Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Όταν γίνει το 1. και πάει στην επόμενη υποβολή.

συμφωνώ κι εγώ. προκύπτει όμως ένα άλλο ερώτημα, τώρα που το λύσαμε αυτό.

γιατί δεν σου βγάζει αριθμό πρωτοκόλλου όταν θεωρείται ότι έχει υπαχθεί, και πρέπει να κάνεις και την επόμενη υποβολή;

Εγώ είμαι χαζός ή το σύστημα; τι νόημα έχει αυτός ο ρημαδο-αριθμός πρωτοκόλλου αφού υπάρχει ο α/α;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dorita... είσαι σίγουρη, οτι θα τις πας? Και τι θα γίνει με το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ?

 

Επίσης πάνω σε αυτό, εισφορές ΤΣΜΕΔΕ  υπερ δηλώσεων Ν.4178/13 έχετε ξεκινήσει να πληρώνετε?

του 13 προφανώς πρέπει να είναι όλα πληρωμένα.

του 14 λέμε ότι περιμένουμε κατάργηση

Link to comment
Share on other sites

dorita... είσαι σίγουρη, οτι θα τις πας? Και τι θα γίνει με το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ?

 

Επίσης πάνω σε αυτό, εισφορές ΤΣΜΕΔΕ  υπερ δηλώσεων Ν.4178/13 έχετε ξεκινήσει να πληρώνετε?

Link to comment
Share on other sites

μεταφερω τις δηλωσεις και λεω στους πελατες οτι πρεπει να  πληρωσουν το ποσοστο ανταποδοσης.  Εγω θα το πληρωσω??? ΦΕΜ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΕΕ των παλιων δηλωσεων τα ειχα πληρωσει εγω -αν και πολλοι συναδελφοι τα χρεωναν εξτρα  και δυστυχως ειχα πληρωσει και το τεε πριν αυτο καταργηθει  :sad:  )ΤΣΜΕΔΕ στις νεες δηλωσεις δεν εχω ακομα πληρωσει 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έστω αυθαίρετο υπόγειο στάθμης -2 (κάτω από το νόμιμο -1) ή στάθμης -1 (κάτω από το νόμιμο ισόγειο στάθμης 0)

με πραγματικά χαρακτηριστικά υπογείου (τελείως χωμένο) και πραγματική χρήση βοηθητική.

Εγώ μέχρι τώρα το έβαζα υπέρβαση βοηθητικού χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όμως, ένας συνάδελφος με έβαλε σε σκέψεις, με το επιχείρημα ότι και τώρα θα μπορούσε να το κάνει χωρίς συντελεστή.

Με την ίδια λογική, και αν είχαμε υπέρβαση του υπογείου χωρίς όμως αλλαγή της χρήσης σε κύρια, 

θα έπρεπε να το περνάμε στις λοιπές και όχι στις υπερβάσεις. Και η υπέρβαση κάλυψης τότε;

(στο πρώτο παράδειγμα δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης οπότε το ερώτημα είναι πιο καθαρό)

Εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω υπογειο που στην μια πλευρα εχει υψος 1,40 και στην αλλη 1,80 πως το λαμβανω,

α.ως υπογειο ολο οποτε δεν μετρα στην δομηση,

β. ως υπογειο μισο οποτε μετραει το μισο(αληθεια ποσο μισο ειναι?),

γ. ολο να μετραει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χωρίς να έχει σημασία η ουσία, αλλά για τους τύπους, στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ, στην ενότητα για τον 4178 αναφέρει τις τροποποιήσεις που έγιναν με διάφορους νόμους, αποφάσεις κτλ.

Στην δευτερη "παράγραφο" λοιπόν αναφέρει τις τροποποιήσεις με τον "ν. 4528/2014 "Διαδικασία Οριοθέτηση και ρυθμίσεις θεμάτων υδατορέματα - ρυθμίσεις Πολεοδομικής νομοθεσίας και άλλες διατάξεις"  (ΦΕΚ 94 Α').  Άρθρα σχετικά με το ν. 4178/13 : άρθρο 11 παρ. 9, άρθρο 14 παρ.α, άρθρο 20 παρ. 25,27, άρθρο 22 παρ. 11,12,13,14,21", όπου προφανώς απο αναγραμματισμό εννοεί τον ν. 4258/2014

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω υπογειο που στην μια πλευρα εχει υψος 1,40 και στην αλλη 1,80 πως το λαμβανω,

α.ως υπογειο ολο οποτε δεν μετρα στην δομηση,

β. ως υπογειο μισο οποτε μετραει το μισο(αληθεια ποσο μισο ειναι?),

γ. ολο να μετραει?

αν είναι υπόγειο βάσει αδείας, εγώ το παίρνω όλο υπόγειο.

αν είναι όλο αυθαίρετο, μετράνε ως υπόγειο τα δωμάτια που έχουν χαρακτηριστικά υπογείου στο σύνολό τους, και ως ισόγειο τα υπόλοιπα.

αν δηλαδή ήταν ένα δωμάτιο ενιαίο, για να θεωρηθεί υπόγειο θα έπρεπε να είναι. 

αν υποθέσουμε ότι είναι χωρισμένο στη μέση, αν το πίσω μισό έχει χαρακτηριστικά υπογείου παίρνει μειωτικό.

Από την πολεοδομία μου έχουν πει να μην χρησιμοποιώ τη θεωρητική γραμμή που προκύπτει από το ύψος υπογείου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.