Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Eγώ πάλι χωρίς τα χάπια , παρατηρώ ότι στον ΚΑΔ 45.2 αντιστοιχεί η γενική περιγραφή ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ.

Τον κατάλληλο ΚΑΔ θα τον αναζητήσεις στην γενική κατηγορία 42 ή 43 στην έκδοση ΚΑΔ 2008 (ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΈΝΗ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε ολους.

Πρόσφατα στην εφορεια, μου ειπανε οτι το ΤΔΑ που εχω ειναι παράνομο γιατι δεν εχω δηλώσει ΚΑΔ για εμπορια. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Έχουν δηλωθεί οι ΚΑΔ για ηλεκτρ.εγκαταστάσεις. Τα υλικά για την εγκατάσταση, αν υπερβαίνουν το 1/3 της εργασίας μου, που θα τα δηλώσω?Πρέπει απευθείας τιμολόγιο στον πελάτη μου είπανε. Εγώ δεν μπορώ να τα αγοράσω στο ονομά μου και μετά να τα πουλήσω στον πελάτη μαζί με την εργασία μου?

Link to comment
Share on other sites

1. Αν θέλετε πχ να πουλήσετε πάγιο στοιχείο τι θα κάνατε ?

2. Τι τιμολογείτε, τεχνικό έργο , υλικά οικοδομών κλπ, επισκευαστικές εργασίες ?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα. Σωτήρη όπως λες, προφανώς για να πουληθούν πάγια στοιχεία χρειάζεται θεωρημένο (?) τιμολόγιο από την ΔΟΥ. Σωστά?

 

Αν αγοράσω ένα πάγιο και το αποσβέσω, υπάρχει κάποιος περιορισμός στο ύψος της τιμής που μπορεί να πουληθεί έπειτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την 1η ερώτηση. Αν θέλω να πουλήσω πάγιο στοιχείο?Στα πλαίσια μιας εγκατάστασης πχ?Αγοράζω ότι χρειάζεται για την εργασία (στο ονομά μου) και το πουλώ στον πελάτη, εκδίδοντας ΤΔΑ (αν υπερβαίνει το 1/3 της εργασίας) και ΤΠΥ για την εργασία μου.

 

Σήμερα τελικά μου είπαν στη ΔΟΥ οτι δεν κατάλαβαν και ότι αν είναι υλικά για την εργασία μου τότε εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την 1η ερώτηση. Αν θέλω να πουλήσω πάγιο στοιχείο?Στα πλαίσια μιας εγκατάστασης πχ?Αγοράζω ότι χρειάζεται για την εργασία (στο ονομά μου) και το πουλώ στον πελάτη, εκδίδοντας ΤΔΑ (αν υπερβαίνει το 1/3 της εργασίας) και ΤΠΥ για την εργασία μου.

 

Σήμερα τελικά μου είπαν στη ΔΟΥ οτι δεν κατάλαβαν και ότι αν είναι υλικά για την εργασία μου τότε εντάξει...

 

 

Εξαρτάται από το τι τελικά θα τιμολογήσεις. Παλαιότερα (έως 31-12-2006) μπορούσε να έχει σημαντικές συνέπειες στη φορολογία εισοδήματος. ΑΠΌ 01-01-2007 με τον λογιστικό προσδιορισμό των κερδών στα τεχνικά έργα επήλθε εξομοίωση .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για εγκατάσταση φωτοβολταικών τι στοιχείο πρέπει να εκδοθεί; Μιλάω για την περίπτωση που η αγορά των πάνελ θα γίνει απο εμένα, θα περαστούν και θα πληρωθώ για το σύνολο του έργου. Χρειάζεται να δηλώσω ΚΑΔ εμπορίου;

Link to comment
Share on other sites

Η όλη εγκατάσταση ως εργασία δεν υπερβαίνει το 15-20% του κόστους ενός συστήματος οπότε μπορείς κατά τη ταπεινή μου γνώμη να βάλεις τιμολόγιο πώλησης όπου να σημειώνεις ότι είναι εγκατεστημένο το υλικό...

Φαντάζομαι βέβαια ότι και διπλό παραστατικό π.χ το κόστος υλικών με τιμολόγιο πώλησης και ένα παροχής για εγκατάσταση είναι σωστό, αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.