Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

Άλλαξε κάτι από τις 13:24' και δεν το πήρα είδηση; :)

 

Δεν ήξερα ότι πρέπει να είμαι όλη μέρα στο forum, απάντησα στις 18.24, ε και;

τέλος πάντων...:)

 

 

------------------------------------------------

Και επιπλέον για πιο ολοκληρωμένη απάντηση αν και off topic

Ο τύπος για την rms τιμή όπως σωστά έγραψε ο stavros είναι για το AC ημιτονοειδούς μορφής (π.χ. ΔΕΗ), εάν είναι εναλλασσόμενο αλλά άλλης μορφής π.χ. τετραγωνικό ή τριγωνικό κλπ ο τύπος διαφέρει. Στην ουσία αλλάζει ο συντελεστής που διαιρεί/πολλαλασιάζει το πλάτος του σήματος.

 

Στη γενική μορφή η rms τιμή είναι η ρίζα του μέσου τετραγώνου (root mean square) του σήματος. Για αναλογικό σήμα είναι ο τύπος με το ολοκλήρωμα, τετράγωνο και μέση τιμή. Για σήμα με διακριτές τιμές αντί για ολοκήρωμα έχει άθροισμα με "Σ", τετράγωνο και μέση τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την απόλυτη ευθύνη γιά το μπάχαλο την έχει το κράτος και οι υπηρεσίες του .

Αφού δεν μπορεί να ελέγξει και αφού επιτρέπει την προφανή διαφθορά των υπηρεσιών του και την ατιμωρησία των διεφθαρμένων υπαλλήλων , πολύ καλά κάνει ο πολίτης και του συμπεριφέρεται ανάλογα .

 

Οταν η ανακαίνιση ενός διαμερίσματος - μαγαζιού κλπ , γίνεται χωρίς άδεια από κάποιους που δηλώνουν οικοδόμοι με επεμβάσεις ακόμα και σε φέροντα στοιχεία και κανένας δεν ασχολείται , πως κάποιος μηχανικός θα είναι ανταγωνιστικός ?

 

Οταν ο κάθε αγρότης η συνταξιούχος της δεη και του οτε , ανοίγει ένα μαγαζάκι και το ονομάζει "τεχνικό γραφείο" , πως θα είμαστε ανταγωνιστικοί ?

 

Οταν ο κάθε ιδιώτης βασιζόμενος στην ατιμωρησία και στην διαφθορά , απαιτεί παράνομα τμ , πως θα είσαι ανταγωνιστικός ?

 

Οταν κάθε τραπεζικός , δάσκαλος , μπετατζής Ελληνας η ξένος , αυτοκινητάς η οικονομολόγος γίνεται κατασκευαστής και βασιζόμενος στην ατιμωρησία και την διαφθορά κατασκευάζει παράνομους χώρους , πως θα είσαι ανταγωνιστικός ?

 

Οταν ο αγοραστής κοιτάει τι τμ παίρνει στα ίδια λεφτά , άσχετα αν είναι νόμιμα η όχι , πως θα είσαι ανταγωνιστικός ?

 

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι συνάδελφοι .

Μην σηκώνετε τις αμαρτίες του κράτους .

Link to comment
Share on other sites

ο Xmaze είναι πικραμένος και αδικημένος και έχει και χίλια δίκια!!!!!!!!!!

 

για να πω όμως την αλήθεια μόνο οι αρχιτέκτονες θα έπρεπε να είχαν το δικαίωμα να υπογράφουν η/χ και μάλιστα και οι πολιτικοί να μην το έχουν, που ξέρουν αυτοί τι σημαίνει ΔΚ και γιατί να ξέρουν. Ομοίως και γω να μην έχω το δικαίωμα να υπογράφω στατικές μελέτες και να μην το κάνω.

 

AAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

Δεν υπάρχεις εσύ αγόοοοορι μου !!!! :mrgreen::mrgreen:

Μλκ έκλαψα !!!

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

Δεν υπάρχεις εσύ αγόοοοορι μου !!!! :mrgreen::mrgreen:

Μλκ έκλαψα !!!

 

Πέσ το πως σε συγκινώ, πέστο μ@ρή καλόγρια. Πέστο!

 

:) :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από το ότι ο Ηλεκτρολόγος π.χ. ή ο Μηχανολόγος, ουδέποτε διδάχτηκαν στις σχολές τους τι είναι ημιυπαίθριος. Ουδέποτε διδάχτηκαν κάποια στοιχεία έστω ΓΟΚ. Δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν καν τον ημιυπαίθριο σε μια κάτοψη. Δε γνωρίζουν το παραμικρό περί "χρήσεων". Αν διαβάσεις ορισμένα ερωτήματα που έχουν κατατεθεί στο φόρουμ από ΗΜΜΥ και Μηχ/Μηχ. θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Πως είναι δυνατόν λοιπόν τέτοιες ειδικότητες να υπογράφουν τεχνικές εκθέσεις για ρυθμίσεις 3843;

Καλά που μου το είπες για τις συγκεκριμένες πολεοδομίες για να υποβάλλω αναφορά στο υπουργείο τη Δευτέρα.

 

Και ποτε διδαχθηκες εσυ τι ειναι ηλεκτρικος κινητηρας, λεβητας, τριφασικη τάση;

Εγω πόσες αναφορες πρεπει να κανω για τις οικ. αδειες των τελευταιων δεκαετιών;

Θα τρελλαθουμε εντελως νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Και ποτε διδαχθηκες εσυ τι ειναι ηλεκτρικος κινητηρας, λεβητας, τριφασικη τάση;

Εγω πόσες αναφορες πρεπει να κανω για τις οικ. αδειες των τελευταιων δεκαετιών;

Θα τρελλαθουμε εντελως νομιζω...

 

Και πολύ καλά θα κάνεις να αναφέρεις αυτές τις άδειες! Παρατηρώ εδώ και ημέρες με αφορμή το πρόβλημα ενός ιδιώτη με έναν φτηνοκατασκευαστή, μια διαμάχη μεταξύ ειδικοτήτων μηχανικών με πολύ έντονα στοιχεία κομπλεξισμού.

Όντως στις οικοδομικές άδειες την μερίδα του λέοντος από τις μελέτες άρα και τις αμοιβές θα την πάρει ο πολιτικός και ο αρχιτέκτονας επειδή κυρίαρχο ζήτημα στην οικοδομή είναι ο φέρων οργανισμός και η λειτουργικότητα του κτηρίου. Αντίστοιχα στο κτηματολόγιο ή στην ένταξη περιοχών στο σχέδιο, μελετητές θα είναι κυρίως τοπογράφοι κ.τ.λ. Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να απασχοληθούν π.χ. και στην βιομηχανία ενώ οι πολιτικοί σχεδόν σπάνια.

Γιατί τέτοια επιθετικότητα και κόμπλεξ λοιπόν; Όλοι η μηχανικοί με την τεχνογνωσία που διαθέτουμε μπορούμε να βοηθήσουμε αν κάνουμε σωστά την δουλειά μας, σε πιο υγιή ανάπτυξη.

Υ.Γ. Παρακαλούνται οι συνάδελφοι ηλεκτρολόγοι που με τόσο περισπόυδαστο τρόπο τονίζουν την επιστημονικότητα του επαγγέλματος τους να μην συγκρίνουν το επίπεδο σπουδών τους με άλλων μηχανικών. Η μελέτη φέροντος οργανισμού π.χ. είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και δεν παίρνει ειρωνεία ούτε κατά διάνοια.

Όλοι είμαστε σημαντικοί. Όλοι χρειαζόμαστε και ας αγωνιστούμε όλοι μαζί για να προασπίσουμε τα δικαιώματα μας στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

tasakos δε νομίζω ότι αυτό εννοεί ο συνάδελφος. Το λογικό είναι η οικοδομή να ξεκινά από τον αρχιτέκτονα και τον πολιτικό μηχανικό και μετά να ακολουθούν μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος. Σε κτίρια ειδικών απαιτήσεων η ακολουθία πρέπει να είναι διαφορετική αλλά και πάλι αυτά τα κτίρια στην Ελλάδα δε νομίζω ότι είναι πολλά. Αν όμως μου πεις και συ ότι δεν έχεις δει ποτέ τετραόροφα και πενταόροφα εξ' ολοκλήρου υπογεγραμμένα από πολ. μηχανικό (από θέρμανση και κλιματισμό μέχρι και ανελκυστήρα) τί να πώ? Μπορεί εγώ να συχνάζω σε περίεργες Πολεοδομίες....

Link to comment
Share on other sites

tasakos δε νομίζω ότι αυτό εννοεί ο συνάδελφος. Το λογικό είναι η οικοδομή να ξεκινά από τον αρχιτέκτονα και τον πολιτικό μηχανικό και μετά να ακολουθούν μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος. Σε κτίρια ειδικών απαιτήσεων η ακολουθία πρέπει να είναι διαφορετική αλλά και πάλι αυτά τα κτίρια στην Ελλάδα δε νομίζω ότι είναι πολλά. Αν όμως μου πεις και συ ότι δεν έχεις δει ποτέ τετραόροφα και πενταόροφα εξ' ολοκλήρου υπογεγραμμένα από πολ. μηχανικό (από θέρμανση και κλιματισμό μέχρι και ανελκυστήρα) τί να πώ? Μπορεί εγώ να συχνάζω σε περίεργες Πολεοδομίες....

 

Φυσικά και έχω δει και το θεωρώ απαράδεκτο. Είναι από τα κακώς κείμενα που ανέφερα και πρωτύτερα. Εγώ προσωπικά πέρα από παθ.πυροπροστασία και καμιά θερμομόνωση δεν έχω υπογράψει ποτέ κάτι εκτός του γνωστικού πεδίου μου. Το οτι υπάρχουν κακοί συνάδελφοι που λειτουργούν με τις ευλογίες κακών δημοσίων λειτουργών είναι καταδικαστέο αλλά δυστυχώς και αρκετά συνηθισμένο. Το ψάρι όμως βρωμάει από το κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και ποτε διδαχθηκες εσυ τι ειναι ηλεκτρικος κινητηρας, λεβητας, τριφασικη τάση;

Εγω πόσες αναφορες πρεπει να κανω για τις οικ. αδειες των τελευταιων δεκαετιών;

Θα τρελλαθουμε εντελως νομιζω...

 

Και ποιός σου είπε ρε λεβέντη ότι εγώ μπορώ να υπογράψω Η/Μ; Ποιός σου είπε ότι ακόμα και αν μπορούσα θα το έκανα; Εϊδες πουθενά γραμμένο ότι έχουμε δικαιώματα πάνω σε αυτά οι ΑΤΜ; Στα Αρχιτεκτονικά έχουμε όμως απεριορίστα δικαιώματα. Αδίκως κατά τη γνώμη μου (ως προς το απεριόριστα), αλλά τα έχουμε. Εσείς πάλι, απλά δεν έχετε (και σωστά δεν έχετε). Οι "τακτοποιήσεις" αφορούν αρχιτεκτονικά, οπότε τι καθόμαστε και λέμε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Κάνετε σαν μωρά παιδιά...ο ένας να λέει "θέλω κι εγώ" και ο άλλος "κυρία ο Γιωργάκης μου πήρε την κασετίνα μου".

Για να σοβαρευτούμε.

 

Για μένα το θέμα της τακτοποίησης των ημιυπαίθριων είναι ένα αίσχος γενικότερα. Αγοραστές που ωφελήθηκαν τ.μ., κατασκευαστές που πούλησαν αυθαίρετους χώρους σε τιμές κανονικών τ.μ., μηχανικοί που έκαναν τα στραβά μάτια (άραγε ο όρος "επίβλεψη" πού χρειάζεται;), πολεοδομίες με όργανα ελέγχου που δεν υπάρχουν (κυριολεκτικά, αλλά και μεταφορικά!)...

Στο μεγάλο πάρτι της αυθαιρεσίας όλοι είχαν μερίδιο ευθύνης, άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο πώς να μείνει απέξω το κράτος και να μην βάλει κι αυτό κάτι στα ταμεία του...

 

Ε ας βγάλουν τώρα κάτι και οι μηχανικοί για άλλη μια φορά για την ειδικότητα δεν θα κολλήσω εγώ, ούτως ή άλλως η αμοιβή χαρτζηλίκι είναι αλλά τώρα με τις αναδουλειές στις άδειες φαίνεται κάποιοι άρχισαν και θίγονται που παλιότερα ούτε που θα ασχολούνταν.

 

Τις καλημέρες μου και ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.