Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

2 τελευταίες ερωτήσεις:

 

Αν πχ. θέλω να κάνω κατασκευές ιδιωτικών έργων πρέπει TheoTDM900, να βγάλω και 2η σφραγίδα και Δελτία ΠΥ όπως προανέφερες. Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται αντίστοιχο εργοληπτικό πτυχίο ή αυτό αφορά μόνο δημόσια έργα; Και κάτι ακόμα, χρειάζεται η προσκόμιση περαιτέρω δικαιολογητικών στην εφορία για υπηρεσίες κατασκευαστή; Με άλλα λόγια το πτυχίο μου ως πολιτικού μηχανικού απλά, μου δίνει τη δυνατότητα σε πελάτες-ιδιώτες πέραν της έκδοσης οικοδομικής άδειας πχ. για για ανέγερση νέας κατοικίας, να δίνω προσφορές για ανάληψη της κατασκευής σαν εργολαβία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργο όπως σου είπε Ο Ηλίας.

 

Μόνο για δημόσια θες εργοληπτικό.

 

Χαρτούρα δεν έχει ....μεταβολή κάνεις στη Δ.Ο.Υ. και προσθέτεις δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο κάτι....

 

Αν έρθει η ώρα για έλεγχο από την εφορία και επιλέξουμε να πληρώσουμε για αυτοπεραίωση (έτσι δε λέγεται; :oops: ), έχω την εντύπωση πως πληρώνεις μια ταρίφα για κάθε δραστηριότητα που έχεις ανοιχτή.

Οπότε μη δηλώσεις αβέρτα 20 δραστηριότητες, έτσι για να βρίσκονται...

Εξάλλου αν χρειαστεί κάτι μελλοντικά μπορείς ανά πάσα στιγμή να προσθέσεις δραστηριότητα.

 

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ως μηχανικός (όχι ως κατασκευαστής)

δήλωσα μόνο το γενικό 74.20 , όχι όλο το κατεβατό.

 

Δεν κρίνω απαραίτητο να δηλωθούν όλες οι εξειδικεύσεις.

 

Πχ το 74.20.10 Παραγωγή σχεδίων για αρχιτεκτονικούς, τεχνικούς και λοιπούς σκοπούςαφορά κατά τη γνώμη μου σχεδιαστές.

Δε χρειάζεται να το δηλώσουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αφορά και σχεδιαστές όπως και εμάς σαν μηχανικούς, ωστόσο συμφωνώ μαζί σου 'myri' πως δεν είναι απαραίτητο (ούτε χωράει στο Μ2/taxis), να γράψουμε τον κωδικό που αντιστοιχεί σε κάθε επιμέρους μελέτη πχ. θερμομόνωση, παθ. πυροπροστασία, στατικά, τοπογραφικά, ύδρευση, αποχέτευση, αρχιτεκτονικά σχέδια, επιβλέψεις κλπ. Εμένα μου είπαν πως με το 74.20 είμαι απόλυτα καλυμμένος. Εν τέλει όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο συνάδελφος 'ΤheoTDM900' σε προηγούμενο 'post' απ' τη στιγμή που έχεις την κάλυψη του ΤΕΕ σαν επαγγελματικά δικαιώματα η εφορία δεν ασχολείται με το τι υπογράφεις.

 

Συμπληρωματικά (για να γκρινιάξω και λίγο :) ) ενώ από τη μία είναι πολύ ευχάριστο ότι μοιραζόμαστε σα συνάδελφοι τους ίδιους προβληματισμούς και υπάρχει θέληση αλληλοβοήθειας...από την άλλη είναι απαράδεκτο ότι κανένας αρμόδιος φορέας (πχ. ΤΕΕ) δεν ασχολείται σοβαρά ή και καθόλου με την ομαλή ένταξη των νέων μηχανικών στο επάγγελμα...(βλ. απαραίτητες διαδικασίες έναρξης στην προκειμένη περίπτωση, ενημέρωση για τις διαδικασίες έκδοσης οικ. αδειών κλπ). Έναν επαγγελματικό οδηγό pdf έχουν στο site με πολύ γενικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενας μηχανικος που αναγκαστικα εχει δηλωσει τον κωδικο 74.20 τι μπορει να αναλαβει επιπλεον ΕΑΝ δηλωσει και τον 45.20 ? Αυτο πραγματικα δεν το εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο ένας κωδικός αναφέρεται σε μελέτες και ο άλλος σε κατασκευές. Έτσι ένας κατασκευαστής μηχανικός (δημοσίων έργων) δύναται να κόψει τιμολόγιο για μελέτη ιδιωτικού έργου και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χαιρετώ το forum. Είμαι νέος στο forum και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα, υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα posts εδω.

 

Πρέπει να κάνω έναρξη εργασιών στη Δ.Ο.Υ και απο ότι είδα έχουν αλλάξει οι κωδικοί. Πηγα στη ΔΟΥ αλλά πελάγωσα λίγο γιατι έχει πολλούς και καινούργιους κωδικούς. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο? Σκέφτομαι να κρατάω τα βιβλία μόνος μου στο γραφείο για αρχή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με τι σκοπεύεις να ασχοληθείς; Τα συνηθισμένα (μελέτες ιδιωτικών έργων) ή κάτι άλλο;

Πες μας τι θέλεις να κάνεις, και ανάμεσα σε ποιούς κωδικούς έχεις να διαλέξεις.

 

Μπορείς να διαλέξεις όσους κωδικούς θέλεις, σε λογικά πλαίσια βέβαια, πχ. το πολύ 4-5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.