Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε περίπτωση απαλλαγής από αμοιβή για τακτοποίηση ημιυπαιθρίου του δικού μας σπιτιού (περίπτωση 1) τι γίνεται? οκ παίρνουμε απαλλαγή από το τεε. του πληρώνουμε το 2% και ολα τα υπερ ΕΜΠ κ.λ.π στην εθνική... για την απαλλαγή από το φεμ (εφόσον δεν υπάρχει προϋπολογισμός και εφόσον δεν είναι άτυπη δωρεά προς τρίτο) τι κάνουμε? χρειάζεται να πάμε στην εφορία? ξέρει κανείς?

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση και να αναρτάτε τα ερωτήματά σας στο σωστό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dix e6

 

Κατέβασε τις οδηγίες του ΤΕΕ , τα έχει βήμα βήμα.

 

Πρόσεξε μόνο ότι αν θες να πέσεις στα ελάχιστα θα διαλέγεις ωριαία απασχόληση με 5 ώρες αν είσια κάτω 10ετίας και 3,34 ώρες αν είσαι μεταξύ 10 και 20ετίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

freecat, στην περίπτωση δωρεάς αμοιβής υποβάλεις "μηδενικό" ΦΕΜ. Νομίζω οτι στην περίπτωση απαλλαγής, υπάρχει αντίστοιχη διαδικασία. Στο δικαστικό τμήμα του ΤΕΕ θα ξέρουν να σου πουν και σε συμβουλεύω να ρωτήσεις καλύτερα εκεί παρά στην εφορία.

Πρόσεξε μόνο γιατί νομίζω οτι τη διαδικασία της απαλλαγής (όχι της δωρεάς) μπορείς να την κάνεις μόνο μια φορά στη ζωή σου και ίσως να μην αξίζει να "χρησιμοποιήσεις" αυτή την ευκαιρία για την τακτοποίηση Η/Χ που είναι μικρό το ποσό. Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη γι'αυτά, ρώτα στο ΤΕΕ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε...

Κατέβασε τις οδηγίες του ΤΕΕ , τα έχει βήμα βήμα.

Στις αμοιβες υπολογισμου του ΤΕΕ στο τέλος δηλωνεις και τον ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστής μου επιμένει ότι η απόδειξη πρέπει να αναφέρει ένα αφμ... επομένως πώς θα κόψουμε φεμ με 2 αφμ?

Link to comment
Share on other sites

freecat, στην περίπτωση δωρεάς αμοιβής υποβάλεις "μηδενικό" ΦΕΜ. Νομίζω οτι στην περίπτωση απαλλαγής, υπάρχει αντίστοιχη διαδικασία. Στο δικαστικό τμήμα του ΤΕΕ θα ξέρουν να σου πουν και σε συμβουλεύω να ρωτήσεις καλύτερα εκεί παρά στην εφορία.

Πρόσεξε μόνο γιατί νομίζω οτι τη διαδικασία της απαλλαγής (όχι της δωρεάς) μπορείς να την κάνεις μόνο μια φορά στη ζωή σου και ίσως να μην αξίζει να "χρησιμοποιήσεις" αυτή την ευκαιρία για την τακτοποίηση Η/Χ που είναι μικρό το ποσό. Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη γι'αυτά, ρώτα στο ΤΕΕ καλύτερα.

 

Επειδή μου έτυχε περίπτωση να κάνω και εγώ δωρεά αμοιβής, έμαθα ότι "μηδενικό" ΦΕΜ υποβάλλεις μόνον εάν η αμοιβή δωρίζεται σε συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού και αυτό κατά την γνώμη του επόπτη της αντίστοιχης ΔΟΥ. Εγώ πάντως αναγκάστηκα και το πλήρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.