Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση και από μένα. Σε διώροφο κτίριο με ανεξάρτητη πρόσβαση του ορόφου με εσωτερικό κλιμακοστάσιο (μέτρησε μία φορά στην δόμηση) ο χώρος του κλιμακοστασίου ενσωματώθηκε στις κατοικίες και για την πρόσβαση στον όροφο κατασκευάστηκε εξωτερικό κλιμακοστάσιο εκτός νομίμου περιγράμματος.

Ο χώρος που προβλεπόταν στην ΟΑ να γίνει εσωτερικό κλιμακοστάσιο και βρίσκεται εντός του νομίμου περιγράμματος τακτοποιείται???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω μια ερώτηση και επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη με την αναζήτηση (δεν βρήκα κάτι σχετικό) την υποβάλω εδώ, αν κάνω λάθος παρακαλώ να μεταφερθεί όπου πρέπει.

 

Η ερώτηση είναι η εξής, έχω περίπτωση υπογείου που με τη νέα χρήση είναι ανεξάρτητη κατοικία, τονίζω το ανεξάρτητη γιατί το ζητούμενο μου είναι αν μπορώ να πάρω ξεχωριστό ρολόι από τη ΔΕΗ.

Πήγα σήμερα στο αρμόδιο υποκατάστημα (Κορωπίου) και η απάντηση που πήρα ήταν "δεν έχουμε λάβει καμία σχετική εγκύκλιο", πρακτικά δηλαδή δεν πήρα απάντηση.

Ο πελάτης (που είναι και φίλος) μου λέει ότι αν δεν μπορεί να πάρει ρολόι δεν θα μπει στη διαδικασία γιατί είναι και αρκετά μεγάλο το ποσό που απαιτείται για την τακτοποίηση.

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση?

 

Ευχαριστώ, και πάλι συγνώμη αν το ερώτημα δεν ανήκει στην κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με άδεια του 91 που επιπλέον έχει και καταγγελία για κλείσιμο Η/Χ κι ετσι δεν πληρώθηκαν οι επιβλέψεις και δεν ρευματοδοτήθηκε το ακίνητο. Νομίζω πως ο cna έχει δίκιο, μάλλον ο επιβλέπων τραβιέται αλλά φαντάζομαι πως όταν θα έρθει η ώρα για τις υπεύθυνες δηλώσεις και έχει γίνει ήδη η τακτοποίηση μάλλον θα πρέπει να γίνει και η σχετική αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

στη δικιά μου περίπτωση υπάρχει ρολόι στο ακίνητο με ενδιάμεσο μετρητή, αυτό που θέλω είναι άλλα 2 ρολόγια!

ένα ξεχωριστό ρολόι για το υπόγειο και ένα ακόμα για τα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχικά παράβολα των 250€ ή 350€ πηγαίνει και τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης με τα στοιχεία του στην ΔΟΥ ή χρειάζεται κάποιο χαρτί απο εμάς?

Link to comment
Share on other sites

τα πληρώνει ο ίδιος,

εμείς απλά λέμε αν χρειάζεται το 250 ή το 350

να προσέχει όμως να είναι σωστά τα στοιχεία του διότι αν κάνει λάθος το ποσό δεν επιστρέφεται

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχικά παράβολα των 250€ ή 350€ πηγαίνει και τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης με τα στοιχεία του στην ΔΟΥ ή χρειάζεται κάποιο χαρτί απο εμάς?

 

Ο ιδιοκτήτης χωρίς χαρτί αλλά να του πεις ποιό από τα δύο παράβολα θα πρέπει να πληρώσει. Εναλλακτικά μπορεί να πάει και ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όταν ο χώρος που θέλουμε να τακτοποιήσουμε ήταν κοινόχρηστος, π.χ. τμήμα διαδρόμου ισογείου, απαιτείται συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.