Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

συναδερφε δεν μπορεις να την αφαιρεσεις απο την δομηση πλεον.

Υπάρχει έγγραφο για αυτήν την περίπτωση που άλλες πολεοδομίες το δέχονται και άλλες όχι. Το θέμα είναι πάντως ότι μόνη η σκάλα δεν τακτοποιείται.

 

γενικα τρυπες που εκλεισαν πως τακτοποιουνται;

εσεις μεζονετες με δυο δωματια και μια τρυπα - που τελικα εγινε και αυτη δωματιο δεν σχεδιαστε ποτε...;

 

Φωταγωγοί, τρύπες εντός περιγράμματος τακτοποιούνται κανονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

1.τελικά μπαίνει το καθαρό δάπεδο και οι περιμετρικές τοιχοποιοίες τής άδειας αφαιρούνται;

2.στο σπίτι μου μέσα στο μπάνιο μόνο πάνω απο την μπανιέρα υπάρχει παταράκι για τον θερμοσίφωνα 1.0Χ1.7 με ύψος μόλις 50cm.Αυτό χρειάζεται να μπεί στην ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ jbosdas για την άμεση απαντησή σου.Έτσι πιστεύω και εγώ

 

Στό μέλλον στίς μεταβιβάσεις, αν π.χ ένα κλειστό γκαράζ πού είναι 20τ.μ έχει τακτοποιηθεί σε κατοικία και επειδή έχουν αφαιρεθεί οι τοιχοποιοίες έχει τακτοποιήσει 18τ.μ πού είναι το καθαρό δάπεδο ,ποιά είναι η γνώμη σας θα υπάρξει πρόβλημα ;

Προσωπική μου γνώμη όχι γιατί η μεταβίβαση θα αφορά τα 20τ.μ και γιά αυτά πού είναι περισσότερα θα πληρωθεί ο αναλογούν της μεταβίβασης φόρος όποτε γιατί να τούς νοιάζει η πολεοδομική τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

τωρα πλέον αντιδρούν και οι νομαρχίες...(για τις υπερωρίες βεβαια) και προτεινουν "επιμήκυνση προθεσμιας"

http://www.enae.gr/nea.asp?NewsYear=2010&id=1113

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την παράταση

γιατί να πληρώνουμε υπερωρίες ή νέες προσλήψεις "πράσινων" παιδιών

και να μη δοθεί παράταση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προχθές στην Παλλήνη, μου έδωσαν ημερομηνία για παραλαβή αντιγράφων φακέλου (άδειας μετά το 1996 μάλιστα), 23/7! Και έτρεχαν σαν τα ποντίκια οφείλω να πω. Ένα χρόνο παράταση θέλει η ιστορία αυτή. Χωρίς υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν προλαβαίνουν γιατί κουράζονται!!!

 

Ας πούμε στην Αγία Παρασκευή σου λένε έλα μετά από 10 μέρες, γιατί δέχονται 3 μέρες την βδομάδα για 2,5 ώρες την κάθε μέρα, δλδ σε όλη την βδομάδα 7,5 ώρες!!!

 

Εκτός βέβαια αν είσαι γνωστός και τα παίρνεις στο λεπτό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σήμερα στον Περισσό (Νομαρχία Αθηνών Βόρειος Τομέας) και έβγαλα τον καρκίνο.

4 ώρες για να πρωτοκολλήσω τους φακέλους,επειδή ήμουν κωλόφαρδος και το δίκτυο είχε πέσει,οπότε όλα τα ''ραντεβού'' αναβλήθηκαν.Τον ένα φάκελο με ύψος προστίμου 35.000 ευρώ (τριάντα πέντε χιλιάδες ευρώ) ΔΕΝ τον δέχθηκαν λόγω ''ελλειπούς πληρότητας'' γιατί η μία εκ των δύο υπεύθυνων δηλώσεων-προσοχή:όχι της εξουσιοδότησης,αλλά των ΔΗΛΩΣΕΩΝ- ήταν φωτοτυπία της επικυρωμένης και όχι γνήσια.

 

Άκου εκεί ''ραντεβού''.Τί ραντεβού βρε τσόγλανοι, να καταθέσω φάκελο με ΛΕΦΤΑ θέλω και δεν τον δέχεστε κιόλας,όχι να χαζέψω τα όμορφα ματάκια σας............

 

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.

 

Έστειλα ενημερωτικό email στην Κα Υπουργό,καθώς και στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.Τουλάχιστον στο ΥΠΕΚΑ ήταν αρκετά εξυπηρετικοί από το τηλέφωνο,τώρα αν καταφέρει το email και φτάσει στην Υπουργό ένας Θεός ξέρει......

 

ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ,ΒΛΗΜΑΤΑ ΚΗΦΗΝΕΣ ''ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ'' ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ,αργόμισθοι γραφειοκράτες,να δούμε από τί λεφτά θα συνεχίσει η μισθοδοσία σας,ΚΟΡΑΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.