Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

 

...Το περίεργο της υπόθεσης και αυτό που με εξέπληξε είναι ότι οι άδειες βγήκαν μαζί έχουν ακριβώς την ίδια ημερομηνία πάνω, έχουν συνεχόμενο αριθμό αδείας και πρωτοκόλλου πάνω και γενικά όπως ξαναείπα έχουν τα ίδια στατικά (κοινή μελέτη για έναν ενιαίο χώρο) και κοινή κάτοψη για έναν ενιαίο χώρο.....

....

 

Η εν ισχύ άδεια είναι αυτή που έχει τον μεγαλύτερο αύξοντα αριθμό ακόμα και αν εκδόθηκαν 2 την ίδια ημέρα αρκεί φυσικά και οι δύο να αφορούν το ίδιο οικόπεδο.

Με αυτή λοιπόν πας και κάνεις τις όποιες συγκρίσεις ή αλλαγές 

 

Για ποιο λόγο το έκαναν τότε, ψαξτ τα αυγό και κούρεφτο, δεν θ βγάλεις άκρη

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Didonis και οι δύο είναι σε ισχύ αφού η κάθε μία περιγράφει στην ουσία διαφορετικό πράγμα! 50 τμ η καθεμία από ένα σύνολο 100τμ ... 2 φάκελοι, 2 στελέχη αδείας, 1 σχέδιο και 1 μελέτη στατικών

Link to comment
Share on other sites

προφανώς σήμερα θα έβγαινε μία άδεια με δύο ιδιοκτήτες

μπορεί για λόγους ιδιοκτησιακούς και "καθαρών λογαριασμών" όπως είπες να βγάλανε δύο άδειες και η πολεοδομία το δέχτηκε (ήτανε και φρέσκος ο ΓΟΚ '55  :mrgreen:  :mrgreen: )

(τώρα με ενιαίο Φ.Ο. είναι κουφό αλλά δεν σε απασχολεί)

υπάρχουν και άδειες της παλιάς εποχής (που δεν "παίζανε ημιυπαίθριοι) με μισό κτίριο, μεγαλύτερο (ολόκληρο) Φ.Ο. και ένδειξη "μελλοντικό" ή "αδιαμόρφωτο" (το οποίο ενδεχομένως να έχει φτιαχτεί και χωρίς νέα άδεια)

για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι σήμερα και από το δήμο που ρώτησα μου είπαν ότι θα το δεχτούν.. Απλά θέλω να δω και αύριο τι θα μου πουν στην πυροσβεστική, αν και θεωρώ πως και εκεί θα είμαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

 

σε KYE υπάρχει εξωτερικό WC εφαπτόμενο στο κατάστημα. Η πόρτα του WC βλέπει κατευθείαν στην αυλή του καταστήματος, η οποία δεν έχει χρήση συνάθροισης κοινού. Απαιτείται προθάλαμος WC σε αυτή την περίπτωση;

Υπάρχει πρόβλημα γιατί ούτε εξωτερικά μπορεί να γίνει επέκταση (χρειάζεται άδεια), ούτε εσωτερικά καθώς είναι μάλλον φέρων ο ενδιάμεσος τοίχος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σε KYE υπάρχει εξωτερικό WC εφαπτόμενο στο κατάστημα. Η πόρτα του WC βλέπει κατευθείαν στην αυλή του καταστήματος, η οποία δεν έχει χρήση συνάθροισης κοινού. Απαιτείται προθάλαμος WC σε αυτή την περίπτωση;

Υπάρχει πρόβλημα γιατί ούτε εξωτερικά μπορεί να γίνει επέκταση (χρειάζεται άδεια), ούτε εσωτερικά καθώς είναι μάλλον φέρων ο ενδιάμεσος τοίχος. Ευχαριστώ

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση συναδέλφου απο το υγειονομικο του ειπαν οτι το wc δεν μπορει να ειναι εκτος κτιριου, δλδ πρεπει να βρίσκεται εντος του καταστηματος με αμεση εσωτερικη επικοινωνια.

 

Επισης, λογικα γιατι να μην απαιτείται προθαμος? Λογικα ναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ήθελα να ρωτήσω. Για να μεταβιβασθεί η άδεια λειτουργίας εστιατορίου από τον πατέρα στο γιο, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί (χαρτιά κτλ) και πού εμπλέκεται ο μηχανικός;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα καλύτερο στο Τμήμα αδειοδοτήσεων του Δήμου

(παλιά ήταν απλή η διαδικασία τέτοιας περίπτωσης.

Τώρα χάσαμε το μπούσουλα απο τις πολλές απλοποιήσεις 

..Πάμε από τη μια νέα ΚΥΑ ..σε μια άλλη ...ΝΕΑ ΚΥΑ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

..Πάμε από τη μια νέα ΚΥΑ ..σε μια άλλη ...ΝΕΑ ΚΥΑ)

 

σωστα

εχουμε την παληα...την νεα...την νεωτερη και την...κυοφορουμενη :smile:

 

ΚΑΝΑ τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλού οπότε θα ποστάρω εδώ μια ερώτηση.

Έχω δύο καταστήματα διαφορετικών ιδιοκτητών (δύο αδελφών) που συνενώθηκαν λειτουργικά κατά το παρελθόν με καθαίρεση της μεσοτοιχίας και λειτούργησαν έτσι για πολλά χρόνια. Τώρα αλλάζει η επιχείρηση και απαιτείται νέα άδεια λειτουργίας. Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία, μπορώ να του δώσω τη βεβαίωση περί νόμιμου χώρου κύριας χρήσης; Ή κάνω έλεγχο νομιμότητας με 4178; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.