Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε ευχαριστω, νομιζα οτι αναφεροταν σε ολες τις βεβαιωσεις απλες η με τακτοποιηση που αφορουσαν μεταβιβασεις

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι μόλις ολοκλήρωσα τη μεταφορά μιας δήλωσης από τον 4014 στον 4178 και σας παραθέτω τη διαδικασία προς ενημέρωση όποιων μελλοντικά το διαβάσουν.

 

Η δήλωση του 4014 αφορούσε 90τμ και το πρόστιμο αποπληρωνόταν στις 46 δόσεις.

Κατά τη μεταφορά στον 4178 ο ιδιοκτήτης θέλησε να δηλώσει και άλλα 35 τμ που είχαμε αφήσει εκτός δήλωσης με τον 4014.

 

Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η ακόλουθη :

 

- Αίτηση μεταφοράς από τον 4014 στον 4178.

Το αίτημα ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από μια ώρα και η δήλωση φάνηκε στη λίστα του 4178 με ανοιχτά (και επεξεργάσιμα τα στοιχεία της) ενώ ταυτόχρονα εκδόθηκε το ανταποδοτικό υπέρ ΤΕΕ ύψους 25 ευρώ το οποίο προφανώς αντιστοιχεί στα τμ που είχαμε δηλώσει με τον 4014.

 

- Πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους υπέρ ΤΕΕ το οποίο φάνηκε εξοφλημένο μετά από 30 ώρες.

 

- Μετά την πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους και πριν προχωρήσω σε προσωρινή υπαγωγή στον 4178, διόρθωσα τα τμ της δήλωσης προσθέτοντας τα 35 τμ που επιθυμούσε ο ιδιοκτήτης. Επιπρόσθετα συμπλήρωσα κατηγορία στα ΦΚ και έκανα όποιες διορθώσεις έπρεπε στα ΦΚ (πχ λοιπές παραβάσεις)

 

- Κατά το κλικ της υποβολής, το σύστημα μου έβγαλε το νέο διορθωμένο πρόστιμο και την υπενθύμιση ότι το νέο παράβολο είναι 2000 ευρώ (μιας και τα διορθωμένα τμ πλέον αθροίζονται σε 125, ενώ στον 4014 ήταν 90τμ όπου αντιστοιχούσε παράβολο 1000 ευρώ).

Επειδή ο ιδιοκτήτης είχε πληρώσει μέσω του 4014 παραπάνω χρήματα από τα επιπλέον 1000 του νέου παραβόλου, δεν ζητήθηκε πληρωμή νέου παραβόλου για τον 4178 και η δήλωση προχώρησε κανονικά σε προσωρινή υπαγωγή.

 

-  Εφαρμόστηκε η έκπτωση του 10% στο πρόστιμο του 4014 και το ποσό που καλείται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης μέσω νέων  δόσεων είναι πλέον :

[(νέο πρόστιμο 4178) - (έκπτωση 10% επί του προστίμου του 4014)  -  (ότι έχει ήδη πληρωθεί από δόσεις και παράβολο του 4014)].

Οι νέες δόσεις υπολογίζονται σε 50 ευρώ το μήνα.

 

H παραπάνω διαδικασία αφορά δήλωση στην οποία ο ιδιοκτήτης είχε πληρώσει παραπάνω από το 30% στον 4014 και είχε αποπληρώσει ήδη πλέον των 2000 ευρώ σε δόσεις άρα το νέο παράβολο του 4178 είχε υπερκαλυφθεί.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε μια περίπτωση που έχω, σ ενα ακινητο με προσθήκη ορόφου συναδελφος είχε προτείνει επειδή υπήρχε υπόλοιπο συντελεστή μέσω του 4014 να πάνε με νομιμοποίηση και άδεια.

Τελικά ο πελάτης μου τσακώθηκε με τον συνάδελφο και μου ζητήθηκε να αναλάβω έγω την έκδοση αδείας.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω,είναι αν τελικά πάμε με 4178 και τακτοποίηση,το παράβολο που είχε πληρώσει ο πελάτης (1000 ευρώ) συνυπολογίζεται αν τελικά προβώ σε ρύθμιση με 4178?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε μια περίπτωση που έχω, σ ενα ακινητο με προσθήκη ορόφου συναδελφος είχε προτείνει επειδή υπήρχε υπόλοιπο συντελεστή μέσω του 4014 να πάνε με νομιμοποίηση και άδεια.

Τελικά ο πελάτης μου τσακώθηκε με τον συνάδελφο και μου ζητήθηκε να αναλάβω έγω την έκδοση αδείας.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω,είναι αν τελικά πάμε με 4178 και τακτοποίηση,το παράβολο που είχε πληρώσει ο πελάτης (1000 ευρώ) συνυπολογίζεται αν τελικά προβώ σε ρύθμιση με 4178?

Δεν θα κανεις νεα δηλωση! Θα ακολουθησεις την διαδικασια αλλαγης μηχανικου διαχειριστη δηλωσης αυθαιρετου μεσω του ΤΕΕ και θα αναλαβεις την παλια δηλωση του αλλου μηχανικου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Ε/Α 9 της Εγκ3, μπορεί να γίνει νέα δήλωση μετά από αίτηση στο ΤΕΕ.... πως; άγνωστο από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Έχω μία περίπτωση στην οπόια θέλω να κάνω αλλάγες κατά τη μεταφορά από 4014 σε 4178. Πρόκειται για δήλωση που ενώ είχε ολοκληρωθεί με το 4014 (έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά + σχέδια και ο ιδιοκτήτης πλήρωσε εφάπαξ το πρόστιμο) όμως θέλω να διορθώσω κάποια στοιχεία όπως να αλλάξω την ημερομηνία, τα m2 της παράβασης καθώς και από Υ.Δ. χώρων με μειωτικό συντελεστή να δηλώσω Υ.Δ.Κ.Χ..

Με άλλα λόγια καινούργια δήλωση...., γνωρίζω πως όταν ή διαδικασία είχε περραιωθεί με το 4014 απλά κάνεις τη μεταφορά, πληρώνεις το τέλος ανατπόδωσης και ολοκληρώνεται η διαδικασία αλλά όπως σας εξηγώ υπάρχουν ζητήματα. Ερωτήσεις:

 

1) Η προφανής. Είναι δυνατόν να αλλάξουμε τα στοιχεία μιας δήλωσης που έχει ολοκληρωθεί με το 4014? Δεν είναι σαν να λέω ότι δήλωσα συνειδητά αυθαιρεσίες με μικρότερο πρόστιμο την προηγούμενη φορα...

2) Σε περίπτωση που γίνεται φαντάζομαι πως εφόσον έχει καταβληθεί ήδη ένα ποσό αυτό συνψηφίζεται με το νέο πρόστιμο. σωστά?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση (επιτέλους) από το ΤΕΕ σε ερώτημά μου σχετικά με το παράνομο (κατά την άποψή μου) κλείσιμο του συστήματος του 4014:

 

Στο άρθρο 30, παρ. 2 και 3 του Ν. 4178/2013 αναφέρεται:

2. Για τις ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου και έχει περαιωθεί η διαδικασία αυτομάτως ή μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος.

3. Εκκρεμείς υποθέσεις διεκπεραιώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

 

Στο άρθρο 4 παρ. 3 της ΥΑ 2254/2013, αναφέρεται:

“3. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4014/2011 και δεν έχουν ολοκληρωθεί υπάγονται στις διατάξεις του Ν. 4178/4014 προκειμένου να ολοκληρωθούν.”

 

Το ποιες θεωρούνται περαιωμένες και ποιες εκκρεμείς υποθέσεις, αποσαφηνίστηκε με την Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013).

Σύμφωνα με την παράγραφο Β της Εγκυκλίου 3 του ΥΠΕΚΑ, δεν θεωρούνται εκκρεμείς υποθέσεις οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια και έχει καταβληθεί και το σύνολο του προστίμου. 

 

Στις δηλώσεις για τις οποίες είτε δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου είτε δεν έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια, μετά από αίτημα, απαιτείται η μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης υπαγωγής στο πληροφοριακό σύστημα κατά τις διατάξεις του Ν.4178/13 για την περαίωση της διαδικασίας. Το αίτημα υποβάλλεται  έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στο ν. 4178/2013.

 

Δείτε και το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 της παραπάνω Εγκυκλίου, ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ α/α 5 και 6 σε σχέση με τις ημερομηνίες υποβολής των δικαιολογητικών.

 

Απ'ότι έχω δει είναι ένα θέμα που έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε πολλούς συναδέρφους οπότε περιμένω τα σχόλιά σας για το σκεπτικό του ΤΕΕ.........

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση του ΤΕΕ ειναι μια μεγαλη μ!@$@#$κια!!!!

 

Δεν ειπε απολυτως τιποτα!!!!!!

Ειχα δικαιωμα μεχρι 30/9 να παω σε οριστικη υπαγωγη και να ανεβασω τα αρχεια??

Εκλεισε το συστημα νωριτερα??

 

Ε, αντε γ!#$#@!!!!

 

 

ΥΓ. Δεν εχω τετοιες περιπτωσεις, απλα εκνευριζομαι με τις απαντησεις/αντιγραφη νομων.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση (επιτέλους) από το ΤΕΕ σε ερώτημά μου σχετικά με το παράνομο (κατά την άποψή μου) κλείσιμο του συστήματος του 4014:

 

Στο άρθρο 30, παρ. 2 και 3 του Ν. 4178/2013 αναφέρεται:

2. Για τις ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου και έχει περαιωθεί η διαδικασία αυτομάτως ή μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος.

 

Στις δηλώσεις για τις οποίες είτε δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου είτε δεν έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια, μετά από αίτημα, απαιτείται η μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης υπαγωγής στο πληροφοριακό σύστημα κατά τις διατάξεις του Ν.4178/13 για την περαίωση της διαδικασίας. Το αίτημα υποβάλλεται  έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στο ν. 4178/2013.

 

Δηλ παίδες τι πιστεύετε!! 

Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν περιπτώσεις

 

που ο μηχανικός περαίωσε μεν τη διαδικασία εισαγωγής δικαιολ και σχεδίων

αλλά λόγω πληρωμής με δόσεις δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο

 

οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω

απαιτείται και πάλι η μεταφορά  στον 4178;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.