Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

http://www.michanikos.gr/topic/37339-Ν41782013-Πραγματοποιούμενα-μεγέθη-μικρότερα-από-εγ/?p=640374

 

Όπου "κτίριο" βάλε "οριζόντια ιδιοκτησία". Επομένως ίσως να καλύπτεσαι να δώσεις βεβαίωση. Επίσης αν και στην σύσταση είναι όπως στην πραγματικότητα τότε είσαι πιστεύω ακόμη περισσότερο καλυμμένος αφού και ο νέος ιδιοκτήτης ξέρει ότι αγοράζει διαμέρισμα μικρότερου εμβαδού από την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαμερισματωση εχουμε μεταξυ ΟΙ

Αν μια ΟΙ επεκταθει στον διαδρομο  ή το αντιθετο,  δεν εχουμε διαμερισματωση

 

ειδικα ως προς την επεκταση   διαδρομου εντος διαμερισματος

το   διαμερισμα εγινε  "μικροτερο"...αυτο δεν αποτελει αυθαιρεσια...δεν αυξηθηκε....

 

 δεν αλλαξε χρηση  το "πωλουμενο"

..ο τοιχος υπηρχε, απλα μετατοπισθηκε

 

εχεις να δεις και τις ανοχες που επιτρεπει ο νομος...

 

οπότε, δινεις βεβαιωση με σημειωση του τι εγινε στις παρατηρησεις.

 

[εκτος εάν ο παυλος θεωρει οτι εχουμε αλλαγη χρησης τμηματος ...απο διαμερισμα σε...διαδρομο...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μιας και στο προηγούμενο ποστ έχω εκφράσει τα ίδια με την παρατήρηση ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεθεί λύση στην ανακολουθία επιφάνειας ανάμεσα σε αυτή της άδειας, της σύστασης και της υφιστάμενης κατάστασης.

Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί, όμως ενδεχομένως δεν παράγει τη λύση, αν ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του και να εξυπηρετηθεί ο κοινός πελάτης.

Αν μπορεί να μεταβιβάσει το διαμέρισμα με την υφιστάμενη επιφάνεια δεν το γνωρίζω.

Δημήτρη τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Απαιτείται τροποποίηση σύστασης προ μεταβίβασης;

Link to comment
Share on other sites

να απαντησω με ...ερωτημα

 

δλδ  με βαση το νομο

αν η μετακινηση τοιχου εχει γινει μεχρι και 20 εκ,  ή αν εχει αυξηθει το εμβαδον μεχρι -νομιζω- 5%..δεν υπαρχει αυθαιρεσια  ...???

 

Ολα αυτα ειναι, εν πολλοίς,  αυθαιρετες παραδοχες  στο νομο,  που ορισθηκαν για να δοσουν .... μεσοβεζικες "λυσεις" πολεοδομικης μορφης σε εμπραγματες υποθεσεις...

 

Επομενως, η μετακινηση πανω απο 20 εκ. δημιουργει αλλη ΟΙ ενω η μεχρι 20 εκ. ανηκει στην κατηγορια  "δεν πειραζει βρ' αδερφε..."???

 

Στο θεμα μας, θα προτεινα να μεταβιβασθει το διαμερισμα   με τα τμ που εχει απο το συμβολαιο.,  με μνεια οτι εχει γινει μικροτερο λογω μετατοπισης τοιχου

α] εντος των οριων ανοχης του νομου

β] ή εκτος οριων ανοχης αλλα δεν αποτελει αυθαιρεσια, αφου δεν το αυξανει....

 

Μετα θα εχουμε ενα διαμερισμα

- εμβαδου 100 τμ. συμφωνα με την αδεια και το συμβολαιο

- που πωληθηκε σαν 100 τμ. αλλά ειναι μικροτερο συμφωνα με τις σημειωσεις στην βεβαιωση

- και μετα θα γινει τροποποιηση της συστασης ωστε το μικροτερο να γινει μικροτερο και νομιμα..

 

[υγ.  αν κριθει αναγκαιο και απαραιτητο....δξ απο ποιούς]

 

παρανοια :sad:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος μπορεί να  αναγράψει ότι πωλείται ως 90 τμ, ενώ στη συσταση θα έχει 100 τμ?

Πραγματικά, όποιος το καταφέρει ας μας αναρτήσει απόσπασμα από το λεκτικό του συμβολαίου. 

Μήπως τελικά η τροποποίηση σύστασης οφείλει να προηγηθεί για να αποτυπώσει την υφιστάμενη κατάσταση; 

Link to comment
Share on other sites

το διευκρινισα ως εξης

 

Στο θεμα μας, θα προτεινα να μεταβιβασθει το  διαμερισμα  με τα τμ. που εχει απο το συμβολαιο,   με μνεια οτι εχει γινει "μικρότερο" λογω μετατοπισης τοιχου

α] εντος των οριων ανοχης του νομου

β]  ή  εκτος οριων ανοχης αλλα δεν αποτελει αυθαιρεσια, αφου δεν το αυξανει....

Μετα θα εχουμε ενα διαμερισμα

- εμβαδου 100 τμ. συμφωνα με την αδεια και το συμβολαιο

- που πωληθηκε σαν 100 τμ. αλλά ειναι μικροτερο συμφωνα με τις σημειωσεις στην βεβαιωση"

 

Επειδη  τα 100 τμ. του συμβολαιου που εχει μεταγραφει, δεν αλλαζουν.

Θα γινει η τακτοποιηση με την σημειωση σε τι αφορα.

και μετα

ειναι   πιθανον  να γινει τροποποιηση της συστασης

[που εξαρταται απο πολλους παραγοντες]

 

κατ εμε δεν απαιτειται, αφου η τακτοποιηση και η βεβαιωση αποτελουν προαπαιτουμενα για την μεταβιβαση.

Εάν ομως ολοι οι ιδιοκτητες επιθυμουν  μπορουν να κανουν τροποποιηση της συστασης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή μου δημιούργησε αμφιβολίες ένας συνάδελφος σε μια συζήτηση που είχαμε, θα ήθελα τους προβολείς σας, μήπως και άλλαξε κάτι και δεν το πήρα είδηση :

 

Έχω στο ισόγειο ένα διαμέρισμα (ο πελατης μου) και ένα κλειστό χώρο στάθμευσης, ο οποίος έχει τακτοποιηθεί ως κατοικία με τον 3843.

Στην πραγματικότητα το διαμέρισμα του πελάτη μου, έχει πάρει λίγο χώρο από το κλειστο-τακτοποιημένο διαμέρισμα, και έχει μεγαλώσει. Δηλαδή έχω 2 ιδιοκτησίες που ανήκουν ξεχωριστα σε 2 αδέρφια (οριζόντιες ιδιοκτησίες).

Εδώ έχω διαμερισμάτωση.

 

Επίσης, ο πελάτης μου έχει κλείσει 2 ημιυπαίθριους του και το ίδιο έχει κάνει το όμοιο διαμέρισμα από πάνω (που ανήκει στον 3ο αδερφό, δηλαδή άλλη οριζόντια ιδιοκτησία). 

 

- Μπορώ να καταθέσω για τον πελάτη μου μια δήλωση τακτοποίησης, και να δηλώσω τη διαμερισμάτωση ως 1 παράβαση (με συνεναιση και του άλλου αδερφού για το δικο του διαμέρισμα που μικρυνε) και ως ξεχωριστή παράβαση το κλείσιμο του ημιυπαίθριου?

 

- Ο άλλος αδερφός από πάνω που έχει κλείσει και αυτός τους ιδιους 2 ημιυπαίθριους, πρέπει να κάνει ξεχωριστή δήλωση?

 

- Μπορώ να κάνω 1 δήλωση για όλο το κτίσμα? Με 1 διαμερισμάτωση + 1 παράβαση για τους ημιυπαίθριους?

Link to comment
Share on other sites

[αν καταλαβα καλα το ερψτημα...]

 

Στο ισογειο, αυτο που μεγαλωσε σε βαρος της ΘΣΑ και ηδη διαμερισματος τακτοποιειται με διαμερισματωση

και καλυπτει και τους δυο..

 

Στον όροφο. η τακτοποιηση ΗΧ δεν ειναι διαμερισματωση.  Οι ΗΧ ανηκουν ηδη εξ αρχης στο διαμερισμα  σαν δικη του παραβαση.

 

Διαμερισματωση θα ειχες στον οροφο αν ειχε μετακινηθει   η μεσοτοιχια μεταξυ των διαμερισματων [αλλά δεν ειπες οτι προκειται περι αυτου]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαμερισμάτωση έχω μόνο στο ισόγειο.

 

Κλείσιμο ημιυπαίθριων έχω σε ένα διαμέρισμα στο ισόγειο και στο ακριβώς ίδιο διαμέρισμα από πάνω στον όροφο. Έχουν κλείσει τους ίδιους ημιυπαίθριους. 

 

Μπορώ να κάνω 1 δήλωση για όλους (ισόγειο + όροφος) ή :

- 1 δήλωση με διαμερισμάτωση + 1 λοιπή παράβαση (ημιυπ.)...για το ισόγειο και

- 1 δήλωση με 1 λοιπή παράβαση (ημιυπ.)...για τον όροφο?

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια διαμερισματωση στο ισογειο...παει ξεχωριστη παραβαση....αφορα και τους δυο, με 500 ευρω

 

καθε ενας θα τακτοποιησει τις  υπολοιπες  αυθαιρεσιες..για τις δικες του ΟΙ, με μια αιτηση

με τους δικους του μειωτικους συντελεστες που τυχον εχει.

 

υγ

γνωμη μου ηταν παντα οτι, δεν μπερδευουμε τους  ιδιοκτητες  σε  διαφορες  ανεξαρτητες  οριζοντιες  ιδιοκτησιων  

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.