Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Εγω μπήκα σήμερα πριν τις δυομιση στο gsis και ειδα τη λυπητερή!είναι 700 ανά έτος ακριβώς!και μάλιστα για ένα έτος που με είχαν καλέσει για να κλείσω βιβλία και "τα έκλεισα" μου τα ξαναχρέωσαν!!!!!!!Καλά.....έχουν να παίρνουν!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsis.gr/taxisnet/per2010/index.jsp

 

Εδω μπορειτε να δειτε το εκκαθαριστικο της περαιωσης βαζοντας τον κωδικο που εχετε για το taxisnet...

 

Εμενα μου χρεωσαν 1400Ε για δυο χρησεις η μια με μηδαμηνο εισοδημα....

 

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.....

 

Υπαρχει πιθανοτοτητα να συμψηφισουν τα χρηματα αυτα με την επιστροφη που περιμενω??? (λεω εγω τωρα....)

 

ΥΓ. δεν ειχα διαβασει τα προηγουμενα ποστ....το εχει ξαναγραψει καποιος το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά θα πληρώσω,μιας κ έκανα λάθος κ τελικά δεν είμαι στο δείγμα, κ είμαι πολύ χαρούμενος!!!!!:lol::lol:

 

Μπήκα κ εγώ στο πάνθεον των ελλήνων businessmen!!:lol:

 

Πάω με χαρά αύριο να τα ακουμπήσω,θα γίνω λαϊκός ήρωας!Με κάθε περαίωση,δώρο μια κονκάρδα με την ελληνική σημαία!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα συμψηφισμού της επιστροφής με την περαίωση.

 

Νομίζω ότι πολύ λόγος γίνεται για το θέμα της αποδοχής ή όχι του σημειώματος περαίωσης.

Βλέπω μία δυσκολία από κάποιους να πούνε ότι θα πληρώσουν λες και είναι αμαρτία.

Βλέπω βαρύγδουπες δηλώσεις του επιπέδου "στα άρματα στα άρματα εμπρός στον αγώνα" για να δημιουργηθεί κίνημα για να μην πληρώσουμε.

 

Ας ηρεμήσουμε όλοι.

Ας σκεφτεί και ας πράξει ο κάθε ένας από εμάς αυτό που νομίζει ή αυτό που τον συμφέρει.

Άλλος θα κάνει περαίωση γιατί έχει κάτι να κρύψει.

Άλλος θα κάνει περαίωση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο. (πόσο όμως; )

Άλλος ΔΕΝ θα κάνει γιατί δεν έχει τη δυνατότητα.

Άλλος ΔΕΝ θα κάνει γιατί είναι ιδεολογικά αντίθετος.

Όλες οι απόψεις σεβαστές.

 

Αυτή όμως η μαζική απόρριψη μίας διαδικασίας όπου προαιρετικά "προσφέρεται" (επιβάλλεται ας βάλει ο κάθε ένας ότι ρήμα θέλει) με πύρινους λόγους που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα, αρχίζει λίγο και κουράζει.

 

Είναι μία διαδικασία όπου η αποδοχή ή όχι του σημειώματος, ουδεμία παρενέργεια έχει στον διπλανό μας. Θέλεις το κάνεις, δε θέλεις δε το κάνεις.

Η συζήτηση θα μπορούσε να εξελιχθεί ως προς τη διαδικασία, ως προς τη χρησιμότητα κτλ.

 

Όποιος θέλει πάει, όποιος θέλει αγνοεί.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα παλαιότερα.

Περαίωση

Εφεύρεση μιας διεφθαρμένης πολιτείας για ανεύρεση άμεσων ρευστών.

Την κάνει, δέχεται να πληρώσει δηλαδή, όποιος :

1. Έχει λερωμένη την φωλιά του

2. Πιστεύει πως θα έρθει ο έφορος, θα βρεί ότι γουστάρει, επειδή νομίζει πως θα φύγει από το γραφείο με την μούρη όπως ήρθε, και θα χρειαστεί να πληρώσει τελικά παραπάνω από το ποσό της περαίωσης.

3. Τους έχει σιχαθεί, δεν θέλει να τους βλέπει, έχει να πληρώσει και λέει "άντε γαργαληθείτε, πάρτε τα να μην σας βλέπω"

4. Ας συμπληρώσει κάποιος άλλος....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτοτητα να συμψηφισουν τα χρηματα αυτα με την επιστροφη που περιμενω??? (λεω εγω τωρα....)

 

ΟΧΙ, γιατί η επιστροφή πιστώνεται στο λογαριασμό της Τράπεζας που έχεις δώσει, και η περαίωση καταβάλλεται στις Τράπεζες που έχουν συμβληθεί.

 

Μια καλή ιδέα, για όσους αποφασίσουν να αποδεχτούν την περαίωση, είναι το internet banking. Είδα ότι η Eurobank έχει ανοίξει πεδίο για Περαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.