Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλος που του έκανα ρύθμιση ΗΥΧ και φυσικά δεν πήρα αμοιβή. Τόσο το δικαστικό του ΤΕΕ όσο και η ΔΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με ενημέρωσαν ότι δεν αποδέχονται μηδενικό ΦΕΜ γιατί δεν έχω 1ο βαθμό συγγένειας με τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστής μου επιμένει ότι η απόδειξη πρέπει να αναφέρει ένα αφμ... επομένως πώς θα κόψουμε φεμ με 2 αφμ?

 

Σωστά επιμένει ο λογιστής σου. Την απόδειξη και το ΦΕΜ ασφαλώς σε ένα πρόσωπο-ΑΦΜ θα τα κόψεις. Στο σύστημα αμοιβών όμως, να υπάρχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που του έκανα ρύθμιση ΗΥΧ και φυσικά δεν πήρα αμοιβή. Τόσο το δικαστικό του ΤΕΕ όσο και η ΔΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με ενημέρωσαν ότι δεν αποδέχονται μηδενικό ΦΕΜ γιατί δεν έχω 1ο βαθμό συγγένειας με τον ιδιοκτήτη.

 

εννοείται πως οι φιλίες δεν έχουν σχέση με την απαλλαγή αμοιβής...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά επιμένει ο λογιστής σου. Την απόδειξη και το ΦΕΜ ασφαλώς σε ένα πρόσωπο-ΑΦΜ θα τα κόψεις. Στο σύστημα αμοιβών όμως, να υπάρχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες.

¨

τώρα θα ρωτήσω και παρακαλώ μην με βγάλετε εκτός θέματος !!!

αυτό ισχύει για περιπτώσεις ανέγερσης... σε περίπτωση τακτοποίησης η.χ. που οι πολεοδομίες επιμένουν να παρουσιάζουμε έναν εκ των ιδιοκτητών και όχι όλους, τι κάνουμε?

στις αμοιβές του τεε κάνουμε γαργάρα τους υπόλοιπους?

 

....

Πρόσεξε μόνο γιατί νομίζω οτι τη διαδικασία της απαλλαγής (όχι της δωρεάς) μπορείς να την κάνεις μόνο μια φορά στη ζωή σου και ίσως να μην αξίζει να "χρησιμοποιήσεις" αυτή την ευκαιρία για την τακτοποίηση Η/Χ που είναι μικρό το ποσό. Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη γι'αυτά, ρώτα στο ΤΕΕ καλύτερα.

 

το ΤΕΕ σημερα μου ειπε οτι την απαλλαγη την χρησιμοποιείς οσες φορες θες ...

Link to comment
Share on other sites

ναι, τακτοποιείς για 40 χρόνια την αποθήκη σε άλλη χρήση .η πολεοδομία από τι γνωρίζω δεν δίνει βεβαίωση κύριας χρήσης αλλά βεβαίωση ότι ο χώρος τακτοποιήθηκε. οπότε πρέπει να προσέξεις τι ζητούν στον φορέα που θα σου δώσουν άδεια λειτουργίας για το κατάστημα(αν είναι π.χ. υγειονομικού ενδιαφέροντος)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με τον ιδιοκτήτη και δεν ειχα καταλάβει εγώ καλα.

 

θέλει να κάνει μεταβίβαση σε ένα κατάστημα και του ζητάνε βεβαίωση για αλλαγή κύριας χρήσης. αυτό δεν εχει καμία σχέση με τον νόμο για τακτοποίηση η/χ κτλ. σωστα;

 

εγω στην προκειμένη περίπτωση τι κάνω; μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.