Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Faethon αυτό το 2ο που γράφεις είναι όλο το ζουμί. Πως το βλέπει ο καθλένας. Για να μην ξαναποστάρω επαναλαμβάνω ότι κατά τη γνώμη μου χρειάζεται διευκρίνηση. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

 

Για το 4ο που λες...Καλά πόσοι μηχανικοί δεν βάζουν το ΤΣΜΕΔΕ , ΦΕΜ στον πελάτη ? Δεν σου λέω εάν είναι σωστό ή όχι. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου.

Έχω εκδόσει οικοδομική άδεια.Έχω πληρώσει το ΦΕΜ στην εφορία συμπληρώνοντας το αντίστοιχο έντυπο.Τωρα για να κόψω ΑΠΥ στον ιδιώτη πελάτη τι κάνω;Συμπληρώνω το καθαρό ποσό της μελέτης-επίβλεψης και υπολογίζω το φπα το οποίο το αποδίδω και στη τριμηνιαία δήλωση;Στην ίδια ΑΠΥ αναγράφω ότι έχει παρακρατηθεί φόρος 10% χωρίς να το συμπεριλαμβάνω στην αξία όπως κάνω με το 23% του ΦΠΑ;;

 

Έτσι όμως είναι σα να πληρώνω δύο φορές μέρος του ΦΠΑ εξαιτίας του ΦΕΜ, έτσι δεν είναι;Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως επειδή θεωρητικά παίρνω πίσω το ποσό του ΦΕΜ στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

στη πρώτη ερώτηση ναι στην δεύτερη όχι.

@pano επειδή έχω κάνει πολλές ερωτήσεις για να κάνω κατανοητούς τους προβληματισμούς μου, μπορείς να είσαι περιγραφικός προς αποφυγή παρεξηγήσεων;

Το ΦΕΜ δεν το αναγράφω καν στη θέση της αξίας αλλά στη θέση περιγραφή εργασιας μονο;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΕΜ (4%, 10%) δεν τα αναγράφεις πουθενά στην απόδειξη

Η απόδειξη θα αναγράφει την καθαρή αμοιβή σου (μελέτης + επίβλεψης, επί της οποίας υπολόγισες το ΦΕΜ), το ΦΠΑ επ' αυτής και το συνολικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Για να απλοποιήσεις τα πράγματα (και στο μυαλό σου και στην πράξη) μη γράφεις τίποτα περί ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Να μη γράψεις τίποτα περί ΦΕΜ λέω κι εγώ. Σαφέστατα και δεν απαιτείται. Και δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνουμε την ΑΠΥ "έκθεση ιδεών".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή πραγματικά έχω μπερδευτεί , ας μου απαντήσει κάποιος τι γίνεται στις παρακάτω περιπτώσεις:

Για έκδοση σχεδίων προκειμένου να χορηγηθεί βεβαίωση κύριας χρήσης απο πολεοδομία ,ειμαι υποχρεωμένος να αποδώσω ΦΕΜ 10%??(το ποσό της ΑΠΥ δεν ξεπερνα τα 300Ε)Επισης για ΑΠΥ με αιτιολογία διεκπαιρέωση φακελου στην πολεοδομία απαιτείται ΦΕΜ??

Η εντύπωση που έχω ειναι πως δεν απαιτείται σε καμία απο τις 2 παραπάνω περιπτώσεισ ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.