Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει, ποιο είναι το ποσό της αμοιβής του μηχανικού για τακτοποίηση ημιυπαίθριου χώρου με το Ν.3843/2010, και πόσο οι φόροι? Ποια η διαδικασία για να αποδείξουμε στην Πολεοδομία το ποσό της αμοιβής? Με κατάθεση στην Εθνική τράπεζα-φεμ-τσμεδε?

 

Με μια αναζήτηση θα έβρισκες όλα όσα ζητάς...έχει συζητηθεί πάρα πολύ το θέμα του 3843....

Χοντρικά...κατώτατη 232,53 + ΦΠΑ, ΦΕΜ 10%, ΤΣΜΕΔΕ 2%, ΕΜΠ 1% (επί της καθαρής αμοιβής χωρίς ΦΠΑ)....

Κάνεις υπολογισμό της αμοιβής στο ΤΕΕ, μέσω του συστήματος αμοιβών του, εκτυπώνεις την εντολή πληρωμής και με αυτή και τα έντυπα της ΕΤΕ πας τράπεζα καταθέτεις, και το αντίγραφο κατάθεσης της αμοιβής και των κρατήσεων το επισυνάπτεις στον φάκελο της πολεοδομίας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι γνωριζει καποιος ποια ειναι η αμοιβη μας οταν κανουμε το ιδιο μας το σπιτι, τα πληρωνουμε ολα κανονικα, βεβαια απο μια τσεπη στην αλλη θα ειναι αλλα κατι ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και ΠΑΡΑΒΟΛΟ πανε αερα ........:confused:

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι γνωριζει καποιος ποια ειναι η αμοιβη μας οταν κανουμε το ιδιο μας το σπιτι, τα πληρωνουμε ολα κανονικα, βεβαια απο μια τσεπη στην αλλη θα ειναι αλλα κατι ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και ΠΑΡΑΒΟΛΟ πανε αερα ........:confused:

 

ατυπη δωρεα αμοιβης στην εφορια.

απλα βαζεις το ονομα σου...

ετσι νομιζω.

 

μαζι με τον τιτλο ιδιοκτησιας,

τα πας στο Τεε και σου δινουν

απαλλαγη.

 

πληρωνεις μονο ΤΣΜΕΔΕ και ισως ΦΕΜ

 

επειδη ετοιμαζω και εγω κατι τετοιο,

αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν επιτρέπονται τα σχόλια στο παραπάνω post του tro-ma-ktiko.

Να δούμε τι θα γινόταν εάν ένας ιδιότης πήγαινε στο δικαστήριο και έλεγε:

"Μα αφού μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, τι τον θέλω τον δικηγόρο?"

 

Τέρμα το offtopic. Στο θέμα των αμοιβών:

 

Γνωρίζει κανείς εάν ισχύει κάτι παρόμοιο με την προσαύξηση εκτός έδρας και για την τακτοποίηση?

Πάντως τα προγράμματα αμοιβών δεν υπολογίζουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

[off topic] Στο τρομακτικό έχουν email. Τους στέλνεις αυτό που θες να πεις, στέλνεις και την σχετική παραπομπή και το δημοσιεύουν [/off topic]

 

Στο θέμα μας. Η ελάχιστη αμοιβή είναι ΜΟΝΟ για την τεχνική έκθεση. Τα υπόλοιπα τα χρεώνεις όπως προβλέπεται για τον χρόνο που θα χρειαστείς, δηλαδή για την διεκπεραίωση στις υπηρεσίες, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ετοιμαζω ΦΕΜ για αυριο και μου προεκυψε απορία...

Γραφουμε κάπου πάνω στο εντυπο ποσα ειναι τα τετραγωνικα του H.X. που τακτοποιούνται?

Εχω φτασει στα στοιχεία εργου που εχει τα πλαίσια για τα εμβαδα και κολλησα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

Στο θέμα μας. Η ελάχιστη αμοιβή είναι ΜΟΝΟ για την τεχνική έκθεση.

 

Ωραία όλα αυτά τα ρομαντικά, αλλά στην πράξη μάλλον τα πράγματα είναι διαφορετικά! Αλλιώς δεν εξηγείται το ότι με παίρνουν συχνά-πυκνά τηλέφωνο πλέον για τακτοποιήσεις και μόλις με τα χίλια ζόρια και τις απαραίτητες "σάλτσες" τους δώσω την ελάχιστη, σχεδόν μου κλείνουν το τηλέφωνο στα μούτρα!

Θα ήθελα να ήξερα τι "μαγικά" κάνετε πάλι ρε συνάδελφοι στο λάου-λάου και στα μουλωχτά!*

 

 

* Εντάξει θα εξαιρέσω τους εδώ συνομιλητές, αλλά κάποιοι από το σινάφι (και μάλλον είναι πάρα πολλοί) τις κάνουν τις κουτσουκέλες τους πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είμαι εκτός topic συγγνώμη αλλά για 33.17τ.μ ημιυπόγειου με τιμή ζώνης για μονοκατοικία 570€/τ.μ. πως υπολογίζω το πρόστιμο? Ευχαριστώ πολύ αν και θα το ψάξω παράλληλα μήπως έχει αναρτηθεί κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.