου. Εάν θέλω μπορώ να αλλάξω και κτήριο του 1960.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.