Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Να παραθέσω και εγω μια ερώτηση.

Ξέρει κανείς αν για ιδιοκτησία που έχει στο όνομα του ο μηχανικός ή α' βαθμός συγγένειας προβλέπεται μηδενική αμοιβή για τακτοποίηση η/χ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. ένας πελάτης έχει ένα υπόγειο(βοηθητική χρήση) το οποίο έχει εσωτερική διαμόρφωση με τοιχοποιία και αποτελείται από πολλούς χώρους αποθηκευτικούς. το υπόγειο συνδέεται με εσωτερική σκάλα με την κατοικία του. όλα αυτά φαίνονται στο σχέδιο της αδείας. η κατοικία του είναι πρώτη κατοικία.

αυτός έχει φτιάξει τζάκι σε έναν χώρο, σε άλλον έχει βάλει ντουλάπες και σε έναν τρίτο έχει φτιάξει wc. ο υπόλοιπος χώρος είναι όπως και στο σχέδιο οπότε σαν τετραγωνικά θα δηλωθούν μόνο αυτά στα οποία έχει γίνει παρέμβαση από αυτόν? δηλ οι 3 αυτοί χώροι? επίσης ποιό ποσοστό θα πάρουμε για το πρόστιμο???? αυτό της πρώτης κατοικίας ή αυτό της άλλης κατοικίας???

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

δές εδώ .

 

 

Ευχαριστώ.

Θα το εκτυπώσω και θα πάω στο ΤΕΕ να ρωτήσω λεπτομέρειες, να είμαστε σίγουροι..

Link to comment
Share on other sites

dboris

αν σε κατατόπισαν οι προηγούμενοι φίλοι και κατάλαβες, οκ

 

Αλλιώς πιο απλά για ρύθμιση 3843/2010 που ενδιαφέρεσαι

1. αίτηση μηχανικού (η πρώτη φόρμα που βλέπεις στο http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=109 αφού κάνεις download)

2. την τέταρτη φόρμα (Υπεύθ.δήλ. συμπληρώνεται από ιδιοκτήτη) απλά εκεί που λέει ''κύριος του οικοπέδου '' βάζεις ''κύριος του διαμερίσματος'' ή ό,τι άλλο.

3.Την πέμπτη φόρμα (υπεύθυνη δήλ. που συμπληρώνεις εσύ)

4.πας εφορία παίρνεις 2 εντυπα 'άτυπης δωρεάς' (αν 2 συνιδιοκτήτες, παίρνεις 4, δηλαδή 2 για τον καθένα) συμπληρώνονται υπογράφονται, ξανά εφορία τα καταθέτεις σφραζίζονται παίρνεις το ένα (βγάλτο και μία φωτοτυπία).

 

Και όλα μαζί 1., 2., 3., 4. , (πλην φωτοτυπίας) τα καταθέτεις στον αρμόδιο δικηγόρο του τεε, στα δίνει πίσω, τα πηγαίνεις στο ταμειο (του τεε) πληρώνεις κρατηση τεε (δε τη γλυτώνεις) και εκεί παίρνεις ένα χαρτι-βεβαίωση, αν θυμάμαι καλά διπλότυπο είναι, και αυτό που έχει τη σφραγίδα 'Βεβαίωση' το βάζεις στο φάκελο με τα άλλα δικαιολογητικά. Την φωτοτυπία της άτυπης δωρεάς που σου είπα βαλε την και αυτήν μέσα στα δικαιολογητικά (εμένα μου το ζήτησαν στην πολεοδομία για απαλλαγή από το ΦΕΜ, δε σε καλύπτει η βεβαίωση προφανώς) πλερώνεις και το τσμέδε στην εθνική το βάζεις κι αυτό στο φάκελο και είσαι έτοιμος για υποβολή φακέλου. Δε νομίζω να ξέχασα τίποτα!

- Οπότε η ουσία είναι: απαλλάσσεσαι από το φ.π.α. και το φ.ε.μ. (και την κατάθεση αμοιβής που θα έπαιρνες βέβαια πίσω), τεε, τσμεδε πληρώνεις.

- Επιβαρύνεσαι με το χρόνο και το τρέξιμο αν δεν ξέρεις (εγώ αν και πήρα 2 φορές για ενημερωση τι χρειάζεται πριν ξεκινήσω τη διαδικασία όλη, ουτε τα μισά των μισών δε σου λένε, ασάφειες, στο περίπου, έστω τι χαρτιά θέλει επ ακριβώς και το πού τα βρίσκεις, και τελικά τρέχεις κι έτσι μαθαίνεις).

Εσύ όμως αν κάνεις αυτά πιστεύω να ξεμπερδέψεις με τη μία. Ελπίζω να βοήθηθείς!!!

(Κάποιος μηχανικός μου είπε ότι υπάρχει πλαφόν στις πόσες τέτοιες απαλλαγές μπορείς να κάνεις, αν και μου φάνηκε κουλό δε νομίζω να ισχύει.Αν θες ρώτα κάτι επ' αυτού.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα δηλωθούν μόνο αυτά στα οποία έχει γίνει παρέμβαση από αυτόν? δηλ οι 3 αυτοί χώροι?

 

ναι (εκτός κι αν δεν θέλει να τα βάλει και τα 3 στην ρύθμιση π.χ. ο χώρος με τις ντουλάπες είναι ...κάπως ανεξάρτητος; περνιέται για αποθήκη; (=βοηθητικός χώρος) ή λειτουργεί ενιαία με το καθιστικό με το τζάκι κλπ; )

 

επίσης ποιό ποσοστό θα πάρουμε για το πρόστιμο???? αυτό της πρώτης κατοικίας ;

 

ναι

 

((είμαστε σε λάθος τόπικ...))

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλή απάντηση δεν θα μπορούσα να πάρω.

Ευχαριστώ..

 

 

Π.Σ. αυτό με το πλαφόν αν ισχύει είναι για γέλια..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

είμαι νέα μηχανικός και προσπαθώ να υπολογίσω το καθαρό κέρδος από τακτοποίηση Η/Χ με την ελάχιστη αμοιβή. Μέχρι τώρα έχω καταλάβει τα εξής:

Αμοιβή μηχανικού: 232,53 €

Φ.Π.Α (23%): 53,48 €

Φ.Ε.Μ (10%): 23,25 €

ΤΣΜΕΔΕ (2%): 4,65 €

Ε.Μ.Π (1%): 2,33 €

Χαρτόσημο

(2,4% του Ε.Μ.Π): 0,06 €

Χαρτόσημο

(2,4% του ΤΣΜΕΔΕ ): 0,11 €

 

Σύνολο κρατήσεων που βαρύνουν τον μηχανικό (ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ,χαρτόσημα): 30,40€

Σύνολο κρατήσεων που βαρύνουν τον πελάτη (αμοιβή+ΦΠΑ): 286,01€

 

Καθαρό κέρδος μηχανικού: 232,53-30,40= 202,13€

 

Σωστά τα υπολογίζω ή υπάρχουν και κρατήσεις από την ΕΤΕ και το ΤΕΕ, και αν ναι πόσες είναι αυτές;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.