Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Nαι, διάλεξε όσους περισσότερους μπορείς .... να σου έρχεται περαίωση κάθε 4 χρόνια μιά 500ρούμπα για κάθε έναν επί τα έτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι μου είπε ένας φίλος μηχανικός που τη ψάχνει με την εφορία. Αλλά την άλλη εβδομάδα που θα πάω στο λογιστή θα τον ρωτήσω να πάρω έγκυρη απάντηση πρίν αρχίσω και δηλώνω..

Link to comment
Share on other sites

Με τις κλασσικες μελετες ιδιωτικων εργων (θερμανση, κλιματισμος, υδραυλικα κτλ), μαλλον και τεχνικος ασφαλειας και σε λιγους μηνες θα γινω επιθεωρητης ανελκυστηρων.

 

Τι να δηλώσω? Εν τω μεταξυ ρε συνάδελφοι στερείται λογικής αυτό το πραγμα με τους κωδικους νομιζω.. Δηλαδή ενας μηχ-μηχ ΑΕΙ μπορει να κανει 100 πραγματα τα οποια περιγραφονται στην αδεια ασκησεως επαγγελματος του ΤΕΕ η στο πτυχείο του γενικα στο Πολυτεχνειο. Δηλαδι αν δηλωσουμε τα κλασσικα και ερ8ει καποιος να μας αναθεσει μια μικρη μελετη περιβαλλοντικων επιπτωσεων, θα του πουμε οχι? Τι χαζομαρες ειναι αυτες με τους κωδικους δεν μπορω να το καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις μετα να προσθεσεις κ αλλους κωδικους...Αλλα οι προηγουμενοι κωδικοι ηταν τοσο γενικοι που δε νομιζω να κατσει καποιος να δει αν η δουλεια που πληρωθηκες εχει σχεση με τον κωδικο που εχεις επιλεξει..Εγω θυμαμαι τοτε με το λογιστη ειχα βαλλει "μελετη, κατασκευη "με το κλειδι"" και "εργα πολιτικου μηχανικου" (καπως ετσι...) Αν λεω κατι λαθος διορθωστε με διοτι απο την αρχη σε λογιστη πηγα, δεν το εψαξα καθολου μονος μου οποτε αυτος τα κανονισε και τα κανονιζει ολα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπε ένας φίλος μηχανικός που τη ψάχνει με την εφορία. Αλλά την άλλη εβδομάδα που θα πάω στο λογιστή θα τον ρωτήσω να πάρω έγκυρη απάντηση πρίν αρχίσω και δηλώνω..

 

Δηλαδή εμένα που έχω δηλώσει όλη την κατηγορία 74.20.00.00 (δεν έχω επιλέξει υποκατηγορίες με το αιτιολογικό ότι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα δε μπορούν να περιοριστούν σε 2 υποκατηγορίες, και η ΔΟΥ μου το έκανε δεκτό) δε με φτάνει όλη μου η περιούσια για να πληρώσω περαίωση έτσι και χρειαστεί; :wink:

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Stelios.A, δήλωσε το πιο γενικό που μπορείς, όπως έκανε ο tpanag... Έτσι θα έισαι πιο καλυμένος και δεν θα χρειαστεί να βάλεις 200 κωδικούς....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαιρετώ το forum. Είμαι νέος στο forum και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα, υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα posts εδω.

 

Πρέπει να κάνω έναρξη εργασιών στη Δ.Ο.Υ και απο ότι είδα έχουν αλλάξει οι κωδικοί. Πηγα στη ΔΟΥ αλλά πελάγωσα λίγο γιατι έχει πολλούς και καινούργιους κωδικούς. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο? Σκέφτομαι να κρατάω τα βιβλία μόνος μου στο γραφείο για αρχή.

 

Ευχαριστώ.

 

 

τελικα Stelio ποιο κωδικο ΚΑΔ δηλωσες(που να μας καλύπτει σε όλα,μηχ.μηχ δεν είσαι)??

 

το ιδιο πρόβλημα αντιμετοπίζω και εγώ..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση γίνεται μετά από 5 χρόνια

Αν εσύ δουλεύεις και δεν κόβεις κανένα ΔΠΥ τότε έρχεται η εφορία και σου λέει¨

: και που ξέρω εγώ ότι δεν δούλευες στην μαύρη και έτσι σου κόβει 500€

Αν εσύ κόβεις κανονικά ΔΠΥ και αποδίδεις το ΦΠΑ τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Και δεν είναι 500€ για κάθε κωδικό.

500€ είναι τώρα για την ώρα μπορεί πιο μετά να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα όλα τα μηνύματα σας και πάλι έχω απορίες. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός απο τει και είμαι στην διαδικασία να κάνω έναρξη. Ξεκινάω στο σπίτι αρχικά και μετά σκέφτομαι για ένα γραφείο. Γνωρίζω για τα παραχωρητήρια κτλ αλλα κολάω στους κωδικούς. Υπάρχει συνάδελφος απο τει μηχανολόγος να με κατατοπίσει; Κοίταξα το φύλλο με τους κωδικούς, γνωρίζω οτι δεν μπορείς να βάλεις και πολλούς λόγω περαίωσης και ψάχνω και εγώ αυτούς τους γενικούς να μου καλύπτουν και μελέτη και κατασκευή. Αν γνωρίζει κάποιος μηχανολόγος συγκεκριμένα θα με βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.