Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Μια απορία όταν υπολογίζω αμοιβή για άδεια κατεδάφισης π.χ. μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ ως εργασίες έχω Κατεδαφιση , Τοπογραφικό.. Η απορία μου είναι δεν θα έπρεπε να βάζω και ως εργασία και αποτύπωση υπάρχοντος κτιρίου? και αν ναι εκεί ποιον προϋπολογισμό έργου βάζω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φτιάχνεις προυπολογισμό σαν να το κατασκεύαζες τώρα.

 

Το θεωρεις υπάρχον και βάζεις αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος...

 

Στην κατεδαφιση δεν υπολογιζεις αμοιβες αποτυπωσεις.. (αδικο το ξερω)

 

Υπολογιζεις προυπολογισμο για κατεδαφιση... (συμβατικος αναλογα τα τμ της κατεδαφισης με συντελεστη 0.1)

και εχεις μονο ΕΠΙΒΛΕΨΗ αρχιτεκτονικων και τοπογραφικο φυσικα...

 

 

99% των περιπτωσεων πας με την ελαχιστη (5000*λ), εκτος και αν εχεις κανενα θηριο να κατεδαφισεις..

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry αυτά που λες είναι τα ελάχιστα.

 

Εγώ χρεώνω και αποτύπωση. Δλδ τα σχέδια πως θα τα κάνω ? Θα κάνω κολλητό τον οφθαλμίατρο να με ντοπάρει να διαβάζω από μικροφίλμ ?

 

Ή θα κάνω copy paste τα αρχιτεκτονικά που θα βρω στο φάκελο και δεν θα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ? Μικρό το κακό εεε αφού θα το κατεδαφίσεις.

 

Εμ δε σου χουν κάτσει στραβές σε κατεδάφιση που να σεκυνηγάνε επειδή δεν έδειξες το παράπηγμα κοτέτσι που είχε σε επαφή με το όριο του γείτονα που είναι και μίζερος.

 

Ξανά όλοι μαζί:

 

Το ΤΕΕ αναφέρει τις ελάχιστες αμοιβές και μελέτες που απαιτούνται.

όχι αυτές που απαιτούνται για να κάνεις ορθώς τη δουλεία σου.

 

 

Συνεχίστε οι υπόλοιποι να χρεώνετε 5000λ ακόμα και αν πάτε να κατεδαφίσετε 6όροφο.

 

Σε κατεδάφιση εξαωρόφου του 62 χωρίς αρμούς και σε επαφή με 6όροφες ζήτησα επίβλεψη 10.000€.

 

Μήπως να αισθάνομαι και άσχημα που μελέτησα μέχρι και την οπή που θα κάνω στις πλάκες για να ρίξω το κτίριο μέσα ?

 

Μη βιαζόμαστε να βγάλουμε τυφλοσούρτη σε όλες τις δουλείες συνάδελφε.

 

Ακόμα και σε κατεδάφιση έχεις και ΜΕΛΕΤΗ πολλών πραγμάτων. Μην αναλύω τώρα γατί θα νυχτώσουμε.

 

Με εκτίμηση

Theo

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε THEO δεν εχεις αδικο...

 

Ζητα οσα νομιζεις... Παρε και το μισο οικοπεδο..Πουλα και τα υλικα... :smile:

 

Εγω λεω τι ζητανε στις αμοιβες για την εκδοση της ΟΑ κατεδαφισης..

 

Δλδ αμοιβη επιβλεψης Αρχιτεκτονικων + τοπογραφικο..

 

Ελπιζω να μην μπερδεψαμε το συναδελφο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα και τη βοήθεια σας όποιος θέλει.

Έχω έναν πελάτη ο οποίος έχει βγάλει την άδεια κατεδάφισης για ένα παλιό διόροφο (με άλλον μηχανικό).

Η κατεδάφιση δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμη. Πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη περίπτωση σε παραδοσιακό οικισμό. Επικοινωνεί (ο πελάτης) με το συνάδελφο και τον ενημερώνει ότι η κατεδάφιση θα πραγματοποιηθεί στις .../../2010. Σε παλαιότερο χρόνο τον είχε ενημερώσει ότι δε θα προχωρήσουν μαζί για την έκδοση αδείας. Ο συνάδελφος του λέει ότι δε θέλει να έχει καμμία σχέση πλέον με την υπόθεση και ότι έχει υπογράψει παραίτηση στην Πολεοδομία.

Η ερώτηση η δικιά μου είναι ότι εφόσον η αμοιβή κατεδάφισης αφορά μόνο την επίβλεψη (και ο συνάδελφος έχει ήδη πληρωθεί το σύνολο του ποσού) πώς δηλώνει παραίτηση από ένα έργο το οποίο δεν έχει επιβλέψει? Πρέπει ο πελάτης να ξαναπληρώσει αμοιβή επίβλεψης στο καινούριο μηχανικό που θα αναλάβει?

Δεν είναι αδικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε με το ΤΕΕ

 

προφανώς δεν είναι αδικό μόνο για τον πελάτη είναι άδικο και για τον μηχανικό να υπάρχει μόνο αμοιβή επίβλεψης

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η θεωρητικη απαντηση για τι αμοιβες χρειαζονται στην αδεια κατεδαφισης ειναι οτι επειδη δεν απαιτειται αποτυπωση αλλα μονο το περιγραμμα του κτιριου (και φωτογραφιες) και αυτο το μετρας με το τοπογραφικο γι αυτο δεν χρεωνεις αποτυπωση.Φυσικα η αμοιβη ειναι επιβλεψη συν το τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.