Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

ΓΟΚ άρθρο 22:

 

Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 9

του άρθρου 8 του ν. 1512/1985 (ΦΕΚ 4) και του άρθρου 4 του παρόντος δεν

απαιτείται άδεια για εσωτερικούς χρωματισμούς ή για εξωτερικούς

χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων, για μικρές εσωτερικές

επισκευές ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή

την εμφάνιση του, για επισκευές δαπέδου, για επισκευές, διασκευές ή

συμπληρώσεις των εγκαταστάσεων και αγωγών των κτιρίων, για μικρές

επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων και

γενικά για μικρές και μεμονωμένες επισκευές για λόγους χρήσης, υγιεινής

και προστασίας των κτιρίων "που υφίστανται νόμιμα".

 

Η πολεοδομία του δήμου Αθηναίων δίνει ένα χαρτί που αναφέρει τα παραπάνω και είναι πολύ χρήσιμο σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Mιλαει για ΟΑ ..

Σιγουρα δεν θελει αδεια μικρης κλιμακας??

 

Επισης αντιλαμβανεσαι και συ οτι το ευρος αυτων "παρεμβασεων" ειναι σχετικο..

Δλδ αλλο να αλλαξω την ποδια της πορτας και την πορτα..

Και αλλο να ξηλωσω ολα τα πατωματα, να περασω νεα υδραυλικα, υποστρωματα, πλακακια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

όλα σχετικά είναι... σίγουρα.

 

Εγώ πάντως το παραπάνω το έχω χρησιμοποιήσει για να μην βγάλω ούτε μικρης κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το άρθρο που μας υπενθύμισε ο achille, φυσικά σηκώνει μπόλικο νερό αυτό το «μικρές» και το επισκευές και όχι αντικαταστάσεις.

Τεσπα

Στο δια ταύτα το πρακτικό πρόβλημα είναι σημαντικό όταν οι εργασίες που πρέπει να γίνουν δεν γίνονται με στεγασμένα επαγγέλματα και άρα ανοίγει ένα ζήτημα με το ΙΚΑ και άδειες μικρής κλίμακας.

Αν κάποιος τρελός (με δικηγόρο και μηχανικό) θέλει να σε σταματήσει σε κινηγαει

Αυτό είναι το μεγάλο κακό, σχεδόν ποτέ δεν έχουμε την νομική βεβαιότητα ότι οι πράξεις μας είναι νόμιμες και τυπικές με τον κανόνα.

Και καταντάμε (κατάντια είναι) να νομικίζουμε αντί να μηχανικίζουμε σε μεγάλο τμήμα του χρόνου μας για μια σωστή μελέτη και κατασκευή.

(Απέφυγα για λόγους αυτονόητους και άλλα παράγωγα του εις ίζουμε)

 

 

 

*******

 

alpapado

Νέο Μέλος

 

Επάγγελμα: Ιδιώτης-Μη μηχανικός

Ειδικότητα: Πολιτικός Μηχανικός

 

Τι εννοείς επάγγελμα μη μηχανικός αλλά ειδικότητα Πολιτικός Μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΠΟΦ 5219 του 2004 ΦΕΚ 114Δ' , στο αρθρο 1 παρ. 3 λέει

 

" Ως εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας , πέραν των αναφερομένων στο αρθρο 22 παρ.1 του ΓΟΚ '85 καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών : "

 

Αρα με την παραπάνω διατύπωση και οι εργασίες του άρθρου 22 περιλαμβάνονται στην υποχρέωση μικρής κλίμακας , έτσι δεν είναι ?

 

Ειδικά για τις αντικαταστάσεις στεγών , προσέξτε ότι στις μικρής κλίμακας αναφέρει χωρίς χρήση οπλισμένου σκυροδέματος => ούτε σενάζ στην στεψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3) Ναι, του δείχνεις τον νόμο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν το διαλύσει το μαγαζί πήγαινέ τον για παράβαση καθήκοντος. Πάντως σε ανάλογη περίπτωση είχα ζητήσει βεβαίωση από την πολεοδομία στο όνομα του ιδιοκτήτη για ποιές εργασίες δεν απαιτείται άδεια οικοδομής. Αν έχεις χρόνο να χάσεις δεν βλάπτει να έχεις στα χέρια σου ένα τέτοιο έγγραφο...

ζητά βεβαίωση εργασιών σύμφωνα με το άρθρο 22

χωρις οικοδομική άδεια ή άδεια μικρής κλίμακας ή εγκρίση δεν επιτρέπεται καμμία εργασία

 

στην τελική η αστυνομία δεν έχει αρμοδιότητα να ελένξει τι εργασίες κάνεις

η πολεοδομία θα το κάνει

Link to comment
Share on other sites

 

alpapado

Νέο Μέλος

 

Επάγγελμα: Ιδιώτης-Μη μηχανικός

Ειδικότητα: Πολιτικός Μηχανικός

 

Τι εννοείς επάγγελμα μη μηχανικός αλλά ειδικότητα Πολιτικός Μηχανικός?

 

τιποτα δεν εννοω,απλως πατησα λαθος επιλογη στιςς ρυθμισεις

πολιτικος μηχανικος ειμαι

 

οσο για τα αλλα, στην ουσια το κρατος μας αναγκαζει να μην βαζουμε ενσημα γιατι οταν εχω μια ανακαινιση 3 ημερων ας πουμε με αλουμινια (στεγασμενο), ηλεκτρικα (στεγασμενο), υδραυλικα (στεγασμενο) και βαψιματα (μη στεγασμενο) ....σιγα μην κατσω να χασω αλλες τρεις μερες να κανω εναρξη εργου στην εφορια για να κολλησω 12 ενσημα ολα κι ολα σε τεσσερεις μπογιατζηδες που θα στειλω το τριημερο για να βαψουν το διαμερισμα που ανακαινιζω!!!

δεν ειναι νορμαλ πραγματα αυτα!!!

 

και φυσικα ο ΓΟΚ ειναι κανονισμος ηλιθιων! Χωραει τοσο πολυ νερο που ειναι απιστευτο το πως ειναι δυνατον να τοον εγραψαν σοβαροι ανθρωποι με τοσες ανακριβιες και γενικοτητες.

 

προσωπικα ειμαι υπερ των απλων λυσεων...κι ετσι θα ελεγα πως οτιδηποτε δεν θιγει τον στατικο οργανισμο μπορεις να το αλλαξεις χωρις καμια απολυτως αδεια και βλακειες. Το αν υπαρχει κατα περιπτωση θεμα με αρχαιολογια η με αρχιτεκτονικες επιτροπες για εξωτεριικες οψεις κλπ ειναι αλλο ζητημα, αλλα οσον αφορα την πολεοδομια και το νομιμο του πραγματος δεν θα επρεπε να χρειαζεται καμια αδεια για τιποτα.

 

Αντε καθε φορα που αανακαινιζουμε ενα σπιτι ή ενα γραφειο μεσα σε μια βδομαδα δεκα μερες να τρεχουμε ναα βγαζουμε αδειες μικρης κλιμακας και να κανουμε εναρξεις εργου και να βγαζουμε αδειες για καδους και λοιπα. Αφου θα μου την δωσεις που θα μου την δωσεις την αδεια για τον καδο ρε κρατος....τοτε γιατι να στην ζητησω και να μην θεωρειται αυτονοητο δικαιωμα μου να στησω εναν καδο κατω απο το εργο μου???

 

Τελος παντων το συμπερασμα μου ειναι πως ΠΡΕΠΕΙ να γινει εναρξη εργου, ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει στο εργο φωτοτυπια του αρθρου .22 για παν ενδεχομενο, ΠΡΕΠΕΙ να βγει αδεια μικρης κλιμακας ...για το "γαιδουροδενε" που λενε.........και ολα αυτα να στοιχισουν τελικα σε εργατοωρες πιο πολυ απο οσο θα ειναι το τελικο κερδος της ανακαινισης για το γραφειο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δε στέκει!

 

Ποιος θα ελένξει αν πειράζεις τον ΦΟ;

Τι θα γίνει αν σε μια πολυκατοικία όλα τα διαμερίσματα προσθέσουν από 1 WC; Ποιος θα ελένξει αν αντέχει το δικτυο;

Τι θα γίνει αν σε μια πολυκατοικία ο καθένας ανοίγει και κλείνει ανοιγματα στο κέλυφος;

-----

Επίσης πληρώνεις στο Δήμο για τον κάδο.

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν έτσι avgoust αν ρητά στο πίσω μέρος της μικρής κλίμακας ανέφερε και τις άλλες εργασίες,

αφού δεν μπορείς να βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας για εργασίες που δεν αναφέρονται στο έντυπο τότε και αυτές του άρθρου 22 δεν θέλουν άδεια για να εκτελεστούν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.